Купувати чи продавати валюту? Що буде з курсом долара відразу після виборів

Експерти дали різні прогнози

На передвиборчому тижні курс долара знову пішов вниз, хоча до цього майже тупцював на місці. Який тренд очікувати в перший тиждень після виборів, з’ясував сайт «Сьогодні».

Експерти – член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Що сталося з курсом за тиждень

Курс готівкового долара весь передвиборчий тиждень коливався в межах 10 копійок. У підсумку він втратив лише чотири копійки, опустившись з 28,47 до 28,43 грн/долар. За понеділок і вівторок він підріс на 2 копійки, із середи почалося ослаблення на 7 копійок, у п’ятницю – зміцнення на 3 копійки.

Нацбанк три дні тримав офіційний курс практично стабільним – 28,37-28,38 грн/долар, а в четвер опустив його відразу на 11 копійок, до 28,27 грн/долар. Такий самий курс зберігся і в п’ятницю. На понеділок, 26 жовтня, регулятор встановив 28,29 грн/долар.

Експерти кажуть, що минулий тиждень пройшов під знаком невеликого зміцнення гривніз двох причин: бізнес-структури закінчували виплату податків, а також видавали аванс (заробіток за перші пів місяця) працівникам. І те й інше, як відомо, платять у нацвалюті, попит на яку в підсумку виріс. Багато, передовсім експортери, продавали на міжбанку долари, щоб накопичити потрібні запаси гривні. Але, за словами Олександра Охріменка, зміцнитися гривні значніше, ніж на 10 копійок, не дали імпортери.

«Вони «пилососом» вибирали весь надлишок валюти на міжбанку, регулятору нічого не діставалося. Але й особливого перевищення попиту над пропозицією не було, що швидко допомогло досягти рівноважного курсу. Для його підтримання Мінфін провів у вівторок наступний аукціон з продажу ОВДП, виручивши близько 60 млн доларів», – зазначив Олександр Охріменко.

Олег Пендзин додав, що перед виборами він і не очікував іншій ситуації щодо курсу. Курс, на його думку, політизований і нічого ринкового в ньому насправді немає.

«Якби ринок не опустив нині долар, його опустив би на передвиборчому тижні регулятор», – підкреслив Олег Пендзин.

Експерти згадали, що очікуваний «чорний лебідь» – кадрові перестановки у Нацбанку, здатні дестабілізувати гривню, – на цьому тижні так і не прилетів. Всі очікувані зміни в складі топменеджерів НБУ перенесли на час після виборів.

Чого очікувати наступного тижня

Набагато серйознішого тиску на гривню, ніж вибори і кадрові перестановки, може справити захворюваність на коронавірус, упевнені експерти. Але бачать ситуацію по-різному.

Наприклад, Олександр Охріменко каже, що до кінця жовтня фактор захворюваності ніяк не вплине на валюту, гривня буде практично стабільною, може навіть ще зміцнитися на 10-15 копійок. Тобто курс готівкового продажу опуститься нижче за 28,30 грн/долар.

Олег Пендзин, навпаки, передбачає стабільність курсу приблизно до наступної середи, потім поступове ослаблення гривні до 28,4-28,5 грн/долар. Але аналітик підкреслив, що COVID-19 тримає всіх у напруженні.

«Президент зробив дві протилежні заяви: спершу про введення жорсткого карантину, потім – що його не буде, бо це зупинить економіку, – роз’яснив Олег Пендзин. – Але в Європі карантин поступово посилюють, наприклад у Польщі, де захворюваність понад 12 тис. людей у день, а населення приблизно стільки, як і в Україні. Схоже, що подібне чекає і нас. А жорсткий карантин – пряма загроза курсу гривні. За такого карантину можлива не плавна девальвація гривні, яку ми прогнозували, а її круте піке».

Продавати чи купувати валюту

Саме через імовірність жорсткого карантину експерти вважають за надійніше зберігати заощадження у валюті, а не в гривні. Але навіть якщо все обійдеться, то девальваційний тренд все одно не зломлений, зберігаються перспективи зниження курсу в цьому році в зону 29 гривень за долар і більше.

Крім курсу долара, українців хвилюють і інші фінансові проблеми. Наприклад, де обміняти виведені з обігу 25-копійчані монети. Виявляється, це не тільки непросто, а ще й коштує грошей! Детальніше дивіться в сюжеті.

Источник

Новости Украины