Сарана масово розмножилася завдяки сприятливим умовам.
У Слобожанській громаді продовжують боротися із сараною.
Слобожанська селищна рада знову травитиме шкідників. Жителів села Лиман, особливо тих, хто проживає найближче до золовідвалу Зміївської теплоелектростанції, попередили: труїти комах будуть по ночах, до 8 липня. Проводитимуть заходи у період з 20:00 до 7:00.
«Просимо Вас дотримуватися правил безпеки і триматися подалі від території обробки. Також просимо забезпечити ізольоване утримання худоби, птиці, бджіл (не здійснювати випас худоби, вигул птиці на прилеглій території від присадибних ділянок до території золовідвалу)», — звернулися у громаді.
Як пояснила старша викладачка кафедри зоології та екології тварин біологічного факультету Харківського національного університету ім. Каразіна Вікторія Терехова в ефірі «Українського радіо», сарана на території Харківщини була завжди, але у невеликій кількості. Комахи живуть на берегах річок, зокрема у Зміївській громаді. Також їх помічають в інших регіонах країни щороку. У Слобожанському вона масово розмножилася. Причиною цьому стали сприятливі чинники: спека, велика кількість опадів, що сприяє росту рослин, які їсть сарана, антропогенний чинник.
«Загалом це завжди комбінація причин: і температура, і кількість опадів, тобто поєднання різних факторів стають сприятливими для того, щоб відбувся спалах масового розмноження. Сарана перелітна має дуже широку область поширення. Вона живе і в пустелях, і в місцях, де досить волого та холодно. Тобто вона має змогу пристосовуватися до дуже різних умов, але в кожний місцині є певна комбінація факторів, де вона живе-живе спокійно, а потім умови стають найбільш сприятливими, — розповіла Вікторія Терехова. — Тобто змінилися умови, якесь поєднання факторів, як природних, так і антропогенних, спричинило розмноження у більшій кількості, ніж завжди, й ці комахи придбали оці ознаки зграйної фази, і це ми спостерігаємо зараз в цій місцині. Ось приблизно такий сценарій був. Тобто те, що вона кимось була підкинута, завезена — це все не витримує жодної критики, бо це комаха, яка в нас була раніше і вона є, і вона нікуди не подінеться».
За словами старшої викладачки, навіть після обробки територій позбутися сарани повністю не вдасться. Буде лише знижена її чисельність. Проте у певній кількості ці комахи не вважаються шкідливими. Небезпечним є їхнє масове розмноження. Воно може статися і без сприятливих чинників.
«Але і є ось такі випадки масових спалахів розмноження. Навіть без якихось додаткових штучних факторів, тобто антропогенних, пов’язаних з людиною, вона раз на кілька років теж може давати спалахи масового розмноження, навіть без екстремальних якихось поєднань факторів, що не є типовими, все одно спалахи можливі, й це теж не є чимось таким незвичайним», — каже Терехова.
Сарана може сама залишити місцевість. Однак це буде тоді, коли вона з’їсть усі рослини, якими живиться. Комаху труять, аби вона не з’їла врожай на полях.
Як писав UA-NEWS.in.ua, через навалу сарани у Слобожанській громаді 28 червня ввели особливий режим. Комахи поширилися на території золовідвалу Зміївської теплоелектростанції — це місце, де зберігають золу, яка утворюється під час роботи теплоелектростанцій.
Автор: Ганна Ткаченко