За інформацією: Суспільне Вінниця.
фото ілюстративне. УНІАН. Дитячий будинок сімейного типу.
У Кіровоградській області за минулий рік посиротіли 337 дітей. Усиновили за цей період 32 дитини, це на три менше у порівнянні з 2021 роком, розповіла в ефірі Українського радіо Суспільне Кропивницький начальниця служби у справах дітей Кіровоградської військової адміністрації Наталія Чернявська.
Усиновлення, опіка, прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу
Наталія Чернявська пояснила, крім усиновлення є інші форми сімейного виховання. "Перш за все це опіка, згідно з нашим законодавством дитина першочергово влаштовується в сім'ї родичів або знайомих, вони мають переважне право на виховання цієї дитини".
Протягом 2022 року 273 дитини, які посиротіли, були влаштовані в сім'ї опікуна або піклувальника.
Крім усиновлення та опіки в області розвивається мережа прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу. Це сторонні люди, які виявили бажання взяти на виховання дітей — сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування.
За словами Наталії Чернявської в області немає жодної територіальної громади, яка б не мала прийомних сімей або дитячих будинків сімейного типу.
Прийомна сім'я відрізняться від дитячого будинку сімейного типу кількістю дітей, які вони взяли на виховання. "Прийомна сім'я – це родина, яка взяла на виховання до чотирьох дітей. У дитячому будинку сімейного типу можуть виховуватися до 10 дітей, але з власними дітьми".
Всиновлення під час війни
На час воєнного стану в Україні усиновити чи вдочерити дитину можна лише в регіонах, де немає воєнних дій.
Сільські, селищні територіальні громади не мають повноважень займатися усиновленням, сказала Наталія Чернявська. Цим займаються районні державні адміністрації. Сім'ї, які виявлять бажання усиновити дитину, повинні звернутися в районну державну адміністрацію за місцем свого проживання. "Кожен район має свою черговість. Люди, які хочуть усиновити дитину перебувають у черзі".
Процедура усиновлення дітей під час воєнного стану не спростилася. "Якою була до війни такою і залишилась. Треба зібрати пакет документів, пройти навчання. Отримати рекомендації від психологів, про те що родина може взяти дітей на виховання, стати у чергу".
Діти, які посиротіли внаслідок війни
Нині в області 10 дітей, які посиротіли внаслідок війни: у трьох з них батьки загинули, інші діти — внутрішньопереміщені. "Ми не можемо знайти зв’язку з їхніми батьками, такі діти набувають статус "позбавлені батьківського піклування".
Наталія Чернявська сказала, всі діти влаштовані до сімейних форм виховання, більшість – це опіка.
В Кіровоградській області перебувають 198 внутрішньопереміщених дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування. Вони виховуються в інтернатах і в сім'ях.
Що відомо
Для того, щоб взяти на виховання дитину сироту або позбавлену батьківського піклування, або стати патронатним вихователем треба звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання.