«Миротворчі місії» та ідея «заморожування» війни: чому це неможливо

«Миротворчі місії» та ідея «заморожування» війни: чому це неможливо

Китайська ініціатива, пропозиція Бразилії, активність Ватикану, слова Ердогана, поява в цьому процесі африканських країн на чолі із президентом ПАР Рамафоси – сигнали для України. Наша країна їх не відкидає, влада готова спілкуватися з усіма сторонами, наголошуючи на тому, що єдине рішення буде незмінним. Це «формула миру» від Володимира Зеленського. Згодні із цим і світові лідери. Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак, оцінюючи пропозицію різноманітних « миротворців-посередників », заявив, що будь-які спроби «заморозити» війну в Україні на тому етапі, на якому вона знаходиться, є «абсолютно неправильними» і мають бути припинені.

Ми ж розбиралися, чому виникають ініціативи, які не життєздатні, і чи є перспективи у ідеї «заморозки» війни.

Хто і як пропонує «заморозити» конфлікт

Лідер Китаю Сі Цзіньпін заявив, що його країна планує сприяти політичному врегулюванню «кризи» — так китайська сторона називає війну Росії проти України.

– Пекін готовий співпрацювати з Києвом незалежно від міжнародної ситуації. Китай зосередиться на просуванні мирних переговорів і докладе зусиль для якнайшвидшого припинення вогню, — сказав Сі Цзіньпін. Пекін навіть направив свого спецпредставника до Росії та України для підготовки мирних переговорів. Але у мирному плані Китаю немає жодного слова про виведення російських військ з України та ні слова про покарання Росії за агресію.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган також уже давно, але безуспішно намагається посадити за стіл переговорів Володимира Зеленського та Володимира Путіна. А днями в Анкарі заявили, що Туреччина підтримає план Китаю «мирного врегулювання конфлікту» в Україні, якщо китайська сторона сприятиме створенню фундаменту для майбутніх переговорів. «Якщо буде сформовано фундамент для переговорів, ми підтримаємо це», — заявив офіційний представник президента Туреччини Ібрагім Калин.

Папа Римський Франциск також заявив, що Ватикан візьме участь у мирній місії, щоб «спробувати покласти край конфлікту між Росією та Україною». Але заклики до посередництва Ватикана поки що не знаходять відгуку у протиборчих сил. Україні не подобається, що Святий Престол закликає до якогось абстрактного миру без вимог виведення російських військ та покарання винних за агресію та військові злочини.

Окрім цього, Київ звинуватив Ватикан у ототожненні агресора та жертви, коли під час Хресної ходи перед Великоднем двоє підлітків з України та Росії спільно закликали до миру.

Москва також не сприймає Святий Престол і Папу Римського Франциска як посередника або переговорника між собою і Києвом. Спроби понтифіка виступити посланцем «човникової дипломатії», вирушивши до двох столиць, не зацікавили російське керівництво.

Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва також пропонує мирний план для України в обмін на відмову Києва від Криму. І заявив він про це під час зустрічі з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у Пекіні. А це означає, що його пропозиції є тотожними китайським – без виведення російських військ та покарання агресора. Крім України, йому і в США відповіли відмовою, нагадавши про принцип «нічого про Україну без України». Крім цього, варто зазначити, що Бразилія неофіційно, але де-факто ближча до Росії. Ця країна категорично відмовилася постачати зброю Україні для відбиття російської агресії.

Остання пропозиція щодо мирних переговорів надійшла від президента ПАР Сиріла Рамафоси, який від імені кількох держав готовий запропонувати послуги посередника для завершення війни в Україні. І тут все було б добре, якби не деякі нюанси. У цієї країни склалися особливі дружні стосунки з Росією. У той час як президент Сиріл Рамафоса пропонував свої посередницькі послуги Україні, делегація цієї країни на чолі з командувачем південноафриканської армії генерал-лейтенантом Лоуренсом Мбатою прибула з візитом до Москви. Днями в США висловили припущення, що влада ПАР може постачати Росії зброю.

Союзники України – проти «заморожування»

Саміт «Великої сімки», який днями завершив свою роботу в Японії, ухвалив рішення про те, що «формула миру» в Україні може бути лише українською. А її головні пункти – виведення російських військ та покарання Росії за агресію проти нашої країни.

Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель порадив тим, хто пропонує так звані мирні плани для України, для початку побачити на власні очі наслідки війни.

«Нещодавно деякі ідеї були висунуті Китаєм, а також Бразилією. Для тих, хто заслуговує на довіру, крім чесних мирних зусиль, потрібно поговорити із Києвом і поїхати туди, щоб побачити агресію очима тих, кого бомбили», — сказав Боррель.

– Немає нового шляху для переговорів. «Велика сімка» визнає лише «план президента України Володимира Зеленського» основою міцного миру. Таким чином, лідери повністю приймають позицію українського президента, який кілька днів тому відхилив як китайську пропозицію, так і готовність Ватикану допомогти з переговорами, — пише італійська газета Corriere della Sera.

Думка експертів

Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:

— Частина всіх цих «мирних планів», звичайно ж, передбачають «заморожування» конфлікту в Україні. Але зараз склалася така ситуація на міжнародній арені, що без згоди на це України всі ці пропозиції просто неможливі.

Окрім цього, всі ці плани ще чітко не прописані. Просто низка країн хочуть скористатися тим, що тема війни в Україні є головною у світовому порядку денному, і вони хочуть нагадати про себе на глобальному рівні. Та й не варто забувати про російський вплив на ці країни. Тому зараз про виконання цих планів просто не йдеться. І зараз лише сама Україна представила реальний план миру.

Тарас Загородній, політолог-міжнародник:

– «Заморозити» конфлікт зараз уже неможливо. Після саміту G7 в Японії стало очевидним, що Києву вдалося переконати західних союзників прийняти лише українську формулу миру.

А нинішні мирні плани – це спроби Росії та Китаю: «а раптом вийде». Але потяг уже пішов. Мирний план прийнято лише від Зеленського – а це виведення російських військ та репарації. ООН та «Велика сімка» вже підтвердили, що жодного «замороження» бути вже не може. Тому всі ці «мирні плани» – це фікція та агонія Росії.

Джерело

Новости Украины