За інформацією: Суспільне Чернівці.
Остап Українець та Оксана Меленко біля Народного Дому Глибоччини. Суспільне Чернівці
У селищі Глибока Чернівецької області громадські активісти відкрили народний дім. Там можна відвідувати виставки, переглядати фільми, грати в настільні ігри, а також безплатно проводити свої заходи. Для цього громадська організація винаймає приміщення у центрі селища. Підвал будинку підтоплює, а гроші на його ремонт можуть виділити наступного року.
Народний дім Глибоччини має три кімнати на другому поверсі місцевого краєзнавчого музею. В одній з кімнат розмістили проєктор для перегляду фільмів. Також там є колекція настільних ігор та бібліотека, яку можуть поповнювати відвідувачі народного дому.
"Бібліотеки у нас є, але ми намагаємося фокусуватися на тих книжках, які не потрапляють у бібліотечні закупівлі і навряд чи там будуть. Також у нас є мистецькі видання, мальописи — це те, що саме у бібліотеки потрапляє рідко. Така річ як ігротека буває переважно в соціальних просторах, ці ігри ми змогли закупити за підтримки міжнародного фонду", — каже член правління "Народного Дому Глибоччини" Остап Українець
Частина книг з бібліотеки Народного Дому. Суспільне Чернівці
В іншій кімнаті розташували виставку картин місцевих митців. У Глибоці є художники та художниці, які пишуть картини "у шухляду", оскільки їх немає де виставляти, каже Остап Українець. Тому у нього ще минулого року виникла ідея створити такий мистецький простір у селищі, який може бути майстернею різних візуальних мистецтв.
Також у народному домі є виставкова кімната, де зберігають експонати, зібрані місцевим товариством репресованих. Частину цих речей у народному домі мають намір оцифрувати.
Будівля має електричне опалення, тож взимку тут впорядковуватимуть експонати, формуватимуть колекцію картин для повноцінної виставки, а навесні планують проводити більше заходів. Зокрема — організовувати концерти та художні пленери просто неба для усіх охочих.
Діти оглядають картини у Народному Домі під час сходин «Пласту». Facebook/Народний Дім Глибоччини
У Народному домі відбуваються сходини місцевого "Пласту", а на Різдво 25 грудня глибочани могли зібратися тут поколядувати. Також у Народному домі відбуватимуться психологічні тренінги з подолання стресу та депресії, розповідає Остап Українець.
"Це не універсальний простір , він призначений для тих, хто знайде собі щось цікаве до роботи. Але я вже бачу, що людей котрі знаходять тут щось цікаве, або потенційно можуть знайти, їх достатньо багато, аби мало сенс робити це далі", — каже Остап Українець.
Зараз у Глибоці живуть приблизно вісім тисяч людей, це селище розташоване за 15 кілометрів від румунського кордону. Сторіччя тому цю місцевість населяли люди різних національностей — українці, румуни, молдавани, євреї, німці, поляки. Ці національні спільноти мали власні народні доми — місця, які були центрами національного культурного життя громади. Спершу українці не мали власного народного дому у Глибоці, тому для репетицій хору чи інших заходів просилися у приміщення інших народних домів. Тоді у 30-х роках минулого століття українці зібрали гроші для будівництва власного Українського Народного Дому. Там була велика бібліотека та діяли різні гуртки, — розповідає членкиня правління "Народного дому Глибоччини" Оксана Меленко.
Будівля, в якій розміщується Народний Дім Глибоччини. Суспільне Чернівці
Те приміщення Народного дому, яке сторіччя тому будували всією громадою, у 2018 році визнали аварійним та знесли. Тепер неприбуткова організація "Народний дім Глибоччини" орендує за понад 800 гривень на місяць частину будівлі музею. Поки що оренду приміщення оплачують із членських внесків організації або благодійних пожертв відвідувачів. Громада не планує надавати це комунальне приміщення у безоплатне користування:
"Закон передбачає конкурс і відповідний розрахунок орендної плати по формулі. Хочу зазначити, що в оренду приміщення було надано по мінімально можливій ціні у рамках законодавства. От у нас на даний час у Глибоці є приблизно десять громадських організацій. Надавши одній організації перевагу, ми порушуємо конкурентне законодавство", — каже секретарка селищної ради Олена Бадюк.
Будівля місцевого музею, де розміщується і Народний дім, — це сторічний будинок, який є одним з найстаріших у селищі. Після опадів у підвалі підійматися вода та руйнує фундамент, розповідає Оксана Меленко.
"За договором оренди ми повинні як орендарі застрахувати приміщення. Але страхова компанія мені в цьому відмовила, бо одним із пунктів страховки є страхування від підтоплення, а будинок уже на воді стоїть", — розповідає Оксана Меленко.
Аби уникнути руйнувань, у підвалі потрібно зробити гідроізоляцію або встановити помпу, яка викачуватиме воду. Проте через повномасштабну війну у громади немає на це грошей, каже секретарка селищної ради Олена Бадюк.
"Нещодавно підіймалося це питання і пропонувалося закупити за кошти бюджету купити помпу, яка буде викачувати воду, яка буде надходити. Таким чином ця проблема буде вирішена", — каже Олена Бадюк.
Слідкувати за майбутніми заходами у Народному Домі Глибоччини можна на сторінці організації у Facebook. Народний Дім розташований у Глибоці на вулиці Центральній, 98.