«Міни розпливлися туди, де ти не очікував їх побачити». Сапер з Хмельницького про розмінування Херсонщини та службу

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Дмитро Марчук під час служби на Херсонщині, літо 2023. . Фото: Дмитро Марчук

Сапер Дмитро Марчук з Хмельницького п'ять років служить у лавах Національної гвардії України. Сьогодні йому 24. Контракт підписав одразу після закінчення коледжу. На фронті боєць навчився виготовляти саморобну вибухівку. Літо 2023 року воїн провів на Херсонщині, де розміновував території, після підриву Каховської ГЕС.

Про свій шлях сапера Дмитро Марчук розповів Суспільному.

Дмитро Марчук спільно з побратимами під час служби на Херсонщині, літо 2023. Фото: Дмитро Марчук.

"На сапера я навчався 11 місяців. Запам’яталося те, що було багато інформації. Нам показували нові міни, які не побачиш просто так. Ми розбирали, як користуватися дронами", — пригадує Дмитро.

За період служби у війську, нацгвардієць навчився виготовляти вибухівку для скидів з дронів.

"На 3D-принтері виготовляється пластмасова оболонка. Твоя задача розмістити в неї вибухову речовину. Попередньо заготовлені: шрапнель, цвяхи або скло. Вага таких пристроїв може бути різною, в залежності від потужності дрона. Зарядами від 200 до 600 грамів можна знищити піхоту противника, так як там велика кількість осколків", — каже сапер.

Дмитро Марчук, літо 2023. Фото: Дмитро Марчук.

Інтерес до цього з'явився ще в дитинстві. Тоді, каже, намагався змайструвати першу вибухівку з петард.

"Ходили по полігонах, збирали гільзи. Купували петарди, звідти висипали порох, засипали всередину гільз, утрамбовували це все, запаковували. Кидали в буржуйки або просто в багаття — і воно вибухало. Все, що було під рукою майстрували", — розповідає боєць.

Дмитро Марчук спільно з побратимами під час служби на Херсонщині, літо 2023. Фото: Дмитро Марчук.

У червні 2023-го, каже Дмитро Марчук, вперше виїхали на Херсонський напрямок.

"Після підриву Каховської ГЕС, піднявся рівень води, і міни які знаходилися у воді, це річкові міни, протидесантні міни, їх повиносило в прибережні зони. Могло бути так, що посеред дороги в мулі лежала протитанкова міна, яка раніше була встановлена в прибережній смузі, там де пісок. Або в якійсь будівлі був схрон з боєприпасами, їх також могло винести водою і занести в інший район. Річкові міни повінь позаносила в будинки. Міни розпливлися туди, де ти не очікував їх побачити", — пригадує боєць.

Знайдений Дмитром Марчуком та побратимами боєприпас, що не підірвався, літо 2023. Фото: Дмитро Марчук.

Шукали вибухонебезпечні предмети за допомогою металошукачів.

"Якщо пристрій не спрацював одразу, його можна було перевозити. Якщо мова іде про снаряд, який не можна рухати, ми підривали його на місці", — додає хлопець.

Знищена на Херсонщині техніка росіян, літо 2023. Фото: Дмитро Марчук.

Найважче працювалося на території, поблизу Чорнобаєвського аеродрому, каже сапер.

"У липні 2023-го, розміновував Чорнобаєвський аеродром. Там було велике скупчення техніки та боєприпасів противника. Особливо касетних боєприпасів. Це був найважчий участок. Дуже багато трупів росіян на полі та в посадках", — каже Дмитро Марчук.

Символи, які росіяни написали на покинутих будинках Херсонщини, літо 2023. Фото: Дмитро Марчук.

Після закінчення війни Дмитро мріє відкрити власний бізнес, пов'язаний з електронікою. Нестиме службу, каже, до перемоги України.

Новости Украины