За інформацією: Суспільне Вінниця.
На Вінниччині зросла кількість диких тварин. Зокрема, хижаків. У селах, наприклад, побільшало лисиць. Вони заходять на подвір'я, нищать господарство і лякають мешканців. Кількість тварин стрімко зросла, адже через воєнний стан полювання обмежене.
Про це Суспільному розповів начальник Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Сергій Перов.
Мешканців Бохоників. Суспільне Вінниця
За його словами, кількість лисів у Вінницькій області за три роки збільшилася втричі.
"Через воєнний стан три роки не проводилося полювання. Популяція хижаків, особливо рудої лисиці, значно зросла. За даними 2025 року, в області обліковується 6,5 тисяч голів, а рекомендована норма — близько двох тисяч. У нас чисельність збільшилася втричі", — сказав Сергій Перов.
За його словами, такий приріст створює небезпеку поширення сказу. Імунізація диких хижаків проводиться щороку, але без регулювання чисельності проблему не вирішити.
"Ці заходи проводяться, але, як свідчить облік, наразі цього недостатньо".
Кури в господарстві мешканців Бохоників. Суспільне Вінниця
Інша загроза — африканська чума свиней, сказав чоловік. На Вінниччині вже зафіксовано чотири випадки інфікування диких кабанів.
"Зафіксовано чотири карантинні зони, три — серед диких кабанів у лісових масивах. Коли виявляється випадок хвороби, встановлюються карантинні зони, і за рішенням протиепідемічної комісії проводяться необхідні заходи".
Через обмеження воєнного стану полювання заборонене. Вихід із ситуації — цільові заходи регулювання чисельності за рішенням протиепізоотичних комісій.
"Регулювання чисельності проводиться на підставі рішень комісій, які визначають неблагополучні райони. Залучаються мисливці, формуються групи. Такі заходи проводилися у 2023–2024 роках, добули 650 голів. На початку 2025 року — ще 350. У цьому році також планується регулювання, але з дотриманням техніки безпеки (в осінньо-зимовий період, коли немає листя). За правилами, полювання заборонене на відстані 200 метрів від населених пунктів", — сказав Сергій Перов.
Кури в господарстві. Суспільне Вінниця
За словами лікарки ветеринарної медицини Держспоживслужби Лілії Романенко, під час весняної кампанії у Бохоницькому лісі розкладено 375 доз вакцин проти сказу. Всього на Вінниччині імунізовано понад 17 тисяч гектарів лісу, розкидано 427 тисяч 350 доз вакцини.
Мешканка села Бохоники Марина Авраменко розповіла, як до них у обійстя навідувалися лисиці.
"Серед білого дня зайшли й подушили всіх курей. Забіг лис і подушив. У мене є фото та відео того, як вони бігають. Треба щось із цим робити, бо це дуже небезпечно. Вони якісь хворі, бігають, страшні, облізлі… Ми бачили їх неодноразово", — розповіла Марина Авраменко.
Хата Марини Авраменко розташована поблизу лісу. За її словами, лисиці не бояться заходити не лише на її подвір’я, а й у глиб села.
"Бігають тут по дорозі, по городах. Бачила лисицю: вона нездорова на вигляд. Тут у нас і діти, і внуки. Тут страшнувато", — сказала Марина Авраменко.
Мешканці Бохоників. Суспільне Вінниця
"Ситуація критична. Я живу біля лісу і дуже часто бачу їх: то за майданчиком, то в городі. Сліди взимку трапляються часто. Майже у всіх сусідів вони крадуть курей. Дитячий майданчик, діти… Це дуже небезпечно. Треба щось із цим робити негайно", — сказала місцева жителька Олена Дронова.
"Будинок – під самим лісом. Неодноразово собака дуже реагує. Ми бачили їх багато разів. Ми хвилюємося, бо є малі діти, вони гуляють на майданчику. Я сама боюсь вийти ввечері. Це тварини, які небезпечні для людей. Ми всі занепокоєні", — розповіла місцева жителька Марія Сироветник.
Читати ще
Читати ще
У вінницькому Подільському зоопарку бурі ведмежата вперше вийшли на прогулянку