За інформацією: Суспільне Полтава.
Нардеп під час роботи у Верховній Раді. Сторінка у Facebook Ю.Шаповалова
На момент обрання він був безпартійним та самовисуванцем. У Верховній Раді Шаповалов — секретар Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, а також член тимчасової спеціальної комісії з питань моніторингу діяльності органів місцевого самоврядування під час воєнного стану і заступник члена постійної делегації у Парламентській асамблеї НАТО. Крім того, член восьми груп з міжпарламентських зв'язків: Італії, Канади, Китаю, Іспанії, Литви, США, Туреччини та Франції.
Округ Шаповалова утворили 2012-го, відтоді він увесь час був його обранцем у парламент. Це третя каденція нардепа. За даними із сайту Верховної Ради, у сьомому скликанні він був членом фракції "Партії Регіонів", із неї вийшов під час подій Революції Гідності — 20 лютого 2014-го. І за тиждень долучився до депутатської групи "Суверенна європейська Україна". У восьмому скликанні входив до двох груп — "Воля народу", а згодом "Партія "Відродження". Нині — член депутатської групи "Партія "За майбутнє".
Робота Юрія Шаповалова та скандальні ініціативи у ВРУ
За даними з офіційного сайту Верховної Ради, за понад 5 років Юрій Шаповалов голосував майже 11 тисяч разів. Це приблизно 54 % від загальної кількості. Решту — був відсутній або не натискав кнопки. За цим показником він на 371 місці серед усіх нардепів та на передостанньому серед мажоритарників із Полтавщини.
Юрій Шаповалов з колегами у ВР. Сторінка у Facebook Ю.Шаповалова
Парламентська аналітикиня ГО "Рух Чесно" Софія Лазарова Суспільному розповіла:
"За п'ять років він подав усього 34 ініціативи, 10 із них стали чинними — навіть відсоток прохідності 30 %. Тому ми завжди зважаємо на дві цифри: і на відсоток прохідності, але все-таки й на абсолютну цифру, скільки ініціатив стали чинними. 34 — це досить мало в плані законодавчої діяльності народного депутата".
За словами Софії Лазарової, через те, що Юрій Шаповалов працює в комітеті з питань енергетики і житлово-комунальних послуг, більшість запропонованих ним ініціатив стосувалися саме цих сфер.
Крім того, Юрій Шаповалов був співавтором, зокрема, двох ініціатив, які активно обговорювали у суспільстві. Це постанови від 2020-го про звільнення керівника НАБУ Артема Ситника та очільника Генпрокуратури Руслана Рябошапки.Парламентський аналітик ГО "Рух Чесно" Віталій Мікула сказав:
"Артем Ситник мав хороші показники, поки був очільником, до нього було мало запитань з боку громадськості. Після того, як зняли Рябошапку, поставили на посаду Ірину Венедиктову, і до її роботи було дуже багато запитань, того, як вона іноді вибірково може підписувати підозри і тому подібне".
Юрій Шаповалов працює народним депутатом у Верховній Раді з 2012 року. Сторінка у Facebook Ю.Шаповалова
Усі виступи Юрія Шаповалова у ВРУ — з місця і відбулися до повномасштабного російського вторгнення. Найбільше — 2021-го. У кожному з них він просить передати слово колегам. Аналітик ГМ "Опора" Костянтин Донченко Суспільному прокоментував:
"Це один з найтихіших полтавських депутатів, який виступав всього 9 разів загальною тривалістю 48 секунд".
Авто, нерухомість та гроші Юрія Шаповалова
Декларацію про майно та доходи за попередній рік нардеп подав 25 березня. У збереженнях у родини 14 мільйонів гривень та 1,6 мільйона доларів у готівці, а на банківських рахунках — 1,5 тисячі євро, менш ніж 1 тисяча доларів та 1 мільйон гривень.
