Великий клубний футбол повертається у Європу. Стартують три з чемпіонатів «великої п’ятірки» Старого Світу – Англійська Прем’єр-ліга, іспанська Ла Ліга та французька Ліга 1, турнір, за яким ми стежитимемо через трансфер Андрія Луніна – португальська Примейра, а також найкоротший і найекзотичніший європейський турнір – чемпіонат Гренландії. Розповідаємо, чим цікавий кожен із них і де їх можна подивитися.
Найкраща ліга світу
Матчем Бернлі – Манчестер Сіті 11 серпня стартує Англійська Прем’єр-ліга. Найкращий перфоманс, найкращі тренери та найкращі гравці, найбагатші клуби, найдорожчі трансфери тощо. АПЛ вже давно стало символом розкоші, елітарності та успіху.
Михайло Мудрик, фото – Getty Images
А ще – чемпіонатом великої п’ятірки, у якому грає найбільшу кількість українців. Мудрик – у Челсі, Зінченко – в Арсеналі, Миколенко – в Евертоні, Забарний – у Борнмуті, Ярмолюк – у Брентфорді. Слідкувати за виступами наших хлопців, здається, буде не менш цікаво, ніж за чемпіонськими перегонами, в яких, сподіваємося, візьмуть участь як Мудрик із Зінченком.
Чемпіон: Манчестер Сити
Де дивитися в Україні: Setnata
Ліга з самим країнським клубом
Двома матчами стартує іспанська Ла Ліга. Турнір, у якому також гратимуть українці. Причому два – Довбик та Циганков – в одній команді. Перший став найдорожчим трансфером в історії Жирони, другий відкриттям другої частини минулого сезону. А якщо так, то їм обом, сподіваємося, гарантоване місце у старті. Залишилося доводити свій клас грою.
Віктор Циганков. Фото – Getty Images
Шанс несподівано отримав і голкіпер Реала Андрій Лунін, який, як виявилося, прозорливо залишився в мадридському клубі, незважаючи на всі чутки про свій трансфер. Травма Тібо Куртуа принаймні найближчим часом робить Луніна основним голкіпером Королівського клубу. А якщо українець скористається наданим шансом, то цілком може провести у цьому статусі повний сезон.
Читайте також: Анчелотті: Ми повністю довіряємо Луніну, він замінить Куртуа
Чемпіон: Барселона
Де дивитись в Україні: MEGOGO
Найскандальніший
Французька Ліга 1 відкриває сезон матчем Лілля та Ніцци. Швидше за все, у цьому чемпіонаті українець буде лише один – Едуард Соболь із Страсбура. Маліновський близький до відходу з Марселя, Бордо Ігнатенка не зумів повернутися до еліти через витівку своїх уболівальників. Не буде у чемпіонаті Франції та Мессі. Цілком імовірно залишить турнір і Мбаппе. Але чого точно буде надміру – тренерських відставок, скандалів з фанатами та безлічі цікавих гравців, яких щороку відкриває цей чемпіонат.
Чемпіон: ПСЖ
Де дивитись в Україні: MEGOGO
Анатолій Трубін, фото – slbenfica.pt
Чемпіонат, який пробудив інтерес
Португальський чемпіонат навряд чи викликав би велику увагу в Україні, якби не перехід до Бенфіки Анатолія Трубіна. 11 мільйонів євро, викладених Орлами за воротаря, зобов’язують українця як мінімум застовпити за собою місце в основі та зняти всі питання щодо першого номера команди. Так, Прімейра – турнір великої трійки, в яку іноді вклинюється Брага, але, можливо, саме це, а тепер ще й присутність Трубіна, надає турніру інтересу.
Чемпіон: Бенфіка
Де дивитись в Україні: MEGOGO
Найяскравіший
11 серпня стартує і чемпіонат Нідерландів. Турнір, на секунду, який зараз у рейтингу УЄФА обійшов Лігу 1 і входить до першої п’ятірки. Плюс, ми пам’ятаємо, як Феєнорд, який захищатиме чемпіонський титул, виніс Шахтар у Лізі Європи, як голландські клуби граючи розправлялися з Гірниками в товариських матчах влітку, а також про велику кількість яскравих гравців, яких «продукують» місцеві клуби.
Феєнорд. Фото – Getty Images
Достатньо сказати, що вже за літо-2023 клуби Ередівізі продали футболістів на 220 мільйонів євро. А гранди – Аякс, ПСВ та Фейєнорд – можуть дозволити собі запрошувати футболістів з Манчестер Сіті, Баварії, Болоньї. Так, «на обкатку», проте.
Чемпіон: Феєнорд
Де дивитись в Україні: Setnata
Найекзотичніший
53-й за рахунком чемпіонат Гренландії – автономної області у складі Королівства Данія – цього разу пройде у найбільш південному великому поселенні найбільшого острова – Какортоке. Чемпіонат триватиме лише один тиждень, що робить його найкоротшою футбольною першістю у світі. Щоправда, говорячи про тиждень, треба враховувати один нюанс – це фінальна частина, до неї проходили регіональні змагання, в яких взяли участь 17 команд, найкращі з яких і розіграють титул чемпіона країни, який зараз належить Нагдлунгуак-48, який виграв два останні турніри.
Після регіональних турнірів команди збираються в одному місті, де грають у звичному форматі: дві групи, півфінал, матч за третє місце та фінал. Примітно, що через специфіку клімату Гренландії, а точніше відсутність доріг – майже 90% території острова вкриті льодом, до місця проведення фінального турніру команди дістаються повітрям або морем.
Цікаво, що турнір – досить старий, неофіційно найсильнішого на острові визначали ще в середині 1950-х. Раніше матчі грали на гравійних полях – знову ж таки пам’ятаємо про клімат, але тепер на острові більш ніж у 10 селищах є поля зі штучним покриттям, побудовані за програмою датської федерації футболу та ФІФА. Зазначимо, що населення Гренландії лише 56 тисяч осіб. При цьому офіційна назва чемпіонату країни – Greenlandic Football Championship General Motors.
Чемпіон: Нагдлунгуак-48
Де дивитись в Україні: YouTube