За інформацією: Суспільне Чернігів.
На фотографії зображені: Сергій Березенко, Геннадій Корбан та «символи» виборів 2015 року за 205-м округом — гречка, укроп та редиска. Колаж Суспільне Чернігів
Улітку 2015 року тихий обласний центр Чернігів на два місяці став центром політичного життя України. Сюди на проміжні вибори нардепа за міським 205-м округом приїжджали тогочасні політичні "важковаговики", давали безкоштовні концерти зірки української естради.
На час виборів усі готелі в місті та поблизу були заброньовані, а ресторани та кафе майже щодня були переповнені. І там, і там можна було зустріти чинних нардепів та міністрів українського уряду.
Попри безпрецендентну майже сотню кандидатів у бюлетені, вибори за 205-м округом були боротьбою двох основних кандидатів: провладного Сергія БерезенкаБув наближений до тодішнього Президента України Петра Порошенка. та опозиційного Геннадія Корбана.Був наближеним до колишнього голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. І боротьба ця була поза межею виборчих правил: з роздаванням гречки біля місцевого РАЦСу та грошей за підписання "соцдоговорів". Із низкою відкритих кримінальних проваджень, побиттям блогера Олексія Дурнєва та зупинкою посеред спального району Чернігова чорної "Тойоти" зі зброєю та грошима.
До 10-ї річниці цих виборів ми пригадаємо, як стали можливими "найскандальніші вибори нардепа в історії незалежної України", як вони проходили, що потім сталося із двома головними кандидатами, а головне – що отримав Чернігів від тих виборів.
"Чернігів ніколи не бачив такої уваги від центральних органів влади"
Вибори в Чернігові за 205-м округом були проміжними. ЦВК призначила їх на 26 липня 2015 року. На передвиборчу кампанію виділялося два місяці. Вибори стали можливими через те, що Валерія Куліча, який переміг на цьому окрузі роком раніше, призначили головою Чернігівської обласної державної адміністрації. Замість нього потрібно було обрати іншого представника.
В інтерв'ю Суспільному колишній міський голова Чернігова Владислав Атрошенко говорив, що 205-й округ звільняли спеціально для Сергія Березенка. За декілька місяців до виборів, за його словами, він був на обіді в Адміністрації президента на четвертому поверсі, де якраз обговорювали це питання. Як згадував Атрошенко, Березенко був "дуже цінним кадром для тодішнього президента України Петра Порошенка" і "виконував комунікаційні завдання президент-парламент".10 червня 2014 року указом Петра Порошенка Сергія Березенка призначили на посаду керівника Державного управління справами.
"Було ухвалене рішення, що головою ОДА стає депутат за 205-м округом (ідеться про Валерія Куліча, – ред.), і це дасть потенціал, який дозволить йому здійснити обіцянки як обраного депутата, але на посаді голови ОДА, а також закріпить вертикаль президентської влади. По цьому округу обирається Сергій Березенко", – казав колишній міський голова Атрошенко.
На думку чернігівського політичного оглядача Андрія Кужеля, це були комплексні домовленості: і про підтримку на центральному рівні Куліча як голови Чернігівської ОДА, і про підтримку на місцевому рівні команди Атрошенка, а потім – Березенка на виборах і його подальшу роботу в окрузі.
"Березенко – дуже близька людина до Порошенка. Вони обидва з Вінниччини, і Сергій – племінник колишнього покійного нардепа Анатолія Матвієнка. Він був давнім соратником Порошенка".
Чернігівський політичний оглядач Андрій Кужель. З особистого архіву Андрія Кужеля
Корбан, вважає Кужель, з'являється на окрузі як відповідь на висування Березенка. На його думку, це була політична відповідь тодішньому президенту Петру Порошенку від олігарха Ігоря Коломойського.
"Передумовою було звільнення Коломойського, Корбана та всієї команди з Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Наступний великий конфлікт був навколо «Укрнафти» і «Укртранснафти». Фактично це були державні підприємства, які очолювали люди, близькі до Коломойського. Це було сильне протистояння із захопленням будівлі «Укрнафти»".
І Корбан, і Березенко були немісцевими в Чернігові. Таких кандидатів називають парашутистами, – каже керівник ГО "Чернігівський освітній центр «Ініціатива»" Павло Пущенко.
"Це немісцеві жителі, кандидати, які різко з'являються і розказують про велику любов до міста, шукають якісь там зв'язки з ним тощо".
Чому центром цього протистояння обрали округ у Чернігові, Андрій Кужель вважає так:
"Чернігівський округ компактний. І загалом місто завжди було хорошим полігоном для відпрацювання багатьох технологій. Виборець, будемо казати правду, бідний. Тобто тут дуже зручно проводити різні маніпуляції технологіями і працювати".
Ці маніпуляції і працювали на виборах за 205-м округом. Зокрема про це, уже після розриву з командою Порошенка, говорив Владислав Атрошенко:
"Тоді боротьба була без правил. Треба було або перемагати, або програвати. Тому я засуджую сітки, технології, які з благословення попереднього президента (Порошенка, – ред.) застосовували за 205-м округом. Березенко, на постмайданівській хвилі й рейтингом президента у 52%, мав перемогти вибори без застосування сітки, грошей і всього іншого. Натомість мені був наведений факт, як один ефективний технолог, на Кіровоградщині чи на Черкащині, обрав Олеся Довгого,Народний депутат Олесь Довгий 18 червня 2025 року заявив, що написав заяву про припинення повноважень народного депутата і не планує більше балотуватися чи працювати в держструктурах. який сказав, що це ефективно і це працює".
Ще одним фактором, який вплинув на те, що ці вибори стали боротьбою Корбана та Березенка, став Валерій Дубіль. Член ВО "Батьківщина" та колишній нардеп за 205-м округом у 2015 році був без депутатського мандату. На парламентських виборах 2014 року він ішов за списком "Батьківщини", але мав непрохідне місце. Для того, щоб стати нардепом, Дубіль мав два варіанти: або йти кандидатом на 205-й округ, або ж хтось із фракції "Батьківщина" мав скласти мандат.
"Депутат Дмитро ШлемкоУ 2014 році був обраний народним депутатом 8 скликання від ВО "Батьківщина" №11 у списку як член партії, але в червні 2015 року склав депутатські повноваження. Голова Івано-Франківської обласної організації ВО "Батьківщина" з 1999 року. Член Президії Політради партії. склав свої повноваження. Ми розуміємо, що це теж були певні домовленості, щоб від «Батьківщини» не подавали кандидатів, а потім ще ця партія й підтримала Березенка на тих виборах", – розповів Андрій Кужель.
До старту передвиборчої кампанії в Чернігові створюють Раду регіонального розвитку. 30 квітня 2015 року Сергія Березенка призначили відповідальним за реалізацію її проєктів, ідеться на сайті "Рух Чесно".
Приміщення ради регіонального розвитку у Чернігові. 2015 рік Віктор Кошмал
Кандидат у народні депутати України від «БПП» Сергій Березенко Віктор Кошмал "Рада і працювала в офісі Дубіля. Я був впевнений, що вона створювалася саме під ці вибори, хоча це була всеукраїнська структура при Адміністрації президента. Але куратори були призначені лише за декількома областями. І тоді в Чернігові були повні «гастролі» Кабміну: усі міністри приїжджали, щось тут робили, відкривали, міністр освіти в школи ходив. Чернігів, мабуть, ніколи не бачив такої уваги від центральних органів влади", — розповідає Кужель.
Початок кампанії: передвиборчі гасла та рекордна кількість кандидатів
Агітаційні матеріали та плакати на білбордах з'явилися в Чернігові ще до офіційного початку передвиборчої кампанії – з кінця травня 2015 року. Уже тоді містяни та гості міста почали вивчати гасла кандидатів. Наприклад, Березенко обіцяв сприяти розвитку освіти та всіх гуманітарних галузей і боротися з поширенням бідності та безробіття в Чернігові.
Громадська організація "Чернігівський освітній центр «Ініціатива»" провела моніторинг передвиборчих обіцянок Березенка. Їх було 32.
