Мюнхенська безпекова конференція в лютому 2025 року, особливо позиції, які на ній озвучили представники США, мали й ще матимуть неабиякий вплив на архітектуру не тільки європейської, а й світової безпеки. В цьому плані надзвичайно цікавим є інтерв’ю колишнього директора Центру співробітництва та безпеки Управління міжнародного військового співробітництва міністерства національної оборони КНР, а зараз провідного науковця Центру міжнародної безпеки й стратегії Університету Цинхуа, старшого полковника Жао Бо. Крім того, він часто є офіційним представником армії Китаю на міжнародних форумах і дипломатичних зустрічах.
Відео дня
Китай готовий спрямувати миротворчі війська в Україну
Основні тези його інтерв’ю були зосереджені навколо трьох основних і найбільш вагомих тем у світовій політиці, а саме – російсько-української війни, відносин Китаю з Росією та США, а також тайванського питання. Якщо почати з українського питання – Жао Бо зазначив, що президент США Дональд Трамп дійсно звертається до Китаю щодо впливу на війну в Україні. При цьому китайський експерт зазначає, що, на його думку, на перебіг війни здатні впливати як Китай, так і самі Сполучені Штати. Далі він відзначає, що Пекін готовий підтримати колективні гарантії безпеки. При цьому, це не тільки гарантії Україні для захисту від агресивних намірів Росії, а й гарантії того, що Україна не буде відвойовувати спірні території військовим шляхом. Таким чином, зазначає Жао Бо, після припинення вогню в Україні та ухвалення рішення про залучення миротворчих сил, Китай, потенційно разом з Індією, міг би надати своїх миротворців у достатній кількості. При цьому китайський експерт зазначає, що Росія буде однозначно проти розміщення в Україні європейських та/чи американських військ, про що неодноразово заявляли російські дипломати й високопосадовці.
Китай бажає взяти участь у повоєнній відбудові України
Також було зазначено, що після завершення бойових дій, які ще будуть тривати деякий час, Китай готовий узяти провідну роль у відновленні та модернізації української інфраструктури. Жао Бо вважає, що жодні інші країни нездатні конкурувати у цьому питанні з китайськими інвесторами й будівельними компаніями. Вельми цікавою є теза китайського експерта про те, що Китай не вірить у зони впливу, про які говорить Росія (хоча саме повернення України в зону геополітичного впливу РФ можна вважати однією з ключових причин війни). Втім, зазначає Жао Бо, якщо Росія готова воювати й витрачати свої ресурси та життя власних солдатів за ці зони впливу – де-факто ці зони впливу існують, незалежно від того, подобається це комусь чи ні.
Конфлікт Трампа з Європою штовхає її в «обійми» Китаю
Далі китайський науковець доволі негативно висловився щодо геополітичних позицій США, озвучених на Мюнхенській безпековій конференції. На його думку, американський імідж на світовій арені різко погіршується через відмову від міжнародних зобовʼязань, особливо на тлі ймовірного послаблення військової присутності США в Європі. Відтак, зазначається, що після відверто зневажливого виступу американського віцепрезидента Джей Ді Венса Китай активізує роботу з Європою, зокрема в межах безпекового співробітництва. Таким чином, зі слів китайського науковця можна зробити висновок, що ставка Трампа на суперництво з Європою та Китаєм лише зблизить ці два світові полюси сили.
Без підтримки союзників у регіоні США програють Китаю битву за Тайвань
Також украй цікавою виявилась озвучена Жао Бо позиція щодо «тайванського питання». На думку китайського аналітика, Тайвань однозначно буде китайським, бажано мирним шляхом, але якщо доведеться воювати, то Пекін повністю готовий до такого сценарію. Однак Жао Бо ставить питання – з ким доведеться воювати за Тайвань (окрім самого Тайваню, який КНР вочевидь не розглядає як серйозного супротивника). Попередній американський президент Байден сподівався в цьому регіоні на підтримку союзників, але Дональд Трамп, схоже, відвертається від усіх союзників у Тихому океані. Фактично, з прямих союзників США в регіоні залишається тільки Японія. При цьому китайський експерт прямо натякає на нову корейську війну та низький рівень обороноздатності американських союзників у регіоні. Пряма мова: «у разі конфлікту Південна Корея буде зайнята північною сусідкою, Філіппіни не мають жодного стратегічного значення, в Австралії низький рівень підтримки будь-якої війни, Велика Британія вже точно не посилатиме свій флот. За всіма розрахунками в поточній ситуації США програють Китаю». Тож є всі підстави вважати, що КНР неодмінно буде реалізовувати програму повернення Тайваню під контроль КНР до 2027 року, про що неодноразово писало наше видання.
Китай відзначає ефективність ядерного стримування, що Росія продемонструвала у війні проти України
Насамкінець Жао Бо озвучив надзвичайно важливу тезу щодо ядерної зброї в майбутньому геополітичному протистоянні. За його словами, Китай модернізує свій ядерний арсенал тому, що прекрасно бачить, як ефективно ядерна зброя працює для стримування. На його думку, якби в Росії не було ядерної зброї, то війська НАТО вже були б в Україні. Можна погодитися з думкою китайського експерта, адже ядерний потенціал Росії – це єдина причина, за якої всі союзники України досі відмовляються надіслати свої війська для допомоги відбиття агресії, навіть бояться надати належну кількість озброєнь для якісної оборони. Саме ядерні погрози Кремля вплинули на допомогу США під час визволення Херсонщини та Харківщини у 2022 році, тому КНР абсолютно слушно робить висновок, що риторика ядерних погроз успішно працюватиме проти Західного світу. Тому можна спрогнозувати, що в майбутньому операція КНР проти Тайваню, скоріш за все, відбудеться саме у супроводі загроз застосування ядерної зброї, які відіграють ключову роль у реалізації планів Пекіна.