фото з відкритих джерел
Окупаційна влада продовжує вибудовувати систему тотального контролю над інформацією, прагнучи повністю позбавити жителів Мелітополя доступу до незалежних джерел.
Минулий рік став рекордним за кількістю блокувань у російському інтернеті. За 2024 рік влада РФ обмежила доступ більш ніж до 417 тисяч сайтів, що стало абсолютним максимумом з моменту початку спостережень у 2012 році.
За підрахунками російського опозиційного видання «Верстка», лише п'ята частина ресурсів була згодом розблокована — близько 106 тисяч із 523 тисяч заблокованих.
Для порівняння: у 2023 році під обмеження потрапили 571 тисяча сайтів, з яких 197 тисяч залишилися недоступними, а у 2022 році рівень цензури був вп'ятеро нижчим, ніж у 2024 році.
Очолила список відомств, які ініціювали цензуру, Федеральна податкова служба — за її запитом заблоковано 142,4 тисячі сайтів. Друге місце посів Роскомнагляд зі 132 тисячами заблокованих ресурсів.
Однак особливо насторожує, що значна частина блокувань була ініційована «незазначеними держорганами», за якими, на думку експертів, стоїть Генеральна прокуратура РФ.
Кількість заблокованих ресурсів. Джерело: Верстка
Протягом 2024 року інтернет-обмеження в Мелітополі ставали дедалі жорсткішими. Окупаційна влада поступово урізала доступ до ключових цифрових сервісів, залишаючи жителям все менше можливостей для зв'язку із зовнішнім світом.
У місті повністю перестав працювати Signal та Viber. Блокування зазнали Instagram, Twitter, LinkedIn, частково був заблокований YouTube. Навіть Wikipedia опинилася під ударом цензури — окремі версії енциклопедії стали недоступні.
Крім масових блокувань, у 2024 році Роскомнадзор розгорнув масштабну кампанію проти засобів обходу цензури. Було заблоковано понад 800 VPN-сервісів, а з російського App Store примусово видалили близько 60 застосунків для захисту конфіденційності користувачів.
Крім того, російська влада готувала нові інструменти цифрового контролю. «ВКонтакте» анонсувала створення “національного месенджера”, який мав замінити WhatsApp — один з небагатьох продуктів компанії Меta, досі не заблокованих в РФ.
Під загрозою блокування перебували застосунки незалежних ЗМІ, включно з BBC і Meduza, а восени 2024 року вже було видалено застосунки регіональних видань «Радіо Свобода».
Додатковий тиск чиниться і на провайдерів. Їх можуть зобов'язати не тільки фіксувати спроби обходу блокувань, а й передавати силовим структурам повну інформацію про користувачів — від геолокації до технічних характеристик пристроїв. Будь-яка спроба зайти на заблокований сайт може стати причиною для переслідування.
У Мелітополі інтернет-простір також перебуває під посиленим контролем. Окупаційна влада посилила моніторинг соціальних мереж, фіксуючи підписки, лайки і навіть просто перегляд «неправильного» контенту. Уже були зафіксовані випадки переслідувань за активність у соцмережах, а тепер навіть випадковий клік може призвести до серйозних наслідків.