"Корбан – надійна сила". Він обіцяв економічну підтримку та об'єднання, як він казав, зусиль із Дніпром для просування Чернігова.
Агітаційна реклама Геннадія Корбана — одного з кандидатів у народні депутати за 205-м округом у Чернігові. Весна-літо 2015 рік Владислав Савенок
Агітаційна реклама Сергія Березенка — одного з кандидатів у народні депутати за 205-м округом у Чернігові. Весна-літо 2015 рік Владислав Савенок
Агітаційна реклама Геннадія Корбана — одного з кандидатів у народні депутати за 205-м округом у Чернігові. Весна-літо 2015 рік Владислав Савенок
Агітаційні палатки кандидатів у народні депутати за 205-м округом у Чернігові. Весна-літо 2015 рік Віктор Кошмал
Агітаційна реклама Геннадія Корбана — одного з кандидатів у народні депутати за 205-м округом у Чернігові. Весна-літо 2015 рік Віктор Кошмал
Сітілайт «Укроп проти редиски» та інша реклама на вулиці Рокосовського (нині Проспект Левка Лук’яненка, — ред.) у Чернігові. Весна-літо 2015 рік Віктор Кошмал
Як розповів чернігівський журналіст Владислав Савенок, там, де стояла агітпалатка Березенка, з'являлась і Корбана. Те саме було і з білбордами. Кольори, якими майоріла реклама, – червоний і біло-зелений – відповідали символіці кандидатів Сергія Березенка та Геннадія Корбана.
Однією з найбільш оригінальних реклам агітаційної кампанії в Чернігові можна назвати плакат "Укроп проти редиски". Для виборця кріп мав асоціюватися з політичною партією, яку представляє Корбан, а редька, виконана в кольорах партії його головного конкурента, виступала радше як негативний персонаж.
До Чернігова з'їжджалися штаби кандидатів, а разом із ними – чоловіки спортивної статури та силовики. За спогадами очевидців тих подій, штаби обох кандидатів були розміщені в одному заміському комплексі біля Чернігова.
З червня 2015-го в Чернігові забронювали майже всі номери в готелях, а в кафе та ресторанах було незвично багато відвідувачів.
Житло бронювали і в передмісті.
За спогадами очевидців тих подій, заселитися не могли навіть ті, хто раніше бронював номери. Наприклад, як писала "Радіо Свобода", учителі з усієї України, які приїхали на тренінг, що був запланований за кілька місяців до виборів, не змогли потрапити у свої номери, бо вони вже виявилися зайнятими.
Реєстрація кандидатів відбувалася поступово. Спочатку ЦВК реєструвала по декілька кандидатів на день. Геннадія Корбана, який балотувався як висуванець від політичної партії "Українське об’єднання патріотів – УКРОП", та Сергія Березенка від президентської на той час партії "Блок Петра Порошенка «Солідарність»", ЦВК зареєструвала 19 червня 2015 року разом із 61 кандидатом.
Ці вибори стали рекордними за кількістю зареєстрованих кандидатів на виборах в одномандатному окрузі в Україні, розповів голова комітету виборців України Олексій Кошель. Тоді зареєструвалися 127 кандидатів, але до дня виборів залишився 91. 84 – самовисуванці, сім – від партій. Більшість із них ніколи не жили в Чернігові, що можна проаналізувати з їхніх біографій на сайті ЦВК.
Голова комітету виборців України Олексій Кошель. Чернігів 2015 рік. Владислав Савенок
Натомість від місцевої політичної еліти за 205-м округом за депутатський мандат боролися тодішні голова обласної ради Микола Звєрєв, начальник міського управління культури Юрій Ткач, керівники кількох партійних осередків Чернігова – "Свобода", "Радикальна партія" та "Громадянська позиція", а також представник від партії "ДемАльянс" Ігор Андрійченко.Він подавав до суду на двох своїх конкурентів. Геннадія Корбана він звинуватив у підкупі виборців у вигляді продуктових наборів благодійної організації "Укроп", а Сергія Березенка – у підкупі шляхом підписання соціальних угод. Але обидва позови Ігоря Андрійченка суд відхилив.
Олексій Кошель пояснює таку кількість кандидатів політичними технологіями.
"Перша причина – кандидати можуть мати представників у складі своїх виборчих комісій, тобто можливість отримати контроль за виборчими дільницями. І друга причина, головна – це те, що штучне збільшення кандидатів у народні депутати призводить до створення додаткових перешкод для роботи виборчих комісій".
"Таке враження, що світ зійшовся клином на цих виборах у Чернігові", – каже Павло Пущенко.
За його словами, на цих виборах був розгул чорних технологій, чорного піару, технологій двійників, підкупів виборців, "сіток" та адмінресурсу.
"Усе це – в одному флаконі. Змагання дуже ресурсних кандидатів. Особливо мені тоді було неприємно дивитися, яка була кількість чорного піару, як місцевих журналістів привчили до платних матеріалів, що друкувалися в місцевих газетах. Як були викуплені цілі шпальти тим чи іншим кандидатом або їхніми сателітами. І все це не сприяло позитивному враженню від цих виборів".
Керівник ГО «Чернігівський освітній центр «Ініціатива»» Павло Пущенко. Владислав Савенок
Чому саме 205-й округ у Чернігові став центром політичної боротьби, Андрій Кужель вважає, що для заходу у Верховну Раду цей округ був просто зручним.
"Але перша причина – це похід Березенка на ті вибори. І вже як реакція на це, я думаю, був похід Корбана. Там уже і захист від кримінальних проваджень, і просто відповідь Коломойського Порошенку. Його (Березенка, – ред.), нібито як бачили керівником фракції, і треба було якось завести у Верховну раду. Він на той час очолював державне управління справами".
Роздача гречки та грошей
Про те, що ці вибори стали важливими на національному рівні, свідчила суперечка в парламенті між лідерами коаліційних фракцій – Олегом Ляшком від "Радикальної партії" та Юрієм Луценком від "Блоку Петра Порошенка".
Співрозмовники Суспільного розповідали, що з початком кампанії Сергій Березенко почав використовувати адмінресурс та "передвиборчі сітки". Говорячи простою мовою, роздавав гроші в конвертах. На умовах анонімності член дільничної виборчої комісії від Березенка розповів, що тоді в Чернігові його прихильникам роздавали по 1000 гривень на одному із кондитерських заводів. Черги, за словами нашого джерела, були великі, але люди приходили туди по декілька разів. Обов'язкова умова – наявність паспорта та підписання соціального договору.
"Березенко мав потужний адмінресурс. Він міг приїхати на підприємство і працювати, як то кажуть, гуртом", – розповідає журналіст Владислав Савенок.
Щодо конкурента Березенка – Корбана, то благодійний фонд "Укроп" у відповідь на роздачу грошей, за спогадами з книжки "Сітка" журналістки Світлани Крюкової,За інформацією із сайту "Рух Чесно", Світлана Крюкова була першою заступницею головного редактора проросійського інтернет-ЗМІ Страна.ua та була гостею ефірів на телеканалах Медведчука "Наш" та NewsOne. У 2025 році на Світлану Крюкову відповідно до рішення РНБО накладено санкції. Крюкова на своїй сторінці у Facebook заявила, що оскаржуватиме санкції у Верховному Суді. Додамо, що всі прізвища у книзі "Сітка" змінені. почав роздавати продуктові набори, у яких була гречка. За це його прозвали "маршалом Гречка".
Сам же Корбан, за її словами, "не звик працювати з вулицею та людьми, які постійно хотіли отримати від нього вигоду".
"Його гаслом було: «Краще годувати людей їжею, ніж порожніми обіцянками»", – також додав Савенок.
Тоді в Чернігові з'явився відкритий намет біля РАЦСу, який став одним із символів тих виборів. Там була громадська приймальня Корбана. Пізніше біля намету чернігівцям роздавали продуктові пакети із символікою "Укроп", проводили концерти та годували людей. Зокрема на фото ми бачимо графік видачі гарячих обідів та наборів соціальної допомоги.
