«Король блазнів» Денні Кей: українець, який насмішив Америку

Денні Кей входить до списку видатних американських акторів-комедіантів, роботу якого високо оцінили не тільки глядачі, які досі вважають фільми за його участю найсмішнішими в історії кіно США, а й критики, що відзначили його заслуги багатьма престижними преміями, в тому числі двома «Оскарами» та трьома зірками на голлівудській «Алеї слави». За аналогією з одним із фільмів, у якому знімався Кей, його називали «королем блазнів», хоча він був не лише коміком, а й співаком, танцюристом, мімом та драматичним актором. А ще він прожив яскраве, повне цікавої роботи та добрих справ життя, про яке говорив, що воно – «це велике полотно, потрібно бризнути на нього таку кількість фарб, яка тільки буде можлива».

Відео дня

«Я не міг не стати артистом»

Денні Кей, якого при народженні звали Девідом Камінскі, з’явився на світ 18 січня 1913 року в Брукліні, в сім’ї єврейських емігрантів з українського Катеринослава, нині – Дніпра. Денні був третьою дитиною в сім’ї і єдиною – народженою в США. Батько майбутньої зірки Джейкоб Камінскі працював кравцем, а мати Клара була домогосподаркою. Хлопчик рано покинув школу і, спробувавши себе в різних професіях, вирішив, що його покликання – бути актором. Як згодом говорив сам Девід в інтерв’ю, він став актором не тому, що міг бути ним, а тому, що не міг ним не бути.

Від вуличного музиканта до актора у «єврейських Альпах»

Втікши з дому у віці 13 років, Девід став вуличним музикантом: він співав і танцював для перехожих, а зароблених таким чином грошей цілком вистачало на їжу та скромне житло. Свої перші кроки на сцені він зробив у так званих єврейських Альпах – курорті, на якому відпочивали емігранти з європейських країн. На той час Денні зустрів свою майбутню дружину, письменницю Сільвію Файн, яка складала йому комедійні тексти, що мали великий успіх.

Майстер скоромовок

Знаменитим Кея зробили… російські композитори, прізвища яких для американського вуха звучать як тарабарщина. Пісню «Чайковський», яка повністю складалася з них (за 38 секунд він скоромовкою вимовляв 54 прізвища), у його виконанні звучала так смішно, що публіка буквально вмирала зі сміху. Виступ пройшов у театрі на Бродвеї, куди Кея запросив відомий американський драматург і режисер Мосс Харт: побачивши актора-початківця в одному з нічних клубів на Манхеттені, він був так захоплений його комедійним даром, що запросив у свою виставу «Леді в темряві», спеціально створивши для нього невелику роль – темпераментного фотографа, що вправний у вмінні говорити скоромовками. Через номер Кея щоразу доводилося припиняти другий акт, щоб дати публіці час перестати сміятися і прийти до тями.

Як диригувати оркестром за допомогою мухобійки

Ще одним, не менш відомим номером Кея було «диригування оркестром», яке він відігравав лежачи на сцені та відбиваючи такт ногами та з мухобойкою в руках. Незважаючи на те, що актор, за його словами, не знав жодної ноти, зі своєї форми та ритму музика не вибивалася, за що його манеру керувати оркестром хвалили навіть професійні музиканти – так, знаменитий індійський диригент Зубін Мета говорив, що в нього дуже «ефективний стиль диригування». Такі концерти Кея дозволили йому зібрати 5 мільйонів доларів для допомоги музикантам, які пішли на пенсію.

Кіно…

1944 року на Кея – в особі Самюеля Голдвіна – звернув увагу Голлівуд. Дебютувавши у фільмі «Місяць над Манхеттеном», Денні на ціле десятиліття став зіркою голлівудських комедій та мюзиклів. Його героями найчастіше виявлялися смішні та безглузді, але добрі клоуни, з монологами, що складалися з величезної кількості слів, – часом вони були незв’язні, але вимовлялися з великою швидкістю. Усього на рахунку Кея понад три десятки картин, найвідоміші серед яких – «Таємне життя Уолтера Мітті», «Ганс Крістіан Андерсен», «Світле Різдво», «Шоу Кросбі».

