Триває розробка механізму, за яким релоковані українці з ТОТ зможуть отримати нерухомість взамін тієї, що залишилася в окупації
Переселенці на підконтрольній Україні території чекають, що влада зможе їм компенсувати втрати, заподіяні росіянами. Фото: «Бердянськ 24». Період до 24.02.2022
У червні 2024 року Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт, який передбачає компенсацію за знищене майно на окупованих територіях. Власник зможе претендувати на відшкодування без надання фото- та відеодоказів і фактичного огляду. Підтвердженням руйнувань є супутникові знімки. Також, згідно з законопроєктом, погоджуючись на компенсацію, людина відмовляється від права власності на це майно на користь держави.
В законопроєкті йдеться не лише про зруйноване чи пошкоджене житло на ТОТ, але і ціле також. Втім реальні перспективи цього напрямку покаже друге читання у ВР.
Напередодні, випробувальним майданчиком для ініціативи став окупований Мелітополь. Як повідомив під час пресконференції начальник Запорізької ОВА Іван Федоров, двоє мелітопольців зможуть отримати від держави компенсацію за повністю зруйноване житло. Виплата складає два мільйони гривень.
Загалом у пілотній програмі єВідновлення було 10 заявок від жителів Мелітополя. Шість відхилили, бо будинки пошкоджені, а не зруйновані. Ще дві перебуває на розгляді.
Під час брифінгу, який відбувся 16 липня в Запоріжжі Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук визнала, що Мелітопольський експеримент був вдалий.
Втім, остаточно фінансовий механізм відшкодування цих коштів поки не напрацьовали. Про це в інтерв’ю «Новинам Приазов’я» розповів член комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Сергій Козир. Він наголосив, що ресурсами нинішнього держбюджету це виконати неможливо.
«Зараз першочергові витрати ідуть на забезпечення Збройних сил, вся допомога яка іде від наших міжнародних партнерів – це соціально захищені платежі – пенсії та інша допомога. Тому просто зареєструвати закон, прийняти його і сказати людям, що все окей, цього недостатньо. Завтра люди будуть звертатися і будуть отримувати у відповідь, що фінансово це необґрунтовано», – пояснив депутат.
Також він зазначив, що до роботи над розв’язанням житлового питання для ВПО залучено Фонд держмайна. Адже в ньому зараз налічується понад 20 тисяч об’єктів нерухомості.