Графік роботи намету. Чернігів 2015 рік Владислав Савенок
Черги людей та всередині намету. Чернігів, літо 2015 рік Владислав Савенок
Роздача гречки та люди у черзі. Чернігів, літо 2015 рік Владислав Савенок
Такі намети з роздачею їжі від благодійного фонду були по всьому місту, кажуть наші співрозмовники. Охочих отримати гречку щодня збиралися сотні місцевих жителів. Люди займали чергу з ночі. Те літо згадують як аномально спекотне, у Чернігові люди втрачали свідомість просто в кілометрових чергах.
"Там усе теж було хитро зроблено, що це роздавали не від політичної партії «Укроп», а від благодійного фонду «Укроп». Тобто, юридично це не був підкуп виборців, хоча всі розуміли, для чого це все робиться. Я думаю, що вони розгортали свої всі ці активності в міру того, наскільки конкуренти вкладалися в цю кампанію", – вважає Павло Пущенко.
Владислав Савенок розповів, що такої черги, як в ті намети, він не бачив навіть під час російської блокади Чернігова у 2022-му.
"Це ж страшне було. Мені соромно було. Це означає, що у чернігівців був низький рівень забезпеченості суспільства та невисокий культурний рівень також. Освічену людину принижує, коли тобі видають такі речі, якщо ти не маєш змоги заробити. А хто там, окрім пенсіонерів і малозабезпечених? Там були і студенти. Я пригадую, як свята проводилися і на Золотому березі, і в парку культури. Багато було чоловіків непенсійного віку, і найбільше обурювало те, що, здається, здоровий чоловік, ти можеш заробити собі на той хліб, цукор, гречку і не ганьбитися в таких чергах серед пенсіонерів".
Чернігівський журналіст Владислав Савенок. З особистого архіву Владислава Савенка
Та не тільки продуктами й грошима запам'яталися два головні кандидати. Як писала ГО освітній центр "Ініціатива", містяни змогли побачити трансляцію фіналу Ліги Європи між "Дніпром" і "Севільєю" на Красній площі, а чернігівських вболівальників возили на матч "Динамо" з "Шахтарем".
У центрі міста були виступи зірок шоубізнесу. Улітку 2015-го в Чернігові безкоштовно грали гурти "ТІК", "Брутто", "Тартак", співаки Іван Дорн та Дзідзьо. Також команда Корбана проводила дитячі свята, ставила ігрові майданчики та атракціони.
Як пам'ять про вибори 2015 року, у 2025-му лишаються лавочки у Мар'їному гаю та таблички на будинках від команди Корбана. Щодо Березенка, то цей кандидат, за спогадами Савенка, відкривав дитячі майданчики в місті.
Оголошення про безкоштовні концерти у Чернігові. Літо 2015 рік. ua.korrespondent.net/pik.cn.ua
Один з кандидатів у нардепи за 205-м округом Геннадій Корбан та табличка на будинку. За його сприяння вони були прикріплені у Чернігові. Літо 2015 рік Владислав Савенок
Один з дитячих майданчиків, які відкривав кандидад у нардепи за 205-м округом 2015 року у Чернігові — Сергій Березенко Віктор Кошмал
Велодоріжки, які з’явилися у Чернігові за час виборчої кампанії за 205-м округом. Літо 2015 рік Віктор Кошмал
Андрій Кужель порівнює атмосферу в Чернігові влітку 2015-го з цирком або вокзалом.
"Тобто, щось середнє для мене. Чому вокзал? Тому що дуже багато приїжджих людей. Масово. Усі приїхали попрацювати, заробити, якийсь двіж організовувати. І плюс ці всі роздачі постійних продуктових наборів, постійний оборот людей. І ясно, що за продуктами цими ходили, навіть не середній клас. Це – збіднілий клас. Вони самі зізнавалися, що в черзі за день стоять по п'ять разів. Тобто, це не була роздача великій кількості населення. Одні й ті самі люди з маргіналізованих прошарків приходили і кожного дня стояли в цих чергах та набирали собі ту гречку".
Побиття Олексія Дурнєва
Серед 91 зареєстрованого кандидата за 205-м округом був і український блогер Олексій Дурнєв та його соратники Олександр Барабошко та Володимир Петров.
Андрій Кужель пригадує одну з пресконференцій для журналістів, яку організувала "Радикальна партія", і там були присутні зазначені кандидати.
"Треба розуміти, що це технічні кандидати (Дурнєв та Барабошко, — ред.), які розповсюджували чорнуху і працювали на Березенка. І тут на конференцію залітають народні депутати Ігор Мосійчук,2 липня 2025 року YouTube заблокував на території України новий канал колишнього народного депутата Ігоря Мосійчука, який регулярно транслював меседжі, співзвучні з пропагандою РФ. Андрій Лозовий та їхня охорона й починають бити Дурнєва та його компанію".
Кандидати за 205-м округом — Олексій Дурнєв та його соратники Олександр Барабошко та Володимир Петров. Чернігів, літо 2015 рік Віктор Кошмал
Пресконференція Олега Ляшка закінчилася бійкою у центрі Чернігова. Літо 2015 рік Віктор Кошмал
Пресконференція Олега Ляшка закінчилася бійкою у центрі Чернігова. Літо 2015 рік Віктор Кошмал
Пресконференція Олега Ляшка закінчилася бійкою у центрі Чернігова. Літо 2015 рік Віктор Кошмал
Олег Ляшко у Чернігові влітку 2015 року Віктор Кошмал
Олег Ляшко у Чернігові влітку 2015 року Віктор Кошмал
Дурнєв це побиття коментував тоді "Українській правді" так: "Я сидів собі у кріслі, чекав, коли почнеться пресконференція. Був акредитований. Зайшов Лозовий, зайшов Мосійчук. Стягнули мене з крісла й почали бити".
Блогер та соратник Дурнєва і також кандидат у нардепи за 205-м округом Олександр Барабошко, який також був на тій пресконференції, тоді заявляв, що йому вибили зуб. Він доповнював, що постраждав також ще журналіст та кандидат у нардепи Василь Крутчак. У нього було розбите обличчя і підозра на перелом ребра та струс мозку.
Мосійчук прокоментував УП, що таким чином члени Радикальної партії "покарали людину "нетрадиційної сексуальної орієнтації" і провокатора". Пізніше Мосійчук відвів хлопців, які брали участь у нападі, до мініавтобуса, і вони поїхали, що видно з відеозаписів того часу.
Як пише УП, Дурнєв і Барабошко на виборах за 205-м округом влаштовували епатажні акції.
"Вони роздавали лопатами моркву або приписували собі авторство листівок Геннадія Корбана із закликами отримувати продуктові набори. Ймовірно, що ці активісти працюють на провладного кандидата, чинного керівника Державного управління справами Сергія Березенка. У той самий час Ляшко вважається лояльним до олігарха Ігоря Коломойського, чий соратник Геннадій Корбан також балотується на цьому окрузі".
Пізніше Олексій Дурнєв записував відеозвернення до Олега Ляшка, у якому "наказав" тому приїхати до Чернігова, де він з ним "розбереться"".
"Пісяти хочеш?", чорна Toyota Camry зі зброєю та грошима та викриття штабів
16 липня 2015 року близько 20 години на вулиці Рокосовського (нинішній проспект Левка Лук'яненка, — ред.) помітили чорну "Тойоту". Тоді, як писало "Громадське", біля магазину "Екомаркет" її заблокували представники Геннадія Корбана, міліція (7 листопада 2015 року в Україні почала діяти Національна поліція, яка утворена на базі міліції, – ред.), депутати та члени батальйону "Чернігів".
Представники Корбана тоді казали, що всередині машини були представники Березенка і там є зброя, списки для підкупу виборців і гроші. Натомість представники Березенка цю інформацію спростовували та говорили, що це провокація і машина їм не належить.
