Містоутворюючому підприємству Кам’янського — 134 роки

Незважаючи на поважний вік, завод залишається надійною опорою Кам’янського і Дніпропетровської області. Здобутки попередніх поколінь примножують нинішні співробітники комбінату. Тут працюють справжні професіонали, створюючи продукцію найвищої якості. У день народження металургійного велетня варто згадати славетну історію підприємства, завдяки якому невеличке козацьке поселення перетворилося на потужний промисловий центр Дніпропетровщини.

У 19-му столітті Кам’янське було звичайнісіньким селом на березі Дніпра. Дві олійниці, кілька кузень, крамниці та трохи вітряків – нічого особливого, доки у 1884 році через село не пролягла залізниця, яка з’єднала Кривбас із Донбасом – залізну руду із вугіллям. Одразу ж для потреб залізниці збудували шпало-просочувальний завод, який став першим великим підприємством в селі, а у 1887 році почалося будівництво найбільшого на той час металургійного заводу. На околиці Кам’янського, на пустирі біля річки Дніпро у серпні 1887 року почалося зведення грандіозної споруди — першої доменної печі.
Початком запуску всього підприємства вважається 1889 рік. 17 лютого за старим стилем, тобто за новим – 2 березня була задута перша домна. Отже, цього дня відзначає свій день народження і доменний цех підприємства. З року в рік завод розширювався. У 1892-1893 рр. були задуті ще дві доменні печі, на п’ять років пізніше зведена перша електрична станція, у 1899 – завершено будівництво п’ятої домни, у 1901 – розпочато зведення нових сталеливарних та сталепрокатних відділень та другої електростанції. До початку 20 століття завод став одним з потужних підприємств металургійної галузі, номенклатура його продукції складала близько 30 найменувань.
ВИДАТНИЙ ПРОМИСЛОВЕЦЬ І МЕЦЕНАТ
Головне багатство підприємства – це його люди, співробітники, колектив, команда. Справжні професіонали, закохані у свою справу. Саме такі працюють на Камет¬¬сталь.
А старт прискіпливому добору кадрів дав ще перший директор-розпорядник Ігнатій Ясюкович. Легендарна особистість, талановитий виробничник і меценат, він створив такий колектив інженерів і адміністраторів, домігся таких чудових економічних результатів, що Дніпровський завод отримав славу кращого металургійного заводу не лише Півдня імперії. Такий стрімкий розвиток в таких межах не має аналогів. Важко знайти щось схоже навіть в Європі. Хіба що тільки заводи Форда могли слугувати подібним прикладом.
Завод під керівництвом І.Ясюковича невпинно зростав і перетворювався на першокласне підприємство. При створенні Кам’янського заводу був закладений дуже високий технологічний рівень, а наявність бесемерівських печей поставили його поперед усіх металургійних підприємств Європи.
Фінансовий розвиток підприємства відбувався вслід за технічним. Початковий основний капітал – п’ять мільйонів рублів – збільшився за час господарювання Ясюковича втричі, дійшовши до 15 мільйонів. Дивіденди, які виплачували акціонерам, поступово зростали, й уже в 1895–1896 році склали 40%, що було абсолютно недосяжним як для конкуруючих із Дніпровським заводом підприємств.
Уже в 1898 році акції Дніпровського Товариства котирувалися за найвищим курсом на європейських біржах: одна акція оцінювалась у 12 разів вище ніж номінал. Особливо високо котирувались акції Товариства в 1908–1909 році, коли курс 250-ти рубльових акцій «Дніпровки» досягав на іноземних біржах майже 4000 франків.
На початку ХХ століття на Дніпровському заводі працювало 6 тисяч 594 людини. Металургійне товариство стало одним із найсильніших фінансових підприємств галузі.
НОВІТНІ РОЗРОБКИ – У ВИРОБНИЦТВО
Комбінат від самого свого заснування завжди був серед найкраще устаткованих підприємств. Незважаючи на це, з введенням на Заході будь-яких нових технічних вдосконалень, завод знову переустатковувався, щоразу підвищуючи свої можливості, хоча це і вимагало чималих капіталовкладень. Якщо звернути увагу на те, що основний капітал Товариства зріс утричі, а дивіденди – вшестеро, то фактична прибутковість підприємства упродовж того часу, коли ним керував «Капітан індустрії» Ігнатій Ясюкович, зросла у двадцять разів для перших власників акцій. Одночасно зі збільшенням прибутковості швидко зростали капітали: амортизаційний, запасний та резервний. Навіть створили капітал, названий «резервний спеціальний».
Сьогодні на комбінаті сталь виплавляють у конвертерах і розливають на машинах безперервного лиття заготовок. Таким чином отримують високу якість продукту. Взагалі, протягом всієї 134-річної історії підприємства тут завжди застосовували найновітніші на той час методи. Зокрема, у 1889 році один за одним були збудовані бесемерівське, пудлінгове та мартенівське відділення. Треба зазначити, що бесемерівський метод виробництва стане найважливішою технологією виготовлення сталі у дев’ятнадцятому столітті протягом майже ста років. Бесемерівський конвертер використовувався для масового виробництва сталі загального призначення. Конвертер дозволяє за 20 хвилин перетворити на сталь 20 тонн чавуну. Для виробництва такої кількості сталі в горні способом кричного переділу потрібно було б 3 тижні, а в пудлінговій печі – тиждень. Також сталь виплавляли і мартенівським способом, що був відкритий 1864 року. Він є менш продуктивним, але дозволяє виплавляти більш якісну сталь. А у 50-х роках 20 століття з’явився киснево-конвертерний процес.
