Національна опера України. Колаж: Оксана Гладкевич
У другий місяць весни колектив театру підготував глядачам чимало сюрпризів та яскравих подій.
У квітні Національна опера України приготувала для глядачів справжній подарунок — добірку найкращих творів світової та української класики, доповнену неокласичними балетними мініатюрами.
Особливою подією стане виступ зірки світової оперної сцени Людмили Монастирської в титульній партії в знаменитій опері Джакомо Пуччіні «Флорія Тоска».
3 квітня (четвер) о 17:00 — романтичний балет Адольфа Адана «Жізель».
Ілона Кравченко та Микита Сухоруков у балеті «Жізель».Фото: Олександра Злуніцина/Національна опера України
За сюжетом твору, граф Альберт закохався в просту селянську дівчину Жізель. Однак він вже заручений із заможною аристократкою Батильдою, тож змушений удавати з себе селянина.
Дівчину також кохає лісник Ганс, який розкриває їй правду про графа. Не витримавши жахливої зради коханого, Жізель божеволіє і помирає. Альберт не може її забути, тож він таємно відвідує цвинтар. Там його чекає остання зустріч з духом коханої, що рятує його від смерті.
Минулого сезону театр представив нову версію легендарного балету. Фото: Національна опера України
Вже у наш час балетмейстер театру Віктор Яременко, переосмисливши сценографію та сюжет цього безсмертного балетного шедевра, створив свою власну версію цієї вистави.
Прем’єра цієї постановки з величезним успіхом ще минулої зими пройшла в Японії, а тепер ця вистава збирає аншлаги в Києві.
У ролях: Ілона Кравченко (Жізель), Микита Сухоруков (Альберт), Олексадр Габелко (Ганс), Юлія Кулик (Мірта) та інші. Диригент — Сергій Голубничий.
Дмитро Кузьмін у ролі Герцога Мантуанського в опері «Ріголетто». Фото: Національна.Фото: Олександра Злуніцина/Національна опера Україниопера України
4 квітня (п’ятниця) о 17:00 — опера «Ріголетто» Дж.Верді у постановці легендарної Ірини Молостової за драмою Віктора Гюго «Король бавиться» (лібрето Франческо-Марії П’яве).
Соціальний конфлікт, зображений у драмі Гюго — зіткнення трагічної долі придворного блазня Трібуле з аморальністю короля Франциска І — свого часу глибоко зацікавив видатного італійського композитора Джузеппе Верді.
І вже понад 170 років опера залишається однією з найбільш популярних у світі.
У головних ролях: Олександр Мельничук (Ріголетто), Дмитро Кузьмін (Герцог), Ольга Фомічова (Джільда), Анжеліна Швачка (Маддалена), Сергій Магера (Граф Монтероне) та інші. Диригент — Дмитро Логвин.
Тетяна Льозова та Ярослав Ткачук у балеті «Лісова пісня».Фото: Олександра Злуніцина/Національна опера України
5 квітня (субота) о 17:00 — балет Михайла Скорульського «Лісова пісня».
Лірико-драматична історія кохання, пройнята палкою вірою у поезію життя і невмирущим пориванням людини до прекрасного, за мотивами твору Лесі Українки — перлина українського балету.
У головних ролях провідні солісти балету — Тетяна Льозова та Ярослав Ткачук. Партії Мавки та Лукаша у виконанні цієї найромантичнішої балетної пари критики уже давно визнали «еталонними».
Людмила Монастирська у ролі Флорії Тоски.Фото: Олександра Злуніцина/Національна опера України
6 квітня (неділя) о 17:00 — шанувальники італійської опери зможуть насолодитися оперним шедевром видатного італійського композитора Джакомо Пуччіні «Флорія Тоска» за драмою Вікторієна Сарду. Свого часу, цей неймовірно пристрасний та драматичний сюжет був створений для видатної акторки Сари Бернар та надихнув італійського композитора на створення оперної вистави, яка є однією із найбільш популярних у світі.
Виконавці: Людмила Монастирська (Флорія Тоска), Олег Злакоман (Маріо Каварадоссі) та Геннадій Ващенко (Барон Скарпіа). Диригент — Микола Дядюра.