Як видно на відео, автівку оточили люди, згодом приїхала міська міліція на чолі з очільником Антоном Шевцовим. Геннадій Корбан попросив правоохоронців відчинити заблокований автомобіль, утім, за словами правоохоронців, вони не мали відповідних повноважень. Корбан стверджував, що в автомобілі також була зброя. Автівку, за спогадами очевидців, блокували понад шість годин.
Як згадувала у своїй книзі Крюкова, уже жартома Корбан написав тоді на папері чоловікам в автівці "пісяти хочеш?". Ця фраза тоді була у всіх телевізійних сюжетах. Також з її слів, чоловіки в машині рвали та їли документи, а Корбан називав Шевцова "найголовнішою людиною у місті, яка вирішує все".
Закінчилося все це, як нам розповіли очевидці, тим, що правоохоронці вивели чоловіків з машини. "Тойоту" опечатали, а на наступний день у ній знайшли 200 тисяч гривень у конвертах по 400 гривень, зброю та фотографію молодого Березенка.
Ту подію штаб Корбана порівнював з Ковбасною революцією,Ковбасна революція – стихійний виступ жителів міста Чернігова проти чинної влади. 6 січня 1990 року в Чернігові зіткнулись обкомівська «Волга» та «Жигулі» прапорщика льотного училища. Тоді паралізувався рух транспорту, люди почали виходити. Якимось чином відкрився багажник, і в ньому виявилися м’ясні делікатеси. яка відбувалася "плюс-мінус у тому ж місці, тільки зимою, і в багажнику були не списки виборців, а ковбаса".
Про те, що автомобіль і гроші зі зброєю всередині його, заявив ще один кандидат в окрузі – командир роти батальйону "Донбас" Тарас Костанчук. Тоді на пресконференції він заявив, що то були його гроші й він підготував їх своїм агітаторам. На питання журналістки з приводу великої суми в багажнику авто він відповів: "Для вас 200 тисяч – це велика сума? А для мене – ні".
Кужель стверджує, що Костанчук був технічним кандидатом від Березенка.
"Я розумію, що ця машина доставляла гроші, які потім у межах «сітки» мали бути розповсюджені. Їх відслідкували. Тут служба безпеки обох кандидатів була дуже сильною. Залучалися потужні фахівці. Машину заблокували. Довго всіх учасників кампанії тримали. Тут велику роль відіграло й те, що міліція й Шевцов були прихильні до кандидата Березенка. Вони максимально відтягували час, щоб розібратися з тією ситуацією. Потім на Костанчука це все «повісили». Він як «технар» катався по багатьох виборах, як ветеран, доброволець батальйону «Донбас»".
Тоді експерти говорили, що причетність Березенка до підкупу не була доведена, хоча він й укладав, як згадують наші співрозмовники, соціальні угоди з виборцями.
"У місті ходять чутки, що це піраміда підкупу, але немає жодного підтвердженого факту, що за ці угоди люди отримують гроші", – розповідав ВВС Україна координатор мережі "Опора" в області Євген Романенко. За його словами, кілька людей написали заяви в прокуратуру, що під час укладання угоди із Сергієм Березенком нібито була пропозиція отримати 400 гривень.
На умовах анонімності людина, яка тоді була наближена до штабу Березенка, підтвердила роздачу грошей за списками. За інформацією нашого джерела, організовувалися поїздки в автобусах із заштореними вікнами. Там роздавали по 400 гривень за умови голосування за провладного тоді кандидата, після чого людей привозили назад. Приклади подібних поїздок ми бачимо на відео, де люди розповідали, що їздили на екскурсію власним містом.
Також джерело Суспільного, яке тоді працювало у штабі Корбана, розповіло, що один чоловік у місті почав збирати заяви від людей, які отримували гроші за соцугодами від Березенка та фіксувати це на відео. Із зібраними заявами він мав йти до правоохоронців, проте цього не сталося – його відправили до СІЗО. Факт підкупу знову не вдалося довести, і приблизно за тиждень після виборів його відпустили, – повідомило джерело Суспільного.
Загалом за час передвиборчої кампанії в Чернігові зупиняли не одне авто зі зброєю, списками виборців або з дублікатами всіх печаток виборчих дільниць та місцями, де нібито роздавали гроші. Так, наші співрозмовники згадують один зі штабів на вулиці Гетьмана Полуботка, 20.
За час передвиборчої кампанії в Чернігові зупиняли не одне авто зі зброєю. На фото — приклад чергового конфлікту між кандидатами у нардепи Віктор Кошмал
За час передвиборчої кампанії в Чернігові зупиняли не одне авто зі зброєю. На фото — приклад чергового конфлікту між кандидатами у нардепи Віктор Кошмал
За час передвиборчої кампанії в Чернігові зупиняли не одне авто зі зброєю. На фото — приклад чергового конфлікту між кандидатами у нардепи Віктор Кошмал
За час передвиборчої кампанії в Чернігові зупиняли не одне авто зі зброєю. На фото — приклад чергового конфлікту між кандидатами у нардепи Віктор Кошмал
Як описують очевидці тих подій, у громадську приймальню приходили люди, щоб отримати свої 400 гривень. Також на зазначену адресу прибула міліція, людей поступово випускали – ці моменти видно на відео. Тоді там зав'язалася бійка, а за спогадами тих самих очевидців, там був штаб Сергія Березенка, на що вказували агітматеріали. А Дмитро Касьянов, який працював у його штабі й також зафіксований на відео, говорив, що це "його місце роботи і він прийшов до офісу", а силовики та народні депутати Віталій Купрій і Валентин Дідич нібито заважали йому працювати. У результаті відбулася бійка між представниками двох штабів
За словами Андрія Кужеля, Касьянов тоді працював політтехнологом, який "уперше тут випробував різні технології, а згодом їх упроваджував і на інших виборах ".
У коментарі Суспільному сам Дмитро щодо його ролі в команді Сергія Березенка не відповів. А щодо використання "системи сіток" сказав, що не розуміє, про що йдеться: "Можливо, це мережа дільнична, поштова, мережа «АТБ», можливо, «авоська», а можливо – агітаційна мережа".
Щодо того, чому про вибори за 205-м округом говорила вся Україна, відповів так:
"Це звичайні вибори в провінційному містечку. Але через те, що вони проходили влітку, а в багатьох людей було багато вільного часу, вони виїхали на природу і спілкувалися в провінційному, гарному містечку між собою на тему виборчого процесу. Це, мабуть, чудовий демократичний діалог".
Біля громадської організації «Рада регіонального розвитку у Чернігові». По центру, у синій футболці, Дмитро Касьянов. Літо 2015 рік. Віктор Кошмал
Як повідомляла тоді пресслужба МВС, пише УП, за період передвиборчої кампанії та парламентських виборів у Чернігові за 205-м округом були відкриті 57 кримінальних проваджень. Та жодне з них не дійшло до логічного фіналу в суді.
"Ця кампанія була фактично сигналом того, чи може така вседозволеність і нехтування законом використана далі більш масштабно – у форматі президентської чи парламентської кампаній. Якби в Чернігові вдалося довести рішенням суду та виправдати кандидата, який здійснював такий підкуп виборців, то я думаю, що це б стало певним прецедентом для того, щоб таку кампанію можна було використовувати в масштабах України. Тут насправді є ризики, і достатньо колосальні, тому що, якщо застосовувати такий підхід в масштабах України, то я не бачу проблем, щоб політична партія з нульовою впізнаваністю, нульовим рейтингом могла купити собі 4% голосів в обмін на продукти, які роздаються", – сказав Кошель.
Хто такий Антон Шевцов та його роль у виборах
За 19 днів до виборів призначають нового очільника Чернігівського міського відділу УМВС. 7 липня 2015 року ним став Антон Шевцов. Тоді, під час пресконференції, новопризначений начальник міліції згадав, зокрема, й про довибори у Верховну Раду за 205-м округом. Він закликав усі політичні сили дотримуватися закону в межах виборчого процесу, "у випадку проведення санкціонованих мітингів, пікетування, які порушуватимуть спокій міста, співробітники міліції будуть вживати найжорсткіших заходів".
