За інформацією: Суспільне Рівне.
Фото: Юрій Ойцюсь
У Рівному в майстерні парку історичної реконструкції Городище Оствиця створили художню стилізацію настільної гри "Тавлія" часів Русі. На її виготовлення пішло два місяці. Гральну дошку вирізали лазером, а фігури створені із полімерної смоли.
Про це Суспільному розповів керівник клубу історичної реконструкції Юрій Ойцюсь.
Настільна гра "Тавлія" була поширена у часи давньої Русі. Її принесли скандинави, вона мала назву тафл або гнефатафл, що в перекладі означає "королівська дошка". Її грали на картонному, дерев'яному або шкіряному ігровому столі, а фігури були виготовленні із різних матеріалів: кістки, бурштину, скла, глини, дерева, каменю.
"Гра з'явилася за часів Римської імперії, але до нас вона прийшла від Скандинавії з вікінгами. В часи Київської Русі грали всі в такі ігри. Їх було багато варіантів. Був розкреслений шматок шкіри чи дошка, брали камені — чорні та білі — й ними грали. Топологічні ігри Церква заборонила у 1551 році. Є цілі клуби, що грають по ранньому середньовіччю. Крім цієї, було досить багато ігор", — розповів Юрій Ойцюсь.
Фото: Юрій Ойцюсь
Фото: Юрій Ойцюсь
За словами Юрія Ойцюся, рівненські майстри візуалізували гру за власним баченням. Дошка вирізана лазером, а фігури вилиті із полімерної смоли. На створення пішло два місяці, а загальна вартість такого виробу — понад вісім тисяч гривень.
"Класичне відтворення гри робиться зі скла. Такі знахідки були на Київщині, Рівненщині. В такому варіанті, як зробили ми, виконано вперше. Це художнє відтворення гри. Спочатку вирізаються з дерева фігурки, робиться форма, виливається з полімерної смоли. Окремо робили велику дошку на 11 клітинок — різали лазером, на це пішло десь 16 годин. Дошка у нас з бука, щоб було видно малюнок. Литво ми замовляли в знайомих", — розповів керівник клубу історичної реконструкції.
Фото: Юрій Ойцюсь
Фото: Юрій Ойцюсь
Така гра зберегла свою популярність за кордоном, в Україні вона не має такого попиту, розповів Юрій Ойцюсь. Грати у неї можна удвох, армії мають нерівну чисельність.
"В інших країнах їх грають, у нас потрохи зійшло нанівець. У нас був фестиваль на Оствиці, там була людина, яка мала багато різних ігор того часу і можна було пограти. Правила — неважкі. На шахи вони зовсім не схожі, схожі тільки тим, що фігури ходять як тури. У грі нерівна кількість фігурок. У тих, що обороняються, є король і 12 захисників. А нападають варяги, їх іде 24 фігурки. Король з центру має втекти в один з чотирьох кутків гральної дошки".
Фото: Юрій Ойцюсь
У планах майстрів створити ще одну стародавню гру під назвою Дальдоза.
"Ми давно планували робити вечори з настільними іграми на Оствиці. Наступна гра буде Дальдоза, яка схожа на нарди. Вона цікава тим, що там можна зробити різні фігурки. Там є самі вікінги, йде абордаж човна. Хочемо зробити великий човен".
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook