Всидіти на двох стільцях мелітопольським пенсіонерам не вдасться. В Україні припинять виплату пенсій громадянам, які оформили російські пенсії (не плутати з соціальними виплатами у розмірі 10000 рублів).
Законопроєкт, що містить зміни в порядку виплати пенсій, підготовлений урядом і вже зареєстрований у Верховній Раді.
Зокрема, законопроєкт визначає порядок пенсійних виплат таким категоріям громадян:
- громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях або тим, які в період тимчасової окупації переїхали на підконтрольну територію;
- громадянам, які тимчасово проживають поза Україною.
Мелітопольці, які виїхали з окупації за кордон, зможуть і далі отримувати пенсії на картки українських банків. Однак, їм потрібно буде щороку до кінця року проходити ідентифікацію.
Її можна пройти або в консульстві, особисто відвідавши українське консульство, або онлайн — через Дію. Для того щоб ідентифікувати себе через Дію, потрібно буде використовувати Дія.Підпис в особистому кабінеті на порталі ПФУ.
Жителям окупованих територій доведеться обирати
Мелітопольці, які залишилися на тимчасово окупованій території, зможуть отримувати виплати від України лише в тому разі, якщо їм не платять російську пенсію.
Таке правило діяло й раніше. Українські громадяни, які мають стаж роботи в Росії, мали право оформити російську пенсію. Але в такому разі претендувати на допомогу від України вони вже не могли.
У довоєнний час між країнами відбувався обмін інформацією Пенсійних фондів, однак він припинився після початку російської агресії.
Таким чином, достовірно знати, чи отримує людина російську пенсію, неможливо. Тож поки що українська влада віритиме пенсіонерам на слово.
"Оскільки обмін інформацією між Україною та Росією поки що неможливий, пропонується запровадити декларативний принцип", — пояснили в Кабміні.
Іншими словами, людина сама повідомлятиме, платить їй пенсію РФ чи ні.
Поки що не визначено порядок подання такої інформації. Можливостей для контактів з українськими органами влади у жителів Мелітополя та інших окупованих міст практично немає.
Невідомо також яка відповідальність передбачена за повідомлення неправдивих відомостей. Але за юридичною логікою, якщо людина отримує виплати, не маючи на те підстав, після деокупації вона буде зобов'язана повернути гроші державі.
До слова, російські окупанти також збираються поставити мелітопольців перед вибором. Вони не тільки активно проводять паспортизацію населення, а й наполегливо рекомендують громадянам відмовитися від українського громадянства. Наступний крок — заборона користуватися правами громадянина України. Проект відповідного закону вже підготовлено. Це означає, що отримання будь-яких виплат від української держави буде поставлено поза законом.