Прима-балерина Наталія Мацак у ролі Медори.Фото: Національна опера України
10 квітня (четвер) о 17:00 — Чарівний класичний балет «Корсар» Адольфа Адана (з використанням музики Лео Деліба) у постановці Віктора Яременка давно став окрасою репертуару Національної опери України.
У ролях: Сергій Кривоконь (Конрад, корсар), Наталія Мацак (Медора), Олександра Панченко (Гюльнара), Ілля Морозов (Ланкедем), Даніїл Сілкін (Раб), Олексадр Габелко (Бірбанто)та інші. Диригент — Герман Макаренко.
11 квітня (п’ятниця) о 17:00 — перлина українського оперного мистецтва «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка.
В основі сюжету історія простої дівчини Наталки, яка тужить за своїм коханим Петром, що поїхав на заробітки на чужину та невідомо коли повернеться. Через волю матері вона змушена погодитися на заручини з місцевим багатієм паном Возним.
У головних ролях: Ольга Матушенко (Наталка) Наталя Кисла (Терпелиха, її мати), Сергій Скочеляс (Петро, коханий Наталчин), Руслан Танський (Возний, наречений Наталчин), Володимир Тишков (Виборний), Петро Приймак (Микола, далекий родич Терпилишин). Диригент — Богдан Пліш.
Сцена з вистави «П’ять танго».Фото: Олександра Злуніцина/Національна опера України
12 квітня (субота) о 15:00 — вечір одноактних балетів.
- «Весна і осінь» на музику Антоніна Дворжака (Серенада мі мажор, ор. 22) у постановці всесвітньо відомого хореографа, художнього керівника і директора Hamburg Ballett Джона Ноймаєра. Солісти: Анастасія Шевченко та Ян Ваня.
- «5 танго» на музику Астора П’яццолли у постановці одного з найвидатніших хореографів сучасності Ханса ван Манена. Одноактний балет для семи пар, створений 1977 року, входить до репертуару багатьох балетних труп, є надзвичайно популярним у світі шедевром. Тут балетмейстер дозволив собі відмовитися від високих підборів, які зазвичай притаманні танцю танго, а замість них використати пуанти. Він поєднав іспанські елементи, властиві музиці Астора П’яццолли, з класичним танцем, сплітаючи дивовижні ритми та почуття, що ллються разом зі звуками музики. Солісти: Олександра Панченко та Олександр Омельченко.
- балет «Елегія воєнного часу» на музику Валентина Сильвестрова у постановці всесвітньо відомого танцівника і балетмейстера Олексія Ратманського. Солісти: Наталія Мацак, Анастасія Шевченко, Катерина Миклуха, Олександра Панченко, Микита Сухоруков, Сергій Кривоконь, Володимир Кутузов, Євген Логвиненко. Диригент — Сергій Голубничий.
Афіша ювілейної вистави Марії Левитської. Фото: Національна опера України
Вікторія Ченська в ролі Леді Макбет. Фото: Національна опера України
13 квітня (неділя) о 17:00 — опера «Макбет» Джузеппе Верді. До ювілею головної художниці театру Марії Левитської.
Видатний італійський оперний геній завжди захоплювався творчістю Вільяма Шекспіра. Свого часу саме Верді став першим, хто втілив цю п’єсу майже без змін, поєднавши кращі здобутки своїх попередніх оперних творів: «Двоє Фоскарі», «Жанна д’Арк» і «Аттіла».
Прем’єра пройшла у Флоренції 14 березня 1847 році та мала великий успіх.
На київській сцені оперу вперше представили у 2007 році у постановці італійського режисера Італо Нунціати.
Виконавці найближчої вистави: Геннадій Ващенко (Макбет), Вікторія Ченська (Леді Макбет), Сергій Ковнір (Банко), Наталія Николаїшин (Дама леді Макбет), Сергій Пащук (Малькольм), Олександр Нікіфоров (Макдуф) та інші. Диригентка — Алла Кульбаба.
Глядацька зала театру. Фото ілюстративне: Національна опера України
Також у квітні глядачі зможуть побачити:
17 квітня (четвер) о 17:00 — балет Людвіга Мінкуса «Дон Кіхот».
Друге століття живе на сцені цей веселий, яскравий спектакль. Попри простому лібрето, що досить умовно передає сюжет геніального твору Мігеля Сервантеса, балет користується незмінним успіхом у публіки, легко підкорюючи глядачів різних поколінь. Секрет цього успіху — у мелодичній темпераментній музиці Людвіга Мінкуса та у яскравих надзвичайно колоритних персонажах. Не даремно. цю виставу часто називають справжнім святом танцю.