…і телебачення

Кей був не менш відомим і на телебаченні, куди він перейшов після того, як його голлівудська кар’єра пішла на спад. Протягом чотирьох сезонів він був ведучим музичного вар’єте-шоу власного імені – «Шоу Денні Кея», за що 1963 року отримав престижну премію «Еммі». До речі, саме на телебаченні актору вдалося продемонструвати не лише комедійний, а й драматичний бік свого акторського обдарування – у телевізійному фільмі «Скокі» зіграв колишнього в’язня фашистського концтабору.

Світова слава та невідомість на історичній батьківщині

Про популярність Кея та його вплив на публіку красномовно розповідає історія його гастролей у Великій Британії, на які він вирушив у 1948 році. Прямо під час його виступу в лондонському театрі «Палладіум» королівська родина, що прийшла подивитися на знаменитого коміка, вперше у своїй історії спустилася з ложі до першого ряду, щоб не пропустити жодної секунди його виступу. Загалом його вплив на англійську публіку місцеві журналісти визначили як «благоговійну істерію». А ось на історичній батьківщині знаменитого коміка, в Україні, яка за його життя входила до складу Радянського Союзу, ні його, ні його фільмів не знали. У цьому Кей зміг переконатися сам, коли 1963 року приїхав на Московський кінофестиваль, але актор знайшов позитив і в цьому – залишаючись невпізнаним, він міг спокійно ходити вулицями.

«Якщо ви не готуєте з радістю, щастям та любов’ю»

Акторством життя Кея не обмежувалося – він мав багато різноманітних захоплень. Актор любив готувати, в його домашній бібліотеці налічувалося 500 (!) книг з кулінарії, і, за словами його дочки, всіх їх він прочитав. Найбільше Кей любив китайську кухню, страви якої часто готував удома як для себе, так і для гостей, серед яких були такі зірки, як Ширлі Маклейн, Кері Грант, Джон Денвер, Майкл Кейн та шеф-кухар китайського ресторану Поль Бокюз, який дуже високо оцінив кулінарні здібності актора. Сам Кей говорив про своє хобі так: «Якщо ви не готуєте з радістю, щастям і любов’ю, значить, ви готуєте погано».

Сертифікат комерційного пілота

Ще одне захоплення Кея – літаки, він вивчився на пілота та, отримавши сертифікат комерційного пілота, керував летальними апаратами різного класу – як одно-, так і багатомоторними, а також літаками бізнес-класу. Якось під час польоту над штатом Канзас Кей відчув біль у правому боці. Він сам собі поставив діагноз «апендицит» і приземлився в найближчому аеропорту, звідки був доставлений на екстрену операцію. Пізніше лікарі сказали, що, затримайся Кей хоча б на пів години, врятувати його було б неможливо.

Допомога тим, хто потребує

Але найважливішою – крім професії – справою свого життя актор вважав роботу в ЮНІСЕФ – дитячому фонді ООН. Кей став першою знаменитістю, яка використала власну популярність для того, щоб допомогти нужденним. Кей також був першим послом доброї волі цієї організації та обіймав цю посаду протягом 33 років – до самої смерті, після якої на зміну йому прийшла його дочка Дена. Тепер – з його легкої руки – співпрацювати з ЮНІСЕФ вважають за честь зірки спорту, кіно та шоу-бізнесу першої величини, серед яких – Девід Бекхем, Г’ю Джекман, Вупі Голдберг, Льюїс Гамільтон, Новак Джокович та багато інших.

Доктор Сміх

Денні Кея не стало 3 березня 1987 року – він помер у Лос-Анджелесі від серцевого нападу, йому було 74 роки. У дитинстві Денні мріяв стати хірургом, щоб рятувати людей, що – хоч іншим способом – йому зробити вдалося. Сміх, який він викликав у людей, виявився для багатьох його глядачів найкращим лікарем.

Джерело

Новости Украины