У Юрія Шаповалова є приватне підприємство "Томс", яке веде роздрібну торгівлю побутовими електротоварами. Дружина володіє товариством, основна діяльність якого — демонстрація кінофільмів. Керує установою син.
Серед доходів у нардепа за рік 660 тисяч гривень зарплати, а у дружини від підприємництва та надання майна в оренду — 11 мільйонів гривень. Також Юрій Шаповалов отримав 1 мільйон від відчуження рухомого майна на користь свого сина. Ймовірно, це продаж авто BMW, яке було у попередній декларації.
Нині ж у нардепа задекларовані п’ять транспортних засобів. Це гідроцикл, два причепи та легковики — Audi за понад 1 мільйон гривень та BMW за понад три мільйони.
Нової нерухомості у власності сім’ї Юрія Шаповалова за 2024-й не додалося. У них є право користування квартирою у Кременчуці, яка належить родичці. У дружини нардепа є дві земельні ділянки на Київщині та будівля спортклубу боулінгу з баром у Кременчуці площею понад 2,5 тисячі квадратних метрів. Її набуто 2023-го.
Нардеп під час передачі допомоги військовим. Сторінка у Facebook Ю.Шаповалова
В оренді у Шаповалова службове приміщення для депутата у Кременчуці, а в дружини у місті — майже 2,5 тисячі квадратних метрів землі. Крім того, від минулого року родина орендує один поверх будинку відпочинку у Кременчуці, який перебуває у власності приватного підприємства "Апілак".
Керівницею останнього, за даними з порталу YouControl, є Ірина Мовчан — як повідомляли місцеві ЗМІ, сестра нардепа. Сам Юрій Шаповалов також був керівником цього підприємства.
Іще 2015-го журналісти звертали увагу на те, що "Апілак" може бути пов’язаний із незаконною забудовою природоохоронної зони берега Дніпра, а саме зі створенням котеджу. Що ви думаєте про цю ситуацію, запрошуємо написати у коментарях до відео.
Нардеп з міським головою Кременчука під час відкриття відремонтованого відділення лікарні «Кременчуцька». Сторінка у Facebook Ю.Шаповалова
Активність у соцмережах Юрія Шаповалова
Парламентська аналітикиня ГО "Рух Чесно" Софія Лазарова про сторінку Юрія Шаповалова в соцмережі розповіла таке:
"Facebook веде так, стандартно, як більшість його колег-мажоритарників, тобто якісь там пости до різних свят, річниць тощо. І декілька, зокрема, і про виїзди кудись в область чи там у якісь військові організації".
Також в акаунті нардеп звітує про свою роботу в парламенті, зокрема про взаємодію з міжнародними партнерами, ухвалення законопроєктів, засідання комітетів тощо.
Юрій Шаповалов під час огляду генераторів для критичної інфраструктури міста Кременчук. Сторінка у Facebook Ю.Шаповалова
У Facebook Юрій Шаповалов розповідає про свої візити у Кременчук та місцеві новини. Зокрема про ремонт дороги у Кременчуцькому районі, зустріч із послом Данії, генератори для критичної інфраструктури міста, ремонт відділення лікарні "Кременчуцька", модернізацію котельні в одному з мікрорайонів, вшанування загиблих під час обстрілу торговельного центру "Амстор" тощо.
Крім того, звітує про допомогу військовим: передачі квадрокоптерів, автомобіля для кременчуцького підрозділу тероборони, комплекти для забезпечення зв’язку, помпову рушницю проти дронів і таке інше.
Юрій Шаповалов під час передачі допомоги із головою Кременчуцької ТГ Віталієм Малецьким. Сторінка у Facebook Ю.Шаповалова
Також читайте та дивіться на сайті Суспільного інші матеріали проєкту "Обранці" — інтерв’ю із нардепами Олексієм Мовчаном, Костянтином Касаєм, а також експлейнер про Дмитра Нальотова.
Читати ще
Читати ще
«Я завжди саджаю рано»: на Полтавщині люди почали висаджувати розсаду овочів