18 квітня (п’ятниця) о 17:00 — рання опера Джузеппе Верді «Набукко». Свого часу твір приніс молодому генію світову славу, а знаменитий хор юдейських рабів «Va pensiero» став свого часу справжнім символом об’єднання Італії. Ця опера у постановці Анатолія Солов’яненка з незмінним успіхом йде на сцені Національної опери України уже понад вісім років.
Христина Шишпор у виставі «Дон Кіхот». Фото: Національна опера України
19 квітня (субота) о 15:00 — грандіозне балетне дійство «Христина Шишпор та зірки українського балету». Концерт за участі провідних солістів балетної трупи Національної опери України.
20 квітня (неділя) о 15:00 — Концерт пам’яті Івана Пономаренка за участі: Людмили Монастирської, Тетяни Ганіної, Алли Позняк, Олега Злакомана, Олександра Мельничука, Сергія Ковніра, хору та оркестру Національної опери України. Диригенти — Микола Дядюра та Алла Кульбаба.
Сцена звистави «Баядерка». Фото: Національна опера України
24 квітня (четвер) о 17:00 — балет Людвіга Мінкуса «Баядерка». Цього разу показ вистави присвячений до ювілею балетмейстерки текатру Елеонори Стебляк.
Вистава займає особливе місце в історії українського хореографічного мистецтва, бо саме ним 2 жовтня 1926 року започаткував свою історію київський балет.
У головних партіях заявлені: Наталія Мацак (Нікія), Сергій Кривоконь (Солор), Еліна Бідна (Гамзаті) та інші.
Сцена з опери «Аїда» Фото: Ксенія Панченко/ Національна опера України
25 квітня (п’ятниця) о 17:00 — опера Джузеппе Верді «Аїда».
Твір належить до вершин світової оперної спадщини, залишаючись понад 150 років однією із найпопулярніших та видовищних оперних вистав світу. Опера була створена на честь завершення будівництва Суецького каналу. Єгипетський уряд звернувся до всесвітньо відомого композитора з проханням написати нову оперу на сюжет з життя фараонів. Створена за чотири місяці грандіозна вистава з перших нот зачарувала глядачів з усього світу.
26 квітня (субота) о 15:00 — балет Євгена Станковича «Вечори на хуторі біля Диканьки» у постановці Віктора Литвинова. Прекрасна Оксана, закоханий у неї Вакула, заповзятлива Солоха, хитрий Чорт — усі поринають у коло інтриг різдвяної ночі. Усі ми змалку пам’ятаємо сюжет повісті Гоголя «Ніч перед Різдвом».
Цього разу вічний сюжет Гоголя — захоплива фантасмагорія з яскравими характерами, наповнена колоритом, щедрівками й колядками — оживає у вигляді балету. На глядачів чекає яскрава вистава, багата на народні звичаї та гумор. Поряд із картинами сільської Різдвяної ночі з її співом та веселощами — фантастичні образи нечистої сили, небесних зірок…
Ірина Петрова та Геннадій Ващенко у виставі «Кармен».Фото: Національна опера України
27 квітня (неділя) о 15:00 — неперевершена опера Жоржа Бізе «Кармен». Знамениту трагічну історію пристрасного кохання циганки Кармен та її коханого сержанта Хозе втілять: Ірина Петрова та Олег Злакоман. Також у ролях: Ксенія Бахрітдінова-Кравчук (Мікаела), Геннадій Ващенко (Ескамільо), Богдан Тарас (Капітан Цуніга) та інші. Диригент — Фелікс Андреас.
Важливо!
У випадку повітряної тривоги глядачів буде запрошено до тимчасового укриття у приміщенні гардероба, розташованого поверхом нижче під фоє партеру.
Детальну інформацію щодо складу виконавців (можливі зміни) та продажу квитків можна дізнатися на офіційному сайті театру.
Квитки на вистави надходять у продаж поступово (зазвичай за 2 тижні до вистави) і придбати їх можна онлайн і в касах театру.
До теми: Від буковинського юнака до легенди української культури: неперевершеному Дмитрові Гнатюку виповнилося б 100 років.
Тетяна АСАДЧЕВА