За інформацією: Суспільне Полтава.
Фото: svoboda.fm
У Гадячі відроджують газету "Рідний край", яка була заснована ще 1906 року і для того часу була дуже прогресивною. Про це свідчать оголошення, де до співпраці запрошували жінок і пропонували робити дописи українською мовою.
Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповів голова Громадської спілки "Українська культурна спадщина" Олексій Новіков.
1917 року "Рідний край" редагувала Олена Пчілка і тоді газету повністю почала виходити українською мовою. Номери газети наповнювали історичними матеріалами. Деякі з них були вилучені політичною цензурою, розповів Олексій Новіков. Друкували видання до 1919-го, нині його планують відродити.
"Газета зареєстрована як "Рідний край". Якщо зірки зійдуться, то в перший день 2024 року 1/1865 (1864 номери вийшли впродовж 1906-19 років — ред.)номер побачить світ. В першому номері буде надрукована вкладинка оригінального номера за 15 грудня 1917 року, де надруковане рішення Гадяцького надзвичайного зібрання, що газеті земства надано назву "Рідний край". А саме цікаве у цьому номері – наступна стаття "Більшовики оголосили Україні війну", — розповів Олексій Новіков.
Відновлену газету планують видавати раз на тиждень і розповсюджувати усією територією Полтавської області як за передплатою, так у роздріб, сказав Новіков.
З 1892 по 1907 рік пращур Олексія Новікова був міським головою Гадяча і дослідження власної генеалогії стало першопричиною опрацювання архіву газети земства. А далі виникла ідея знайти і видати увесь наклад у багатотомнику.
"З’ясувалося, що у нас є буквально краплини, трішечки у Полтаві, трішечки у Києві. Основний наклад був вивезений у радянський архів. І я от збираю. Благо, що я встиг вирішити питання фінансові ще до війни і зараз я отримав майже всі номери. Всі 14 років з 1906 по 1919 відскановані і в Україні. Минулого року ми видали препринтом 1917 рік. Скоро вийде друге видання 1917 року, це 12-й том і вийде том 13-14 спарений – це 1917-18 роки", — додав Олексій Новіков.
Видання архіву газети Гадяцького земства не хронологічне, розпочали саме з періоду Української революції і присвятили том 175-й річниці з дня народження Олени Пчілки, яку відзначатимуть наступного року. І вже у розробці перший том, що стосується ранніх випусків газети.
Докладніше про архівацію газети Гадяцького земства слухайте за посиланням.