Будівництво конвертерного цеху на заводі у Кам’янському розпочалося в січні 1977 року. Загальна площа будівельного майданчика сягала 100 гектарів. Потужність першої черги конвертерного цеху – 2,8 мільйона тонн сталі на рік. Він створювався з урахуванням найсучасніших досягнень науки і техніки. Так, вперше у вітчизняному сталеплавильному виробництві пропонувалося застосувати комбіновану киснево-паливну продувку, а плавку до вищої кондиції доводити поза конвертером. Після запуску нового цеху були виведені з експлуатації одразу чотири підрозділи: мартенівські цехи № 2 та № 3, бессемерівський і цех вогнетривів. Чимало фахівців продовжили роботу на новому виробництві.
У 1986 році, щоб відійти від витратної розливки сталі у виливниці, розпочато зведення відділення безперервного лиття заготовок. За 8 років були встановлені і розпочали роботу дві 6-струмкові блюмінгові МБЛЗ. Поступово тут впроваджуються технологічні рішення, які дозволили освоїти виробництво сталей трубних та рейкових марок з їх розливкою на машинах безперервного лиття, а також осьової сталі для виготовлення вагонних та локомотивних осей для залізниці. Перша заготовка на 7-струмковій МБЛЗ отримана у 2008 році. На першій машині були використані новітні автоматизовані технологічні комплекси.
Нині цех оснащений двома 250-тонними конвертерами, комплексом обладнання доводки плавки і трьома машинами безперервного лиття заготовок.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
Металургійне виробництво – процес безперервний. І підприємство протягом усіх років роботи розбудовується, модернізується, вдосконалюється.
В 70-ті роки розпочалося будівництво першої черги унікального вісепрокатного стану. На початку 1974 року, вперше у світовій практиці, застосовано новітнє технічне рішення – реконструйовану домну з повною вогнетривкою футеровкою загальною вагою понад 11 тисяч тонн перемістили та встановили на підготовлену основу. Будівництво конвертерного цеху розпочалося у 1977 році, а перша конвертерна сталь була отримана трохи більше 40 років тому. У 1994-95 роках введено в експлуатацію відділення безперервного лиття сталі.
Сьогодні Камет¬¬сталь — це підприємство з повним металургійним та коксохімічним виробничим циклом. Потужності металургійного підрозділу дозволяють випускати більше 5 млн тонн агломерату, близько 3 млн тонн чавуну, до 3,5 млн тонн конвертерної сталі, до 3,5 млн тонн безперервнолитої заготовки, до 1,8 млн тонн товарного прокату на рік.
До речі, цими днями свій 60-річний ювілей відзначає один з основних цехів підприємства – агломераційний цех №2. Саме 3 березня 1963 року була введена в експлуатацію агломашина №12, яка і видала перші тонни продукції. А в цілому цех має шість агломашин, відділення підготовки шихти та відділення, в якому здійснюють спікання офлюсованого агломерату з подальшим постачанням його у доменний цех.
І зараз, в цей непростий період для нашої країни, металурги і коксохіміки продовжують працювати, забезпечують роботу коксових батарей, агломашин, доменних печей, конвертерів і прокатних станів. Своєю щоденною працею підтримуючи економічну стабільність України та наближаючи нашу перемогу. Близько 700 металургів комбінату боронять батьківщину на фронті. А тут, у тилу, попри всі складнощі воєнного часу, логістичні та енергетичні обмеження, Каметсталь Групи Метінвест залишається надійною опорою економіки міста та країни.
Протягом 2022 року фахівці комбінату опанували 10 видів нової товарної продукції. Найбільше новинок освоєно в сегменті сортового прокату та сталевих напівфабрикатів. Зокрема, профіль МП-4, який призначений для футерування молольних млинів на гірничо-збагачувальних комбінатах, 7 видів гарячекатаного круглого прокату діаметром від 22 до 38 мм для машинобудування, а також прямокутні заготовки і зливки із чотирьох марок сталі та гарячекатані блюми нових типорозмірів.
У виробничих підрозділах Каметсталі минулого року виконані 80 капітальних ремонтів. Серед найважливіших: капремонти доменної печі № 9, конвертера № 2, заміна пластинчастого конвеєра агломашини № 12; перекладка камер коксування коксової батареї № 1-біс; перекладка із керамонаплавкою опалювальних простінків коксової батареї № 5; капремонт повітронагрівача № 3 дев’ятої доменної печі; відновлення нагрівальної печі та прокатних клітей стана 400/200, а також бунтової, сортової та сліттингової ліній на цьому ж прокатному стані; капремонти котельного агрегату № 10.
У відповідь на виклики та обмеження, які постали перед комбінатом 2022-го, ремонтники Каметсталі виконували поставлені перед ними завдання. Адже своєчасно та якісно відремонтоване обладнання – це міцна опора для стабільної роботи підприємства, яке працює для підтримки економіки України. Так, у 2022 році металургійний комбінат Кам’янського перерахував до бюджетів усіх рівнів майже 1,6 млрд грн податків та зборів.
Поки наші мужні бійці захищають нас на фронті, ми виробляємо метал, ремонтуємо обладнання і, немов сталь, залишаємося незламними. Бо українців ніколи нікому не здолати. Ми впевнені, що обов’язково переможемо у цьому році. І тоді для відбудови держави знадобляться усі потужності металургійного велетня зі 134-річною славною історією – комбінату Каметсталь.

Джерело

Новости Украины