Серед таких заходів була й історія зі згаданою вже чорною "Тойотою". Тоді Світлана Крюкова згадувала, що ніхто не зрозумів, як чоловіків вивели з машини правоохоронці, а Геннадій Корбан відчував себе "невдахою, якого провели навколо пальця".
Одразу після призначення біля будівлі міліції почали збиратися чернігівці з плакатами "Зупинимо шевцовське свавілля" та "Валіза. Вокзал. Крим" (перекладено українською мовою, – ред.).
Чернігівці з плакатами «Зупинимо шевцовське свавілля» та «Валіза. Вокзал. Крим» Владислав Савенок
Чернігівці з плакатами «Зупинимо шевцовське свавілля» та «Валіза. Вокзал. Крим» Владислав Савенок
Антон Шевцов біля чорної «Тойоти» на вулиці Рокосовського (нині проспект Левка Лук’яненка) у Чернігові. 16 липня 2015 року Роман Ніколаєв
Антон Шевцов та Віталій Купрій біля чорної «Тойоти» на вулиці Рокосовського (нині проспект Левка Лук’яненка) у Чернігові. 16 липня 2015 року gorod.cn.ua
Геннадій Корбан біля чорної «Тойоти» на вулиці Рокосовського (нині проспект Левка Лук’яненка) у Чернігові 2015 року gorod.cn.ua
За інформацією "Руху Чесно", Антон Шевцов родом із Криму. 9 травня 2014 року він брав участь під час параду в уже окупованому росіянами Севастополі.
Після Чернігова, у 2016 році, його призначили на посаду начальника управління нацполіції у Вінницькій області. У тому ж році його звільнили після акцій протесту вінницьких активістів, які вважали його сепаратистом.
Шевцов із 2016 року, за даними розслідувачів, перебував у тимчасово окупованому Севастополі та отримав російське громадянство. Надавав куратору з ФСБ РФ інформацію про українських політиків, керівників підприємств паливно-енергетичної галузі для ведення підривної діяльності проти України. Передавав інформацію, персональні дані ветеранів АТО/ООС, правоохоронців, керівників громадських організацій. За це СБУ оголосила Шевцову підозру за частиною 1 статті 111 КК України (державна зрада). Згодом справу закрили за відсутністю складу злочину.
Того ж 2016-го він сформував власну мережу інформаторів у різних регіонах України для підривної діяльності серед колишніх правоохоронців, яких звільнили 2014-го. Пропонував створити так званий "Перший український добровольчий корпус" із полонених українських військовослужбовців. Слідство встановило, що Шевчук співпрацював із фігурантом реєстру держзрадників Анатолієм Шарієм. Крім того, він надавав свої "рекомендації" щодо підривної діяльності обвинуваченому в держзраді колишньому нардепу Володимиру Сівковичу.
У 2021 році суд поновив Шевцова на посаді начальника ГУ НП у Вінницькій області.
У 2022 році під час повномасштабного вторгнення Шевцов розробив для ФСБ так званий "План щодо проведення диверсійної роботи на території України". Він передбачав серію вибухів на об’єктах цивільної інфраструктури в різних регіонах України, після чого мали відбутися показові затримання "винних" та сфабриковані звинувачення у причетності до руху опору. Згодом ці події висвітлили в проросійських Telegram-каналах. Так планувалося дискредитувати Україну на міжнародній арені та виправдати окупацію українських територій Росією.
Того ж року Шевцов розробив медіапроєкт із псевдопошуку "українських військовополонених" для вербування родичів українських захисників та дискредитації влади України. Збирав дані щодо обсягів і шляхів надходження в Україну міжнародної військової допомоги.
У 2023 році СБУ повідомила Шевцову підозру за частиною 2 статті 111 ККУ (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану).
4 червня 2025 року Вінницький міський суд Вінницької області визнав Шевцова винним у держзраді. Його заочно засудили до 15 років ув'язнення з конфіскацією майна.
Топполітики в Чернігові та сварка між Саакашвілі і Філатовим
Про те, що вибори в Чернігові вийшли з регіонального на національний рівень, ми вже згадували раніше. Павло Пущенко називає ці вибори "одними з найчорніших в Україні за всю історію незалежності України".
"Особливо, якщо згадати, що вони відбувалися за півтора року після Революції Гідності, коли, власне, Україна постала проти корупції, проти того, щоб ми жили в недемократичній країні".
За його словами, як представнику ГО "Освітній центр «Ініціатива»", йому рекомендували через знайомих залишити Чернігів до закінчення виборів.
"Також дискредитували нашу організацію, чорним піаром займалися. Тому це теж залишило слід у пам'яті".
Та запам'ятали очевидці тих подій і політиків всеукраїнського рівня, які підтримували двох головних кандидатів за 205-м округом.
Корбана підтримували переважно депутати, близькі до Ігоря Коломойського, – Борис Філатов, Віталій Купрій та команда Олега Ляшка.
Березенка приїжджав підтримувати колишній президент Грузії та колишній голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі. Його приїзд очевидці згадують як акцію з підтримки Березенка.
Сам Саакашвілі тоді казав, що він ні за кого в Чернігові не агітував, а приїхав на інвестиційний форум. Є відео, як Саакашвілі прогулювався чернігівським Валом у компанії Березенка. Там він зустрівся з Борисом Філатовим.На той час народний депутат України, а нині – міський голова Дніпра. Під час зустрічі Філатов звинуватив Березенка в роздачі грошей виборцям: "Ти всі бабки роздав?" – після чого охорона кандидата в депутати відвела Філатова.
Також Крюкова описала й вечерю з борщем і концерт біля намету, організовані благодійним фондом "Укроп" у день приїзду Саакашвілі. Тоді, за її словами, Саакашвілі не зрозумів, хто організовував вечерю з борщем, і похвалив конкурента Березенка, сам цього не знаючи.
Щодо політиків, які були помічені на довиборах за 205-м округом, очевидці також згадують колишнього заступника керівника Офісу президента України Кирила Тимошенка (тоді працював у команді Геннадія Корбана та відповідав за медійну кампанію, – ред.), колишнього голову Офісу президента України Андрія Богдана (тодішній адвокат Геннадія Корбана, – ред.) та нині народного депутата від фракції "ЄС" Олексія Гончаренка.
Силовики в Чернігові
За тиждень до виборів, тодішній голова МВС України Арсен Аваков направив до Чернігова додаткову підтримку для забезпечення правопорядку. Робив це він, як писала "УП", за дорученням Порошенка. Він тоді заявляв, що ці вибори "ганьба" та "якщо там буде наплив "тітушок" – усі вони мають бути "упаковані", затримані та притягнені до відповідальності". Свою причетність і прихильність до Сергія Березенка він заперечував. Аваков же писав тоді таке:
"Ці вибори – паноптикум ганьби. Пайки, гроші, бійки – повний набір технологій. Уже зараз є інформація, що до Чернігова в ніч виборів приїдуть вояжі спортсменів-туристів від обох ключових кандидатів", – повідомляла BBC.
Окрім прихильників двох головних кандидатів – хлопців спортивної статури, за словами наших співрозмовників, до Чернігова з'їхалися й силовики. Як зазначав Аваков, це було близько 300 бійців Нацгвардії й батальйонів особливого призначення "Чернігів" та "Кіровоград".
Експерти тоді критикували залучення такої кількості силовиків, аргументуючи це тим, що в центрі уваги України не війна на Донбасі, а вибори за 205-м округом у Чернігові.
Та пізніше, за три дні до виборів, як писала "Радіо Свобода", міліція повідомила про вилучення зброї по всьому місту.
"Правоохоронці провели близько 20 обшуків у будинках, гаражах, автомобілях. Знайшли цілий арсенал: кулемет, автомати Калашникова, 13 гранат РГД-5, три гранати Ф-1, понад 1800 набоїв, півтора кілограма тротилу, шість пістолетів, карабіни, дев'ять ручних протитанкових гранатометів РПГ-22, 10 протитанкових та протипіхотних мін. Осіб, у яких усе це зберігалося, затримали. Але про їхню причетність до когось із кандидатів у народні депутати, правоохоронці не заявляли".
