Кабмін затвердив бюджет-2024 з рекордними видатками: що буде з цінами, зарплатами та пенсіями

Кабінет міністрів закінчив процес розробки держбюджету України на 2024 рік до першого читання. Проєкт документа з рекордними за всю історію України витратами (проте також із підвищенням «мінімалки») вже затверджено.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Як уточнив нардеп Ярослав Железняк («Голос»), документ буде зареєстровано у Верховній Раді 15 вересня – в крайній термін передбачений законодавством – за № 10000. Текст законопроекту в загальному доступі поки що відсутній, проте вже відомі основні параметри головного кошторису країни наступного року.

Очікується, що ВВП України у 2024 році збільшиться на 5%. Це не дозволить наблизитися до рівня, який був 2021-го, до початку повномасштабної війни.

Відео дня

Інфляція очікується на рівні 10,8%. Тобто зростання цін в Україні продовжуватиметься, проте його темпи значно знизяться порівняно, наприклад, з 2022-го, коли річна інфляція сягала 26,6%.

Головна проблема бюджету пов’язана з повномасштабною війною, яку розв’язала Росія. Це глибокий дефіцит, який можна покрити лише за рахунок міжнародної підтримки, і гарантій такої підтримки на даний момент немає.

Так, доходи бюджету передбачені у розмірі 1,746 трлн грн, а видатки – аж 3,308 трлн грн. Тобто дефіцит становить 1,531 трлн грн. Більше половини видатків спрямують на оборону країни.

Зарплати та частину пенсій все одно піднімуть

Передбачається, що, незважаючи на серйозні труднощі, в Україні все ж таки зростатимуть зарплати. Середня зарплата наступного року, згідно з розрахунками Мінфіну, становитиме 21 852 грн.

У самому бюджеті закладено підвищення мінімальної зарплати. У 2024 році її підвищать у січні з 6700 до 7100 грн та в липні – до 8000 грн.

Переглянуть також і прожитковий мінімум. А до нього прив’язані аліменти, пенсії, ряд виплат, субсидії тощо. Наприклад, мінімальна пенсія збільшиться 2024-го з 2093 до 2361 грн.

Також збільшиться гарантована виплата для українських пенсіонерів, які виконали вимоги щодо стажу та досягли 65-річчя. За законом у 2023 році вони мають отримувати не менше 2680 грн.

Проте в Україні від розміру соціальних стандартів залежать і податки для фізосіб-підприємців (ФОПів). Так, внаслідок підвищення мінімальної зарплати єдиний соціальний внесок зміниться таким чином:

  • 1562 грн – з січня до липня 2024-го;
  • 1760 грн – з липня 2024-го до січня 2025-го.

Пріоритети бюджету-2024 – куди підуть гроші

Як пояснив глава уряду Денис Шмигаль, ключовий акцент проєкту – оборона та безпека. На цей напрямок піде понад половина всіх ресурсів бюджету – 1,685 трлн. грн.

«Сума на 113 млрд грн більше, ніж цього року. Буде ще більше зброї та техніки. Більше дронів, боєприпасів, ракет. Так само, як і цього року, кожна копійка податків громадян та бізнесу піде на забезпечення наших сил безпеки та оборони», – зазначив Шмигаль.

Другий пріоритет – це соціальна сфера. Витрати бюджету на неї становитимуть 469 млрд грн, що на 25 млрд більше, ніж цього року.

Третій пріоритет – медицина та освіта. На сектор освіти пропонують виділити 179 млрд грн (плюс 23 млрд до поточного року), а на медицину – 202 млрд грн, що на 24 млрд перевищує витрати 2023 року.

Четвертий пріоритет – підтримка ветеранів. Витрати за цією програмою збільшено вдвічі – з 6,8 млрд грн у 2023 році до 14,3 млрд грн у наступному.

П’ятий пріоритет – це відновлення економіки. «Жодного підвищення податків не передбачається. Уряд продовжує програми пільгового кредитування, програму безповоротних грантів – робота, підтримку українських стартапів. Також запускаємо нові програми для індустріальних парків, реалізації інвестиційних проектів, для підтримки українського виробника», – заявив Шмигаль.

Як повідомляв OBOZREVATEL, в Україні в 2024 році, ймовірно, все ж таки планують провести щорічну індексацію пенсій. Принаймні такий варіант анонсував президент Володимир Зеленський. І все ж таки остаточне рішення ще не прийняте – залишається ймовірність, що Кабмін скористається правом не підвищувати пенсії під час військового стану.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело

Новости Украины