Масові поховання на 18 кладовищі Харкова. Відкрито кримінальне провадження

На кладовищі сотні могил із ідентичними табличками, поруч вирито ще кілька траншей для майбутніх поховань.

На окремому секторі 18 кладовища з 24 лютого поховані сотні людей. Їх ховали у мішках, часто навіть не повідомивши рідних. Серед по-варварьски похованих є діти, жінки, бійці територіальної оборони.

Прокуратура Харківської області відкрила кримінальне провадження за фактом масового поховання на 18 кладовищі Харкова. Мове йде про 124-й сектор, За словами прокурора Харківської області Олександра Фільчакова, 21 вересня було відкрите провадження за частиною 2 статті 367 КК України (службова недбалість, карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів).

Досудове розслідування у справі буде здійснювати Основ’янський райвідділ поліції.

Раніше Фільчаков повідомляв виданню «Думка», що «цим займаємося. Дайте нам час. Факт має місце. Поки ситуація у стадії перевірки, кримінальне провадження не відкривалося».

Історію зі стихійним похованням на 18 кладовищі Харкова підняв «Лівий берег». У матеріалі Іванни Скиби-Якубової «Цвинтар №18. Як сталося так, що ми ховаємо їх у мішках» йдеться про те, що бійця територіальної оборони Романа Сімонка, який загинув під час обстрілу будівлі Харківської обласної військової адміністрації, поховали на кладовищі №18 у «братській» могилі.

Батьки шукали Романа півтора місяця, знайшли у морзі на Дмитрівській. Співробітники моргу наполягли, аби бійця поховало місто. Батьки погодилися, а згодом з’ясувалося, що місто зробило це в дикий спосіб: разом з багатьма іншими людьми у невеликому рову, у мішку, зверху поставили тільки табличку з неправильно вказаним прізвищем.

«Замість обіцяного окремого місця на Алеї Героїв була ледь помітна табличка з неправильно вказаним прізвищем над засипаною траншеєю з тілами», — розповідає «Лівий берег».

За інформацією «ЛБ», Роман Сімонок за власним бажанням долучився до тероборони в перші дні війни. Офіційного оформлення тоді ще не було, дані про бійців записували на папірцях. Група тероборони охороняла будівлю ХОВА. Під час першого ракетного удару загинув перший боєць із групи. Його знайшли одразу, оскільки знали, де він перебував. Тіло Романа Сімонка привезли, згідно з записами у журналі моргу, 25 березня.

Спочатку батьки Романа розшукували сина телефоном, оскільки вони з початком війни виїхали до селища в Харківській області. Працівники моргу та правоохоронних органів не зв’язалися з родиною. Приїхати до Харкова батьки змогли 15 квітня.  При Романі був паспорт, його віддали батькам. Особисті речі — годинник, ніж і телефон — зникли. Побратим Романа Олександр відшукав його родичів сам, знаючи лише ім’я та прізвище.

У морзі батькам запропонували впізнати сина за фотографією, протокол упізнання не склали. Поховати Романа обіцяло місто — комунальне підприємство «Ритуал». 

«Вона (працівниця моргу) навіть сказала, що раз він був у ТрО, то ховати будуть на Алеї Героїв, де всі інші хлопці, — розповідає мама загиблого. — Лише тому, власне, я і погодилась. З усіма, то з усіма».

Фото: ЛБ.

На цвинтар батьки змогли приїхати через три тижні після поховання. На ділянці за цвинтарем домашніх тварин побачили таблички — одна біля одної. За інформацією співробітника цвинтаря, тіла померлих були у мішках, їх вкладали горою. Чи відповідають таблички реальному розташуванню тіл — невідомо.

«Жодних індивідуальних могил там не було: ряди табличок, напхані за 10-50 сантиметрів одна від одної. Працівник кладовища, який допомагав знайти сектор, розповів батькам, що рили траншеї бульдозерами та закладали туди мішки з тілами, часто один поверх іншого», — пише «Лівий берег».

Після того, як побратим Романа Олександр Асєєв почав оббивати пороги Харківської міської ради, ймовірне місце поховання Романа трохи впорядкували. На місці зробили невеличкий пагорб, залили периметр бетоном.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Ізюмі знайшли масове поховання людей

У КП «Ритуал» родичам Романа сказали, що ексгумацію можна буде провести не раніше, ніж через три роки після поховання. Однак уже 13 вересня в «Ритуалі» запевнили, що Романа все ж таки перепоховають, але у грудні, оскільки ексгумацію небажано проводити в теплий період.

Як зазначає «Лівий берег», завідувач моргу мав розшукати родичів Романа, це можна було зробити, оскільки при ньому був паспорт. Так само працівники моргу повинні були письмово сповістити правоохоронні органи про те, що тіло не затребували. 

1 вересня мати Романа та побратим зустрілися зі слідчою Служби безпеки України. Слідча сказала, що протокол упізнання не складався. Крім того, у висновку судмедексперта зазначено, що при Романі не було документів та особистих речей. При цьому, упізнання проводилося, за словами слідчої, на підставі документів, які у нього були. Слідство за фактом обстрілу ХОВА проводиться.

16 вересня у Харківській міській раді повідомили, що тіло Романа Сімонка перепоховають. Там заявили, що департамент житлово-комунального господарства підтримує зв’язок із родичами загиблого. А для перепоховання родичі повинні подати відповідну заяву. 

Крім того, як повідомили у Харківській міськраді, директора КП «Ритуал» Євгенія Журавльова звільнили ще 19 липня, аби «убезпечити харків’ян від подібних ситуацій». Його місце зайняв Ігор Ляхов.

Наразі відомо про кілька родин загиблих навесні у Харкові, яких КП «Ритуал» поховало на цьому секторі кладовища, а рідним ніхто не повідомив про це. Сім’ї масово пишуть заяви до райвідділів поліції.

Джерело

Новости Украины