За інформацією: Суспільне Полтава.
фото: Суспільне Полтава
У Полтаві троє митців презентували виставку про війну, яка має назву "Знешкодження". Над проєктом працювали три місяці. Для цього відвідали звільнені від російської армії території України, розповів Суспільному медіахудожник проєкту Володимир Колбаса.
Полтавський медіахудожник Володимир Колбаса показує інсталяцію. Тут на земляному насипі лежить хліб, а поруч – частина гусеничної стрічки від знищеного російського танка. Її привезли з Київської області.
Ця інсталяція – одна з п’яти, яку представляють у межах проєкту "Знешкодження" у Полтаві. Над ним три місяці працювали місцеві митці. Для цього відвідали звільнені від російської армії місця Київщини та Сумщини.
"Одна із інсталяцій – це модель дев’ятиповерхівки у Бородянці (селище у Київській області – ред.), яка знаходиться в середині камери-обскури. Це темна кімната, на усій поверхні якої, проєктується зображення світу назовні. Це теж символ того, що поки триває життя назовні, є такі руїни", — каже медіаартист проєкту "Знешкодження" Володимир Колбаса.
На земляному насипі лежить хліб, а поруч – частина гусеничної стрічки. фото: Суспільне Полтава
За словами Володимира Колбаси, мета проєкту – дати можливість відвідувачам перебороти власний страх, а митцям зафільмувати наслідки вторгнення Росії на територію України. Зокрема, для цього створили 3D моделі знищеної техніки, які можна побачити за допомогою окулярів віртуальної реальності.
"У проєкті «Напіврозпад» ми хотіли показати те, що війну ми можемо відчувати і через багато років. Чому «Напіврозпад»? Бо одягаючи шолом, ми бачимо оточуючий простір крізь чорно-білу камеру. Навколо нас літають маленькі частинки війни. Це розбита техніка військова російська, яку ми їздили оцифровувати в Київську область. Тобто і через 30 років ми будемо знаходити міни і залишки різної військової техніки", — говорить мультидисциплінарний художник проєкту "Знешкодження" Вартан Маркар’ян.
Макет ракети Х-55. фото: Суспільне Полтава
Побачити на виставці можна макет ракети Х-55. Її відтворили у реальному розмірі – довжиною 6,5 метрів, розповідає Вадим Махітка.
"Спочатку хотіли зробити її (ракету – ред.) самі, але зрозуміли, що деякі частини, мікроконтролери, надувна частина, що нам не вдається її зробити так, як ми хочемо. І ми її замовили у спеціалістів. Задумка така, що ми можемо нівелювати її політ на нашу землю за допомогою сильного звуку. Зараз я продемонструю як це працює. Людина кричить на цю ракету і вона перестає діяти, вибухає у кращому випадку", — розповідає медіаартист проєкту "Знешкодження" Вадим Махітка.
А ще автори проєкту власноруч зробили фігури танків із цукру та карамелі.
"Це, можливу, про маніпуляцію політичну. Маю на увазі маніпуляцію Росії. Розповідають нам про солодке, про те, що війни немає, нічого немає. Але в той же час танки заїжджають на територію України. Для нас вони ось такі солодкі, отака липка маса, яка сама по собі розтає за допомогою наших військових. Тобто вони зникнуть та розтануть. Уся експозиція пронизана ідеєю, що військова техніка – це щось надуте", — говорить мультидисциплінарний художник проєкту "Знешкодження" Вартан Маркар’ян.
Фігури танків із цукру та карамелі. фото: Суспільне Полтава
"«Знешкодження» — це вже друга виставка в нашому ар-центрі після початку повномасштабного вторгнення. Найголовніше на цій виставці, окрім самих творів, це те, що у Полтаві люди об’єднуються в арт-групи і роблять складне мистецтво", — каже куратор центру сучасного мистецтва "Jump" Антон Усанов.
Проєкт "Знешкодження" триватиме з 30 вересня до 13 листопада. Відвідати виставку можна безплатно.
Читайте також:
У Полтаві презентували виставку знищеної російської техніки