Коментар ВООЗ та Ляшка: Росія випустила першу вакцину від COVID-19

Без третьої фази

У Росії вже до кінця серпня почнуть використовувати першу в світі вакцину від COVID-19. Її створила та зареєструвала Російська Федерація (РФ), написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook заступник міністра охорони здоров’я і головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко. 

За його словами, у Росії вакцину почнуть масово використовувати серед медичних працівників. А в обіг її ведуть з початку 2021 року.  

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), розробка вакцини – це тривалий час. Тому, перегони зі створення вакцини не повинні нехтувати безпечністю та ефективністю. Крім розробки, чимало часу потрібно на клінічні випробування. 

Всього в світі наразі є 26 вакцин-кандидатів від коронавірусу. Вони проходять дослідження на ефективність з залученням значної кількості учасників. Нині щодо російської вакцини є обмежені дані. 

«Росія досі не провела третьої фази клінічних випробувань, які б дозволили накопичити достатнє наукове підґрунтя для практичного використання вакцини на людях», — говорить Віктор Ляшко. 

Він пояснив, що саме на цій фазі компанії проводять проспективне плацебо-контрольоване дослідження (prospective placebo controlled trial). 

Так, у світі залучають 20 тисяч осіб, яким колять вакцину та 10 тисяч, які отримують плацебо. Далі перевіряють чи працює вакцина у 70% щеплених протягом 4 чи 6 місяців. Утім, 20 тисяч, це не 20 мільйонів людей. 

«Інколи, рідкісні побічні ефекти можна визначити лише після ліцензування. Тоді можна переконатися: чи вакцина ефективна у довгостроковій перспективі — цілий рік, два, три», — пояснив головний санітарний лікар. 

Наразі ВООЗ та Асоціація організації клінічних досліджень радить Міністерству охорони здоров’я РФ утриматися від реєстрації вакцини. Все через обмежені дані щодо ефективності вакцини. А також того, що в світі є чимала кількість розробок, які зайшли значно далі, ніж вакцина, розроблена в РФ. Вони чекають на повноцінне завершення випробувань та перекваліфікацію ВООЗ. 

Раніше, видання 05366 писало: 129 проти 12: у Кременчуці зафіксували новий випадок корона вірусу. А також: «Температурний скринінг, сувора самоізоляція: як житимуть студенти в гуртожитках з 1 вересня» та МОЗ розгортає в Україні лікарні другої хвилі для боротьби з COVID-19. 

Віктор Ляшко

Источник