Фото: commons.wikimedia.org
Перелік західної військової допомоги Україні незабаром може поповнитися ще одним видом озброєнь. Президент США Джо Байден схвалив надання Україні касетних боєприпасів. Вони увійдуть до чергового пакету допомоги, вартістю пів мільярда доларів. В рамках цього пакету Україна також отримає боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем HIMARS, бойових машин Bradley та бронетранспортерів Stryker.
Примітно, що Америка відправить снаряди зі зниженим коефіцієнтом неспрацьовування, що означає набагато меншу кількість суббоєприпасів, що не розірвалися, які можуть призвести до ненавмисної загибелі цивільних осіб. Для порівняння, касетні боєприпаси, які використовує Росія, мають дуже високий коефіцієнт неспрацьовування.
— Настав час, коли США та їхні союзники мають надати Україні системи озброєнь, яких вона потребує – від касетних боєприпасів до винищувачів F-16 та балістичних ракет ATACMS, щоб допомогти їхньому критично важливому наступу. Будь-яке зволікання коштуватиме життя багатьох українців і продовжить цю жорстоку війну, – заявив голова комітету з міжнародних справ Палати представників Конгресу США Майкл Маккол.
KP.UA розбиралася, які касетні боєприпаси отримає Київ.
Можуть накривати площу в кілька гектарів
Касетні боєприпаси — різновид снарядів типу «повітря-земля» або «земля-земля». Вони можуть скидатися з літаків у вигляді бомб або ракет або вистрілюватися із землі з гаубиць, артилерійських гармат і ракетних установок. Кожен подібний боєприпас несе у собі сотні мінізарядів, які розкидаються на великі території — від площі у кілька футбольних полів до кількох гектарів.
Залежно від моделі кількість суббоєприпасів може становити від декількох десятків до більш ніж 600 мінізарядів. Більшість суббоєприпасів призначені для вибуху під час удару. Переважна більшість є вільнопадаючими, тобто не наводяться на мету кожен окремо.
Існує кілька різних типів касетних боєприпасів:
запальні – використовуються для підпалу об’єктів, містять напалм або білий фосфор, протитанкові та протипіхотні елементи; протитанкові — авіабомби, які мають кумулятивні боєголовки, що пробивають броню бронемашини або танка; протипіхотні – використовуються уламкові мінібомби, які розраховані на знищення живої сили; мінувальні — мінні боєприпаси вибухають не відразу, а поводяться як звичайні наземні міни; протиаеродромні – розраховані на проникнення через бетон перед вибухом, щоб знищити або значно пошкодити поверхню злітно-посадкової смуги;
Класична касетна бомба. Фото: commons.wikimedia.org
США можуть дати як касетні бомби, так і снаряди проти танків
Україна попросила США касетні боєприпаси, серед яких є бомба повітряного базування МК-20, яку можна переобладнати для подальшого застосування за допомогою безпілотників. Також США можуть передати Україні касетні боєприпаси, призначені для 155-міліметрової гармати Howitzer.
Касетна бомба MK-20. Фото:/commons.wikimedia.org
Бомба Mk-20 Rockeye II – американська касетна бомба, яка використовується в основному проти танків. Важить 222 кг і несе в собі 247 мінібомб Mk 118 Mod 1. Ця бомба — зброя, що вільно падає, повітряного запуску. Під час «Бурі в пустелі» морські піхотинці США широко використали цю зброю, скинувши 15 тисяч екземплярів проти бронетехніки, артилерії та особового складу іракців.
155-мм снаряд DPICM — це артилерійські снаряди з касетною бойовою частиною, в яку входять 88 окремих субелементів, що вибухають, гарантовано накривають зону діаметром 300 метрів.
Завдяки цьому один такий снаряд виконує роботу десятків звичайних осколково-фугасних. Тобто їх використання дозволить знизити потребу в боєприпасах загалом, зменшити кількість необхідних пострілів для виконання вогневого завдання, що зберігає не лише ресурс артилерійських систем, а й життя українських артилеристів. Касетні бойові елементи цього снаряда мають кумулятивні властивості для боротьби з бронетехнікою та осколкової дії — для боротьби з живою силою. Ці снаряди досі залишаються в США на зберіганні в досить значній кількості і можуть використовуватися в екстрених випадках.
Тактико-технічні характеристики 155-мм гаубиці Howitzer M114:
довжина — 7,3 м ширина – 2,4 м розрахунок – 11 осіб калібр – 155 мм маса – 5,6 тонн довжина ствола – 3,7 м максимальна дальність стрілянини – 14 600 м темп стрілянини — 2 постріли за хвилину
Гаубиця Howitzer. Фото: commons.wikimedia.org
Касетні боєприпаси заборонені у більшості країн світу
Варто зазначити, що зараз касетні боєприпаси заборонені у більшості країн світу. Конвенція з касетних боєприпасів набула чинності 2010 року та забороняє їх використання, виробництво та накопичення запасів у 123 державах, які є її учасниками чи підписантами.
Але країни – найбільші виробники та власники касетних боєприпасів, а це США, Росія та Китай, – не підписали Конвенцію. Також від ухвалення договору відмовилися Індія, Пакистан, Ізраїль, Південна Корея.
На цей час у світі 16 країн все ще виробляють касетні боєприпаси або планують це робити в майбутньому. Серед них Бразилія, Греція, Єгипет, Ізраїль, Індія, Іран, Китай, Пакистан, Польща, Росія, Румунія, Північна Корея, Сінгапур, США, Туреччина та Південна Корея. Китай та Росія, ймовірно, також активно працюють над створенням нових типів. Ці країни виробляють 210 різних типів касетних боєприпасів. Сюди відносяться гранати, реактивні снаряди, бомби, ракети та касетні установки.
У новітній історії такий тип зброї використовували щонайменше 25 країн. США застосовували їх у Південно-Східній Азії у 1960-х та 1970-х роках, Афганістані, Іраку, а також силами коаліції під час операції «Буря в пустелі» та в Югославії.
Радянський Союз використовував касетні боєприпаси в Афганістані, Росія під час Чеченських воєн та під час вторгнення в Україну для бомбардування населених пунктів. Великобританія у Фолклендській війні, боснійські серби у Хорватії, Ізраїль у Другій ліванській війні, Азербайджан та Вірменія у Другій карабахській війні.
Україна також не підписала договору про заборону касетних боєприпасів. CBS News стверджує, що касетні боєприпаси в українсько-російській війні застосовують як українські сили, так і російські окупанти. У Human Rights Watch повідомляли, що на сьогоднішній день Україна є єдиною у світі країною, на території якої застосовуються касетні боєприпаси.
Причиною заборони такого типу озброєння є те, що практично всі снаряди цього типу не є високоточною зброєю. Коли вони використовуються в житлових районах міст, можуть призвести до вкрай великих жертв.
Крім цього, велика кількість суббоєприпасів, що розкидаються, не вибухає при ударі. І відсоток неспрацювання становить від 10% до 40%. А боєприпаси, що не розірвалися, фактично перетворюються на міни, які створюють небезпеку для мирних громадян на десятиліття.