Натомість Олексій Кошель вважає, що влітку 2015-го мажоритарна кампанія в Чернігові проводилася одна на всю Україну, тому й набула такого розголосу.
"Про вибори в Чернігові знали всі посольства та політичні радники. І, фактично, ця кампанія була своєрідним репутаційним ляпасом усій Україні, як недодемократії, як країні, яка не може провести вибори в одному мажоритарному окрузі, відповідно до чинного законодавства і демократичних процедур".
Із появою додаткових правоохоронців у місті, вони, за згадками очевидців, почали блокувати автівки з продуктами. Через це люди, які стояли в черзі за продовольчими наборами від кандидата Геннадія Корбана, перекрили дорогу на виїзді з міста і мало не побили міліцію та хлопців у камуфляжі.
Чернігівці перекрили дорогу у міста і мало не побили міліцію та хлопців у камуфляжі. Літо 2015 рік obozrevatel.com
Хлопці спортивної статури у Чернігові. Літо 2015 рік gorod.cn.ua
Співрозмовники кажуть, що до Чернігова завозили "тітушок",Збірна назва найманців, часто люмпенізованих кримінальних елементів, гопників, молодиків, зокрема спортсменів, які використовувалися українською владою (насамперед Януковичем) для застосування фізичної сили й участі в масових сутичках. щоб влаштовувати провокації під час виборів 26 липня.
"Вони з'явилися практично перед самими виборами і мали при собі журналістські посвідчення. Вони представляли маловідомі газети та стояли майже біля кожної дільниці. Я бачив це на виборах 26 липня. Вони гарної статури, великі, накачані, по два чоловіки, а то і більше було, залежно від розміру дільниці. Відверто кажучи, нас це непокоїло, бо говорили про силовий блок, який представляє когось із кандидатів", – згадує Владислав Савенок.
День тиші не був тихим
Відповідно до виборчого законодавства України, за добу до дня голосування всі кандидати та партії, які беруть участь у виборах, повинні припинити агітацію, прибрати рекламу з білбордів, у засобах масової інформації та інших місцях. Цю добу називають "днем тиші".
У Чернігові влітку 2015-го, за згадкою очевидців тих подій, кандидати свою рекламу з білбордів не прибирали. Вони містили стилістику та кольорову гамму партій, від яких висувалися два головні кандидати: Сергій Березенко та Геннадій Корбан.
Це підтверджує і Павло Пущенко: "День тиші в Чернігові тоді не був тихим. Абсолютно. Була прихована історія з агітацією".
Окрім цього, неподалік від "прозорого штабу" Корбана варили їжу для містян та після обіду обіцяли продовжити роздачу продуктових наборів для "нужденних".
Черги за безкоштовними продуктовими наборами досягали кількох десятків метрів, а люди стояли в них понад 10 годин. Сам Геннадій Корбан неодноразово заперечував свою причетність до роздачі продуктів, пояснюючи, що цим займається однойменна благодійна організація, а не партія "Укроп".
Люди, які приходили за продуктами, у коментарях ЗМІ говорили, що їх вони отримували від Геннадія Корбана. Для цього треба було показати паспорт із чернігівською реєстрацією.
Також стовпи Чернігова були заклеєні політичною рекламою таких кандидатів, як Геннадій Корбан, Микола Звєрєв, Андрій Міщенко й Тарас Костанчук.
Як розповів Павло Пущенко, 205-й округ був заклеєний оголошеннями про безкоштовний концерт на Голубих озерах із безкоштовним пивом, морозивом і концертом відомих співаків.
"Мабуть, усе це робилося для того, щоб знизити загальну активність виборців на дільницях. Водночас організатори цього вивозу виборців із округу розраховують на те, що прийдуть проголосувати саме ті виборці, які є базовим електоратом кандидата – ті, які задіяні в так званій піраміді зі скупки голосів. Тобто, ще раз, це все чорні – технології", – каже Пущенко.
У "день тиші" наші співрозмовники пригадують і роздачу троянд від фонду "Укроп" із коментарями жінок, які їх отримували: "А я вдячна Корбану. Хоч щось для жінок робить. Дай Боже йому здоров'я".
Загалом же 25 липня 2015 року в Чернігові затримували й представника штабу Геннадія Корбана з травматичною зброєю і грошима, автобус із підробленими печатками ДВК за 205-м округом. 26 липня в Чернігові організовують безкоштовний концерт для тих, хто братиме участь у голосуванні.
Оголошення у день виборів у Чернігові. 26 липня 2015 рік. gorod.cn.ua
Як ми бачимо з оголошення, початок концерту запланований на 19:00 – це година до закриття виборчих дільниць. Вхід на концерт безплатний, але лише за квитками, які роздаватимуть у "фірмових наметах біля виборчих дільниць".
Вартість виборів
2 червня 2015 року Центральна виборча комісія затвердила вартість проміжних виборів народного депутата за 205-м округом у сумі два мільйони 932 тисячі гривень.
Із цієї суми на фінансування заходів, які буде проводити ЦВК, передбачалося 617 тисяч 300 гривень, окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу №205, включаючи витрати відповідних дільничних виборчих комісій, – два мільйони 314 тисяч 700 гривень.
Та це лише офіційні цифри, вважають наші співрозмовники. Ці думки підтверджує і видання LB.ua, яке 22 січня 2016-го писало, що Генеральна прокуратура під час обшуку в лідера політичної партії "Укроп" Геннадія Корбана виявила інформацію про витрати на його політичні проєкти, зокрема чернігівську кампанію 2015 року. Тоді на брифінгу прокурор ГПУ Владислав Куценко озвучив цифру у два мільйони 669 тисяч доларів США.
Офіційні дані про витрати Сергія Березенка на довиборах у 2015 році в Чернігові не оприлюднені. Проте народні депутати на брифінгу в липні 2015 року, пише Уніан, підраховували витрати на його кампанію в близько 60 мільйонів гривень. Зокрема про це говорив нардеп від "БПП" Андрій Денисенко.
"Укладаються з десятниками, сотниками, тисячниками величезні піраміди. По суті, це угода про соціальну корупцію… Люди, які діють від імені Березенка, укладають відповідні угоди з чернігівцями. Кожен виборець, який погоджується на подібну соціальну угоду, отримує на руки 400 гривень. У цій системі підкупу задіяно шість тисяч десятників. Кожен із них має привести по 10 людей і скупити таким чином голоси 60 тисяч виборців. За нашими даними, уся ця піраміда коштує 60 мільйонів гривень".
Олексій Кошель теж не називає конкретної суми, яку витратили політичні сили на вибори, але думає, що "вони були аномальними".
"Враховуючи масштаби чернігівської кампанії, все-таки дуже схоже на це. І тоді політтехнологи просто розважаються, освоюють кошти й витрачають направо-наліво. Просто викидають їх на вітер, навіть коли вони не принесуть електорального результату. Іншого логічного пояснення я не бачу".
День виборів
Обирати нового народного депутата України за 205-м округом мали право 146 тисяч виборців, розповідає Олексій Кошель. До дня виборів зі 127 кандидатів залишилося 91. Сам бюлетень був метр завдовшки.
Комітет виборців України тоді повідомляв, що бюлетень написаний надзвичайно дрібним шрифтом, розібрати який людині з поганим зором буде досить складно. Тож вони радили чернігівцям, ідучи на виборчі дільниці, прихопити із собою окуляри та збільшувальне скло, бо на дільницях їх немає.
