За інформацією: Суспільне Вінниця.
На Вінниччині десять ветеранів і ветеранок здійснили сплав на каное річкою Згар. Захід організували представники благодійного проєкту "ВінОк" задля психологічної підтримки військових. Учасники подолали 14 кілометрів маршруту, милувалися природою та ділилися емоціями. Це перший із чотирьох запланованих сплавів.
Про це Суспільному розповіла менеджерка проєкту "ВінОк" Ольга.
Учасники сплаву річкою Згар переносять каное. Суспільне Вінниця
Першу зупинку учасники зробили у селі Микулинці. Маршрут становив 14 кілометрів, розповів інструктор зі сплаву Сергій Бондаренко.
"Стартували з Літинського району. Там є міст, і ми звідти пливемо. Стартували об 11-й годині, на першому переносі попили кави, пообідали. Сьогодні нам вітер дме у спину, тому важко не було. Ми ще не вийшли на відкриту воду, тож на озері буде видно", — розповів Бондаренко.
Учасники сплаву річкою Згар гріються біля вогнища. Суспільне Вінниця
Серед учасниць була ветеранка Олена Касперович. Участь у сплаві на каное річкою Згар на Вінниччині бере уперше. Жінка — колишня військовослужбовиця Державної прикордонної служби. Служила на Харківському напрямку, а пів року тому звільнилася з війська. Розповіла, що схожий досвід вже мала в Карпатах, де ріки — зі стрімкою течією та порогами. Згар, за її словами, зовсім інший — спокійний, але не менш вражаючий.
"Ми з хлопцями сплавлялися і навіть уявляли, що це Амазонка, бо з обох боків очерет, а посередині — тиха вода. Дуже атмосферна місцина. І для мене це відкриття. Всі знають Південний Буг і Дністер, а про Згар — ні", — розповіла Олена Касперович.
До сплаву приєдналася разом з іншими учасниками. Пливли по двоє в одному каное. Попри те, що з партнером познайомилась безпосередньо перед стартом, вдалося швидко знайти спільний ритм.
"Ми гребемо синхронно, досить комфортно. Слідували маршрутом, але мали час, щоб розглядати навколо", — сказала Касперович.
Природа, за її словами, вразила — на маршруті бачили біле латаття та жовті водяні іриси, занесені до Червоної книги. Зустрічали також журавлів, чапель, гусей та лебедів.
Сплав на каное річкою Згар. Суспільне Вінниця
Захід ініціювали представники благодійного проєкту "ВінОк" від ГО "Вільна Освіта" у співпраці з "Ветеранським простором". Мета ініціативи — допомогти учасникам бойових дій адаптуватися до мирного життя та покращити ментальне здоров’я.
Проєктна менеджерка Ольга розповіла, що цього року команда отримала грантову підтримку і втілює заходи в межах програми "Варто. Шлях відновлення" за сприяння Українського ветеранського фонду.
"Ветерани й ветеранки — це дуже актуальна тема сьогодні. Вони повертаються з фронту, де було зовсім інше життя. А тут виникає потреба знову знайти себе в буденному, спокійному середовищі. Такі події дають можливість відчути себе в безпеці", — сказала Ольга.
Сплав на каное річкою Згар. Суспільне Вінниця
Участь у сплаві також взяв ветеран Валентин Сомпель. Служив з 2016 року, брав участь в АТО/ООС, а з початком повномасштабного вторгнення обороняв Київ. За його словами, останній бій відбувся у Бузовому — після нього він отримав поранення.
Нині Валентин проходить лікування у вінницькому госпіталі. Розповів, що на сплав його запросили — він погодився і не пошкодував, адже такі ініціативи допомагають ветеранам не лише відпочити, а й відчути прийняття.
"Такі заходи допомагають нам відкриватися й відчувати себе в колі своїх. Коли ми приходимо — ми чужі. А тут — розмови, які всі розуміють. Раніше я лише по відео дивився на сплави. І не знав, як правильно тримати весло. Ми з побратимом вчилися, як керувати каное — це нелегко. Заходиш за кут, а там вітер — і тебе зносить. Кілька разів запливали в очерет. Це дуже круті емоції", — сказав він.
Учасники сплаву річкою Згар на Вінниччині. Суспільне Вінниця
Цей сплав — перший у серії заходів, розповів інструктор Сергій Бондаренко. Загалом планують провести чотири — наступний заплановано на червень.