Конфлікт Ломака та Брижинського: як його коментує голова Чернігівської обласної ради

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Начальник МВА Дмитро Брижинський, в.о. міського голови Олександр Ломако та голова облради Олена Дмитренко. Суспільне Чернігів

Конфлікт між начальником Чернігівської МВА Дмитром Брижинським та в.о. міського голови Чернігова Олександра Ломака, на думку голови облради Олени Дмитренко, призвів до того, що населення міста "втрачає віру у владу".

Про це вона розповіла в інтерв'ю Суспільному.

Зі слів Олени Дмитренко, у дні блокади Чернігова у 2022 році вся місцева влада об'єдналася та виконувала поставлені завдання.

"Не було тоді поділу на Чернігівську обласну адміністрацію, на міську адміністрацію, на обласну раду, взагалі ніякого поділу не було. Ми всі працювали одною командою, один одному намагались підставити плече і відповідно всім тим, хто залишився на цій території у цей страшний період. І була я тоді оптимістично налаштована, що ми такі будемо завжди. Ну, а потім почалися події, які відбувалися".

Дмитренко вважає, що "недопустима війна під час війни". Мова про внутрішні конфлікти у місцевій владі Чернігова.

"Обласна рада при всіх викликах, враховуючи нашу різношерстність, ми осторонь цього конфлікту взагалі. Стояла і буду стояти на цій позиції. Нічого нас так не ослаблює, як те, що ми не можемо помиритися самі між собою. Я думаю, у нас буде період після війни, коли ми будемо розказувати, хто з нас найбільш крутіший, у нас буде цей період. Але якщо ми будемо воювати зараз один проти одного, то в нас може не бути післявоєнного періоду, розумієте? Це нас дуже послаблює. Не хочу шукати винних, я думаю, з усім це розберемося з часом, але повторюсь, воювати треба з зовнішнім ворогом".

На питання журналістки про те, чи можна було уникнути цього конфлікту, голова облради відповіла так:

"Ми всі забуваємо, що політика – це компроміс. Людина, незалежно на яку посаду вона йде, але це посада публічна, вона має розуміти, що їй доведеться йти на компроміс і бути компромісним. І десь ми маємо демонструвати суспільству єдність, хоча б для того, щоб люди не втрачали віру в те, що відбувається. Уникнути, мабуть, можна будь-якого конфлікту, якщо є бажання його уникнути".

Чи варіанти виходу з цього конфлікту Олена Дмитренко говорить наступне:

"Я думаю, що треба сідати всім разом, говорити про майбутнє міста та знаходити спільну мову, тому що інших варіантів немає. Це важко, я розумію, тим більше вже конфлікт настільки накалився. Не буває у конфлікті винної однієї сторони. Завжди можна знайти спільну мову. Хтось має бути розумнішим, хтось має бути мудрішим, я б сказала так".

Позиція Ломака та Брижинського

Олександр Ломако з приводу конфлікту та протистояння з Брижинським говорив так:

"Конфлікт, про який часто говорять журналісти, це не стосунки двох керівників міста та міської військової адміністрації".

Також він додав: до Брижинського ставиться так, як і більшість чернігівців.

"Наша команда займається своєю роботою, і ми звітуємо за нашу роботу, а призначений згори чиновник, голова військової адміністрації, звітує перед столичними керівниками. Нічого нового, це триває майже півтора року".

Дмитро Брижинський у коментарях в соцмережах також не називає цю ситуацію конфліктом.

В чому суть історії

На представленні Дмитра Брижинського як начальника МВА Чернігова 17 лютого 2023 року, він висловлювався щодо своєї подальшої роботи з міською радою так:

"Головний напрямок сумісної роботи – це покращення передусім безпекового середовища. Надалі життя покаже, як ми будемо виконувати поставлені задачі. Найближчим часом ми зустрінемося з кожним керівником структурного підрозділу, де я чітко поставлю задачі й ми будемо разом рухатись".

Рухатись разом не вийшло від самого початку. Вже за два місяці, у квітні 2023 року, Дмитро Брижинський подав два позови до суду. В одному просив скасувати рішення міськради про внесення змін до бюджету. Другий позов МВА стосувався звільнення Владислава Атрошенка з посади міського голови. Це, як говорив Олександр Ломако, було основним завданням військової адміністрації від самого її створення і назвав всі ці позови продовженням тиску на місцеве самоврядування.

"Начальник військової адміністрації звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів місцевого самоврядування місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій які обмежують права та інтереси громади. Якщо я це не буду робити, настане час, коли спитають уже з мене. Чому не виконував свої обов’язки", — казав Брижинський.

В обох позовах суд став на сторону міської військової адміністрації. Атрошенка позбавили посади міського голови, а по другому питанню визначив, що бюджет належить до повноважень начальника МВА.

31 липня 2023 року на сесії Чернігівської міськради ухвалили зміни до регламенту, які мали визначити формат взаємодії міськради та МВА.

"Ухвалення цього регламенту дозволить зараз покращити дуже багато процесів. В першу чергу — процеси цивільного захисту і процеси оборонної роботи. У мене є питання до взаємодії МВА і міської ради. Всі все бачать, що відбувається. Ідуть певні закиди один на одного. І я сподіваюся, що ця проблема зникне", — говорив начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

В інтерв’ю Суспільному Ломако назвав Дмитра Брижинського "функцією", яка допомагає центральній владі тиснути на місцеве самоврядування.

"У мене до Брижинського питань немає. Він для мене зрозуміла прочитана книга. Але він функція. Чернігову міська військова адміністрація вона: а – не потрібна, б – шкідлива. Її одразу створили для протистояння".

Дмитро Брижинський, коментуючи конфлікт з Ломаком, взагалі його заперечував.

"У мене немає ніякого конфлікту. Я державна посадова особа, яка виконує функціональні обов’язки".

Черговим витком конфлікту, який тепер відчули чи не усі чернігівці, стала транспортна криза. 2 травня 2024 року у Чернігові на маршрути не вийшов транспорт усіх чотирьох приватних перевізників. Сталося це після того, як начальник МВА Дмитро Брижинський заявив, що не підтримуватиме збільшення компенсацій перевізникам з шести до дев'яти мільйонів гривень. Мотивував це тим, що саме стільки грошей передбачено в міському бюджеті й небажанням підтримувати інтереси перевізників, близьких до міської влади.

Новости Украины