Метровий бюлетень на одній з виборчих дільниць у Чернігові. 26 липня 2015 рік Віктор Кошмал
Метровий бюлетень на одній з виборчих дільниць у Чернігові. 26 липня 2015 рік Віктор Кошмал
На одній з виборчих дільниць у Чернігові. 26 липня 2015 рік Віктор Кошмал
Список кандидатів на одній з виборчих дільниць у Чернігові. 26 липня 2015 рік Віктор Кошмал
На одній з виборчих дільниць у Чернігові. 26 липня 2015 рік Віктор Кошмал
Голосування на одній з виборчих дільниць у Чернігові. 26 липня 2015 рік Віктор Кошмал
Список кандидатів у народні депутати за 205-м округом на одній з виборчих дільниць у Чернігові. 2015 рік Владислав Савенок
Як зазначило наше джерело, яке працювало на одній із дільничних виборчих комісій від провладного кандидата, спостерігачів було більше, ніж виборців. А з 16 членів ДВК, 14 були від Сергія Березенка. Усі біографії кандидатів мали висіти суворо по алфавіту, бо це перевіряли.
У день виборів було багато спостерігачів із підробленими документами та псевдожурналістів, розповів Олексій Кошель.
"Це такий спрощений механізм реєстрації спостерігачів. Тому що для того, щоб офіційно зареєструвати спостерігача, потрібні папери, подавати списки людей і багато чого іншого. Інколи це було навіть легально, коли журналістський колектив, редактор газети, публічно заявляє про те, що ми хочемо спостерігати за виборами, тому що наше видання буде намагатися робити все можливе для того, аби були присутніми якомога більша кількість спостерігачів. І видає посвідчення, скажімо, позаштатних кореспондентів газети, які не є штатними працівниками. І от такий механізм дає можливість цим людям бути присутніми на виборчих дільницях".
Експерти та політологи очікували на виборах провокації та бійки. Але все пройшло відносно спокійно і з низькою активністю виборців. Хоча, як згадує Андрій Кужель, у Чернігові в той день була ніби вся Україна.
"У день виборів була ж історія і про спортивних журналістів, і про автобуси, які їхали з Дніпра, і про молодиків, які заселилися в готелі, і автобуси, які зупиняли десь по дорозі. Але, наскільки я пам'ятаю, таких збройних сутичок не було. Та напруга була дуже сильною. І додаткові спецпризначенці виділялися для того, щоб охороняти. Була дуже нервова атмосфера. І всі чекали якихось масових правопорушень, бійок тощо. Але, наскільки я пам'ятаю, нічого екстраординарного не було. Хоча нагнітання були доволі сильні", – розповів Пущенко.
ЦВК оприлюднила такі результати виборів: за Сергія Березенка віддали свій голос 35,9% виборців (17 782 людини). Друге місце на проміжних виборах посів Геннадій Корбан від політичної партії "Укроп", набравши 14,76% голосів (7 311).
Павло Пущенко вважає таку низьку активність "фактором літа, коли електорат виборців більш пасивний".
"Я думаю, що для Березенка спрацювала «сітка». Це один із таких основних моментів. Бо, якщо ми візьмемо загальну кількість виборців цього округу і загальну явку, а потім порахуємо людей, які проголосували за одного чи іншого кандидата, і подивимося, скільки це від загальної кількості виборців. То ми там визначимо, що за Березенка проголосувала, якщо я не помиляюся, до 10% виборців насправді. Це важливо. Прийшов тільки так званий мобілізований електорат, який голосує через «сітку» та соціальні угоди. А "корбанівські" просто засіювали гречкою та й ще досить хаотично. І в них не було таких дисциплінованих виборців, які би прийшли за нього проголосувати"."Місто просто стомилося від того цирку і не прийшло (на вибори, – ред.). Я розумію, що тут зіграла мережа Березенка і йому вистачило цього для перемоги. А Корбанівський перформанс – не зіграв йому в плюс. Люди просто брали гречку і не голосували. Але чомусь ті, хто брав гроші, вони голосували. Бо там якісь підписи ставили, і це чимось, мабуть, людей зобов'язувало. Можливо, вони думали так. Можливо, треба було Корбану давати гречкові підписи", – розповідає Кужель.
Завершився день виборів концертом Івана Дорна і сильною зливою, згадують очевидці. Крюкова ж писала, що Корбан у той вечір хотів скасувати виступ співака через те, що сотні людей мокнули на вулиці, а сам концерт не спрацював на підвищення активності виборців, а навпаки. На концерт прийшов та приїхав зовсім інший електорат.
Сам кандидат уже після виборів прокоментував роздачу продуктових наборів. Тоді він говорив, що все це було зроблено навмисно і продумано, аби, як він сказав, "зняти маски з президента, представників влади та провладного кандидата". Геннадій Корбан заявляв, що він особисто ухвалював рішення про роздачу продпайків.
А штаб Березенка сказав 27 липня на пресконференції журналістам, що вони задоволені результатами, але водночас засуджують дії свого конкурента під час передвиборчої кампанії. Як писала Радіо Свобода, самого Березенка на тій зустрічі не було.
"Грається там Сєрьожа з Чернігівською областю, хай грається"
Після перемоги на виборах, згадує Валерій Куліч, перші два роки Порошенко та Березенко "виконували домовленості з точки зору його підтримки" як голови Чернігівської ОДА.
"Потім почалися кадрові питання. Мені так і не погодили призначення першого заступника Юлії Свириденко. Не те, що не погодили, а декілька разів блокували засідання, поки я особисто сам не поїхав і не взяв у ГройсманаВолодимир Гройсман, колишній прем’єр-міністр України. погодження і призначив. Пішов конфлікт із того, що він (Березенко, – ред.) хотів когось зі своїх "протягнути". Наприклад, Ірину СоломахуДепутатка Чернігівської міськради від партії "ЄС". поставити керівницею апарату. Ми домовлялися, що я йду керувати й відповідати. Коли такі рішення ухвалюють, як відповідати за них? Тут питання більше мети, з якої їх призначають".
Також Куліч називає й інші причини конфлікту з Березенком.
"Своїх людей він хотів призначати для того, щоб можна було заводити на якісь підряди компанії, наприклад, із Івано-Франківщини, або вони хотіли у дворі приміщення колишнього кінотеатру Щорса зробити велику приймальню Березенка/Микитася. Це такий великий проєкт у них був, із яким вони носилися. Нафіг мені треба такий проєкт. Я робив по-своєму, що йому (Березенку, – ред.) не подобалося. Плюс у той час почався конфлікт Петра Олексійовича з Гройсманом, і вони вирішили, що я пішов у табір прем'єра. Ще одним конфліктом був проєкт покійного нардепа від «Нашого краю» Валерія Давиденка, який розвивала «БПП». Бо були вибори по об'єднаних територіальних громадах, і вони просто вимагали: «Будь ласка, підтримуйте «Наш край» та їхніх кандидатів». Безумовно, це була політична складова".
За словами Куліча, тодішній президент Порошенко слухав тільки Березенка, бо він був його найближчим соратником.
"Також він координував більшість у ВР, і, що б я не сказав, він просто не вірив. Типу, грається там Сєрьожа з Чернігівською областю, хай грається".
Сергій Березенко та Валерій Куліч. Віктор Кошмал
Щодо того, що зробив Березенко за своїм 205-м округом, то Андрій Кужель вважає, що він міг "однозначно більше, враховуючи його близькість із Порошенком".
"Він був присутній, але важко згадати через призму часу, чим він запам'ятався. От скандалами на виборах – запам'ятався, а чимось хорошим – я особисто не пригадаю. Йому, як мажоритарнику, давалися кошти під реалізацію проєктів, але він хотів, як говорив Куліч в інтерв'ю, свою приймальню зробити. Він працював у зв'язці з Микитасем,Народний депутат 8 скликання. Обраний улітку 2016 року на проміжних виборах за округом №206 (Чернігівська область) як безпартійний самовисуванець. Микитася та ще п’ятьох людей підозрюють у заволодінні 307 мільйонами гривень Міноборони під час виконання підряду на будівництво складів. бо були навіть випадки, коли їхні пресслужби давали майже однакові публікації у Facebook. На це звернули увагу, і потім вони почали редагувати, але загалом ця історія була".
Сам Березенко в інтерв'ю "Главкому", яке опублікували 31 жовтня 2015 року розповідав:
"Передвиборча кампанія за 205-м округом однозначно завдала шкоди нашій політсилі. Якби я знав, що так усе пройде, я би просто не пішов на ті вибори. Але коли вже пішов, то програвати не можна".
