За інформацією: Суспільне Чернівці.
Ліцей №13 у Чернівцях. Фото: Суспільне Чернівці
У понад 30 школах, дитсадках та лікарнях Чернівців впровадили заходи з енергоефективності. Зокрема, утеплили фасади, замінили вікна, а також капітально оновили дахи та системи опалення. Загальна вартість робіт становить 10,8 мільйона євро – це кредитні та грантові гроші міжнародних організацій, а також гроші з міського бюджету. Відтак місто економить до 40% витрат на тепло в рік.
Про це на прес-підході 8 листопада розповів заступник міського голови Василь Зазуляк.
"Діти ходять без верхнього одягу та теплих кофт"
У ліцеї №13 замінили усі вікна, капітально відремонтували дах, утеплили фасад та цокольний поверх. Також облаштували вентиляцію, замінили систему опалення й встановили у будівлі індивідуальний тепловий пункт. Про це розповіла директорка закладу Любов Яворська. Ремонт тривав орієнтовно два роки.
Директорка каже, до впровадження заходів з енергоефективності температура у спортзалі становила 12 градусів тепла – зараз від 17 до 20 градусів тепла, що відповідає санітарним вимогам.
"Як тільки замінили опалення, буквально через тиждень відчули зміни. Система теплоносія – збалансована: раніше кабінети на третьому поверсі були найспекотнішими, а зараз там комфортно дихати й не потрібне провітрювання. Все налаштовано так, щоб був комфортний температурний режим. Діти ходять без верхнього одягу та теплих кофт", – каже Яворська.
Також завдяки заходам з енергоефективності заклад зекономив 50% витрат на тепло. Яворська каже, початкова вартість проєкту становила орієнтовно 21 мільйон гривень.
Економимо до 40% витрат на тепло
Загалом у межах програми з енергоефективності модернізували 16 шкіл, 15 дитсадків, а також лікарню №1 та поліклініку №1. Про це розповів заступник міського голови Василь Зазуляк. Роботи проводили у закладах, які були найменш енергоефективними. Там утеплювали фасади та цоколь, замінювали старі або однокамерні вікна, систему опалення, а також встановлювали індивідуальні теплові пункти, які допомагають регулювати теплопостачання залежно від температури повітря на вулиці.
Роботи розпочали у 2018 році й до повномасштабного вторгнення їх завершили. На ці роботи місто отримало 4,4 мільйона гривень кредиту від міжнародної організації NEFCO, а також 3,8 мільйона євро гранту від фонду E5P. Водночас у деяких закладах фасад та покрівлю ремонтували за гроші з міського бюджету – для цього виділили 2,6 мільйона євро.
Завдяки цьому місто може економити до 40% витрат на енергоресурси – це орієнтовно 1,7 мільйона євро на рік.
"Якщо ми не починаємо опалювальний сезон, то температура в утеплених та неутеплених будівлях різниться на 3-4 градуси. У жовтні-листопаді або березні-квітні це дозволяє зменшити подачу тепла й економити гроші", – каже Зазуляк
За словами Зазуляка, у наступному році планують завершити заходи з енергоефективності у ліцеї №18.
"Це досить велика школа. Там багато проблем з опаленням та термомодернізацією. Сподіваємося, що можливо ці роботи розпочнемо не цього року, але наступного обов'язково маємо їх завершити", – каже Зазуляк.
Читати ще
Читати ще У Чернівцях визначили нового підрядника, який ремонтуватиме вулицю Вірменську
Читати ще Утеплять та встановлять сонячні панелі: у Чернівцях ремонтують дитсадок №9 за 30 млн грн