Михайло Самусь про ситуацію з Придністров’ям: Росія хоче його забрати, але поки не може

Михайло Самусь про ситуацію з Придністров’ям: Росія хоче його забрати, але поки не може

Фото: uatv.ua

Останнім часом активізувалась ще одна гаряча точка на кордонах України. У невизнаному Придністров’ї 28 лютого місцеві депутати заявили про те, що «Молдова на них тисне», і звернулися до Ради Федерації і Держдуми РФ, а також до низки міжнародних організацій (навіть до Генсека ООН) з проханням «вплинути на керівництво Молдови для повернення до адекватного діалогу та щоб припинити порушення прав і свобод мешканців Придністров’я».

Однак до цього кілька днів розганяли чутки, що на з’їзді депутати можуть попросити взагалі приєднати Придністров’я до Росії (звичайно, на прохання мешканців). І така вірогідність поки що зберігається.

Чим це загрожує Молдові та Україні, Коротко про розповів військово –політичний експерт Михайло Самусь. 

За сепаратистами стоїть Кремль

— Придністровські сепаратисти провели з’їзд т.зв. депутатів і звернулися  у тому числі до Росії за «захистом від тиску Молдови». Чого вони зрештою домагаються?

— Нічого не змінилося, де-факто це так і залишається окупована територія Росії. Наразі напередодні так званих виборів в Росії Путін інсценує «свободу волевиявлення». У дійсності абсолютно нічого не змінилося, це просто інформаційна операція і пропагандистські дії.

— А як загалом ви оцінюєте, чи можливе їхнє приєднання до Росії? Так само, як вони приєднали наші території.

— Теоретично це можливо, але це жодним чином не вплине на ситуацію, оскільки Росія нині ніяк не може в принципі контактувати з Придністров’ям фізично.

— Як ви вважаєте, це ініціатива низів Придністров’ї чи постановка Москви?

— Це де-факто окупована територія, а які зміни можуть бути на окупованій території? Це всі ініціативи Кремля, все там виключно інспірується ФСБ.

Михайло Самусь про ситуацію з Придністров’ям: Росія хоче його забрати, але поки не може

Михайло Самусь про ситуацію з Придністров’ям: Росія хоче його забрати, але поки не може

У РФ очікували, що на «з’їзді т.зв. депутатів» Придністров’я попроситься до Росії, але були розчаровані. Фото: REUTERS

Росія фізично не може пробитись до Придністров’я

— В Інституті вивчення війни (ISW) припускають кілька можливих варіантів дій російської влади на заклики «депутатів» невизнаного Придністров’я про допомогу. Серед них – «захист співвітчизників», як це було в Україні.

— Тут досить того, щоб подивитися на карту і зрозуміти, що Росія не може впливати на ситуацію. Вони не можуть зараз вийти до Придністров’я. А лише тоді, коли вони отримали б фізичний доступ до Придністров’я, вони могли б поставляти війська, особовий склад, зброю і так далі. Тоді вони б точно загрожували нам. Але цей сценарій був би можливим лише у лютому-березні 2022 року. Проте українська армія звільнила острів Зміїний і не допустила прориву через Миколаїв на Одесу і далі на Придністров’я.

— Чи можливий наразі військовий конфлікт між Молдовою та Придністров’ям?

— Якби Росія мала доступ і могла ресурсами підтримувати тих феесбешників, які там керують, і тих контрабандистів, то це було б можливо. А так зараз без ресурсної підтримки це буде просто суїцидальний кидок у безодню. Тобто якщо уявити собі, що там 2000 російських військових починають атакувати Молдову, то це буде для них самовбивство.

— Це спроба дестабілізації лише Молдови чи й України також?

— Ні, в них в них немає фізичного доступу до Придністров’я. Вони можуть впливати лише інформаційно, психологічним чином. Перед виборами Путіна створювати ілюзію, що Росія зберігає там вплив. Але фактичного впливу там немає. Це просто ізольований російський анклав, який нічого зробити не може.

Україні потрібні лише добрі сусіди

— Україна теоретично може допомогти Молдові вирішити проблему з Придністров’ям, якщо та офіційно звернеться за допомогою. У якій формі це може виглядати — ми вводитимемо туди свої війська?

— Звичайно, якщо керівництво суверенної держави просить іншу суверенну державу допомогти розібратися з незрозумілою окупованою територією. Якщо Молдова вирішить вичистити цю окуповану територію, то Україна може допомогти, якщо це буде відповідати нашим інтересам.

— У сепаратистських регіонах Молдови є свої військові формування, наскільки вони нам загрожують?

— Наразі в Україні воює 400 тисяч російських військових, і вони не можуть нічого вдіяти. То чи нам можуть загрожувати 2 тисячі російських солдатів у Придністров’ї?

— З геополітичної точки зору нам потрібно встрявати в цю ситуацію чи ні?

— Нам треба зачистити окуповану територію республіки Молдови, щоб вона не загрожувала нашому регіону. Нам для нашої геополітичної концепції потрібно, щоб нас оточували лише добрі сусіди.

Джерело

Новости Украины