Він додав, що рішення йти на вибори в Чернігові було досить імпульсивним.
Також у тому інтерв'ю він згадав і день голосування, коли, за його словами, мали трапитися заворушення та пролитися кров, щоб звинуватити владу в тому, що вона не контролює ситуацію в державі.
Щодо звинувачень у підготовці виборів за 205-м округом під нього, Березенко сказав таке:
"У нас реально не було, кого призначати. Ми пропонували Владислава Атрошенка, бо він уже мав досвід губернатора, але той не захотів і запропонував Валерія Куліча. За логікою, якщо вже готувати округ під мене, краще було б звільняти округ у Вінниці чи Вінницькій області. Там можливості колосальні. Не було б і близько таких пристрастей, які відбулись у Чернігові, бо я сам родом із Вінниці й мені набагато простіше було б там".
З приводу того, скільки коштували вибори у 2015-му, Сергій Березенко зазначав:
"Я розумію, як проводити вибори, і знав, як отримати результат. Безумовно, я взяв на себе багато зобов’язань".
А на запитання журналіста про роздачу по 400 гривень, він відповідав:
"Можна що завгодно казати. Не можна роздати купу пайків і отримати ефект від того в сім тисяч голосів, і роздати щось непомітно – і отримати 20 тисяч голосів. Не можна тут брати й голосувати, а тут не брати й голосувати. Це історія, на яку мене свідомо штовхали. Ба більше, спровоковані були ці всі історії з однією метою – щоб показати, що «якщо влада йде «по бєспрєдєлу», то і нам можна все. Тоді вони відкрили ці продуктові точки, але риторика «я нагодую бідний Чернігів» просто принижує виборців. Наші опоненти зробили багато таких помилок, за які поплатилися".
Суди над Корбаном
Крюкова у своїй книзі згадувала фразу, адресовану Геннадію Корбану ще до початку передвиборчої кампанії: "Геночко, ви програєте ці вибори й вас посадять".
Уже восени 2015 року його затримали співробітники СБУ в Дніпрі. Проти нього відкрили сім кримінальних проваджень – усі вони стосувалися його діяльності на посаді заступника голови Дніпропетровської ОДА.
Проте суди проходили у Чернігові, хоч і затримали Корбана у його рідному місті. І знову до Чернігова була прикута увага всеукраїнських ЗМІ. Чому саме Чернігівський суд? Восени 2015 року прокурор Генеральної прокуратури Владислав Куценко (нині заступник голови Запорізької обласної ради, — ред.) в ефірі "5 каналу", пише РБК-Україна, відповів на це запитання, пояснивши, що один з епізодів справи Корбана знаходиться в провадженні слідчих Чернігівської області.
"Відповідаю чітко — кримінальне провадження складається з численних епізодів, які розслідували різними органами, в тому числі одна з кримінальних справ перебувала в провадженні слідчих саме Чернігівській області, тому там зараз проводяться процесуальні дії", — казав прокурор.
Кандидат у народні депутати України від партії «Укроп» Геннадій Корбан у Чернігові. Літо 2015 рік. Віктор Кошмал
Наприкінці 2015 року Корбана відправили до СІЗО. Відтоді він перестав керувати партією "Укроп". Навесні 2017-го суд випустив Геннадія Корбана, знявши з нього усі звинувачення. Тоді політик виїхав до Ізраїлю, а в грудні того ж року знову повернувся до України.
Коли РФ вторглася до України 24 лютого 2022 року, Корбан став головою територіальної оборони Дніпра. Але в липні 2022 року, коли політик хотів в’їхати до України, прикордонники вилучили у нього паспорт. Підставою таких дій прикордонників став президентський указ про позбавлення громадянства України.
На своїй сторінці у Facebook Геннадій Корбан писав, що це порушення його конституційних прав і він не розуміє, як у такий важкий час, коли по Україні лунають сирени, уряд влаштовує "розбірки". Щоб оскаржити рішення президента, Корбан подавав позови до міжнародних судів.
Після невдалої спроби повернутися до України політик поїхав до Лондона (Велика Британія, – ред.).
В інтерв'ю міського голови Дніпра Бориса Філатова "Українській правді" він розповідав, що Геннадій Корбан зараз у Європі й постійно змінює місце проживання та оскаржує рішення про позбавлення громадянства. Формально він залишається керівником штабу ради тероборони міста Дніпро.
Де Березенко?
Проаналізувавши новини у ЗМІ, ми не бачимо медіактивності Березенка після 2019 року.21 квітня 2019 року відбувся другий тур виборів президента України. За результатами підрахунку 100% протоколів, переможцем став Володимир Зеленський із 73,22% голосів, у той час, як чинний тоді президент України Петро Порошенко отримав 24,45%.
За словами наших джерел у політичних колах, він наразі займається волонтерством і з початку повномасштабного вторгнення не дає коментарі для медіа. На своїй сторінці у Facebook, він регулярно публікує пости, зокрема про роботу фонду та наслідки російських атак по Україні.
Як йдеться на сайті фонду, він заснований у 2011 році. У 2022-му переорієнтований на допомогу Збройним силам України, а також медикам і волонтерам.
Рефлексія чернігівців на вибори
Улітку 2015-го Чернігів був на перших шпальтах як місцевих, так і всеукраїнських газет, а щоденні випуски новин не обходилися без 205-го округу. Та чи задумувалися містяни про те, у якому ключі говорили про їхнє рідне місто, ті черги за гречкою та соцдоговори?
Андрій Кужель вважає, що українці взагалі не мають довгої політичної пам'яті.
"Тому забули після виборів і ті самі «сітки», які були відпрацьовані на виборах Березенком, і ті черги за гречкою. Усі ці технології ще неодноразово в Чернігові працювали на виборах від інших кандидатів. Я думаю, що якщо це працювало і далі, значить висновків ніяких зроблено не було".
Дитячі свята, які влаштовували кандидати у народні депутати за 205-округом у Чернігові Владислав Савенок
На Красній площі Чернігова під час концертів, які організовували кандидати у нардепи за 205-м округом Владислав Савенок
Дитяча літня школа чарівників, яку організовув кандидат у нардепи Сергій Березенко у Чернігові. 2015 рік Владислав Савенок
Предвиборча програма у кандидати Сергія Березенка за 205-м округом 2015 року у Чернігові gorod.cn.ua
Приклад соціальної угоди Сергія Березенка Отримано з власних джерел
Черги у Чернігові під час виборчої кампанії за 205-м округом 2015 рік gorod.cn.ua
Відкрита кухня біля РАЦу у Чернігові та черги людей pik.cn.ua
Дитячі свята, які влаштовували кандидати у народні депутати за 205-округом у Чернігові Владислав Савенок
Концерти, які влаштовув Сергій Березенко у рамках своєї передвиборчої кампанії за 205-м округом. Чернігів 2015 рік Віктор Кошмал
Але говорити про чернігівців як незрілих виборців не варто, каже Павло Пущенко, бо всі ці технології свого часу працювали й на виборах Черновецького.Вибори мера Києва 2008 року Блок Леоніда Черновецького.
"Коли показували пальцем на Чернігів і казали, що їх скуповують, дають ці пакети. На що ми тоді вже говорили: «Слухайте, дорогі наші кияни, ви обирали Черновецького свого часу. І ці ж технології Черновецького, цього підкупу, працювали й у вас». Тому не треба тикати на чернігівців. Тому що електорат, на жаль, скрізь плюс-мінус однаковий. І це проблема в несвідомій більшості, яка не є активною. І з цими чорними технологіями підкупу та адмінресурсу робляться вибори. Тому що більшість кандидатів просто не проходить або їм гидко у цьому змагатися. І там, фактично, нормальні кандидати не мали шансів".
Суспільне намагалося зв'язатися із Сергієм Березенком та Геннадієм Корбаном. Проте нам не вдалося отримати їхні коментарі щодо виборів за 205-м округом. Ми надаємо можливість зазначеним політикам оприлюднити свою позицію.