Наймасштабніша лісова пожежа на Полтавщині: що відновили жителі сіл, чиї будинки згоріли

За інформацією: Суспільне Полтава.

Будинок Станіслава Поставного у селі Балівка після лісової пожежі. Суспільне Полтава

"Мама довго оговтувалась, не пускав її сюди близько місяця. А мені, звичайно, перші два дні було дуже сумно і важко. Але не впав духом, буду будуватись. Мені їхати нема куди, варіантів нема", — розповів Станіслав Поставний.

Аби заїхати у будинок, за словами Станіслава, треба ще хоча б 30 тисяч гривень. Близько 90 вже витратив. Грошима та будівельними матеріалами допомагали люди.

Станіслав Поставний вже витратив на відновлення будинку 90 тисяч гривень. Суспільне Полтава

"Залишилось обшити стіни гіпсокартоном, розкидати електрику, пошпаклювати. Лінолеум, ламінат – те, що "тягнутиме" кошти. Це десь 10 тисяч. Обов’язково треба купити газову плиту і обов’язково кухню якусь. Допомогли люди, назбирали 23 чи 24 тисячі, і решта – зарплата, пенсія, підробіток, «шабашки». Отак і будуємо зараз. Моя зарплата і мамина пенсія", — прокоментував Станіслав Поставний.

У Володимира Балі внаслідок пожежі згоріла автівка, гараж та сіно для тварин.

Житель Балівки Володимир Баля, який постраждав від масштабної лісової пожежі у вересні. Суспільне Полтава

"Перші три дні було дуже складно. Потім людина звикає. Жити потрібно. Добрі люди допомагали і їжею, і водою, і матеріально. І навіть з Франції. І Полтавщина, Криворіжжя", — повідомив Володимир Баля

Хату-музей, яку у Балівці будував викладач університету з Полтави Назар Божинський, вогонь спалив вщент. Відновлювати її чоловік планує з весни 2025-го. За його підрахунками, на це необхідно ще близько 100 тисяч гривень.

Згоріла хата-музей у Балівці. Суспільне Полтава

"Почались дощі і важко відновити. Зараз я, оскільки я архітектор, розробляю проєкт відновлення. Вдалось по ініціативній групі студентів зібрати деякі кошти, близько 30 тисяч гривень. Від різних людей, студентів на те, щоб можна було деякі інструменти закупити. Відновив ворота за старовинними зразками, почав огорожу відновлювати. Вдалось відновити там електропостачання, провели кабель, який згорів весь", — прокоментував власник зруйнованої хати-музею Назар Божинський.

Назар Божинський почав відновлювати хату-музей. Суспільне Полтава

За словами голови Новосанжарської громади Геннадія Супруна, найбільше постраждали села Балівка, Собківка та Маньківка. Частково – Пристанційне та Мала Перещепина. Загалом у населених пунктах нарахували 50 житлових будинків з різними ступенями пошкодження. Вогонь знищив 1330 гектарів лісу та ще майже 2,5 тисячі пошкодив.

"Різні ступені пошкодження житлових будинків, але переважна більшість пошкоджених будинків дачні. Постраждалими є 80 осіб", — прокоментував голова Новосанжарської громади Геннадій Супрун.

Матеріальну допомогу від Новосанжарської селищної ради більшість постраждалих не отримали. Це через відсутність довідки про право власності на житло.

Будинки, які постраждали від масштабної лісової пожежі у вересні на Полтавщині. Суспільне Полтава

"Готували документи, дуже це не просто було, треба було їздити, пожежні висновки забирати, але врешті-решт, коли звернулись, нам категорично відмовили. Сказали, що ви там не прописані. Виплат ніяких не може бути", — повідомив Назар Божинський.

"Ми можемо виділити матеріальну допомогу тільки жителям, які зареєстровані на території нашої громади. Зараз надійшли три заяви. Ми їх розглядаємо. Чекаємо, поки повний пакет документів люди нададуть і буде їм виплачена матеріальна допомога. Отримають залежно від ступеня пошкодження. Максимальна сума до 30 тисяч", — розповів Геннадій Супрун.

З обласного бюджету за програмою соцзахисту населення матеріальну допомогу спрямували 11 людям. Суспільне Полтава

Як повідомили Суспільному у пресслужбі Полтавської ОВА, з обласного бюджету за програмою соцзахисту населення матеріальну допомогу спрямували 11 людям. По 15 тисяч гривень отримали всі, хто звернувся із заявами. Троє з них – місцеві Балівки та Собківки, інші вісім – полтавці.

Лісова пожежа в Новосанжарській громаді знищила і єдиний у регіоні ботанічний заказник загальнодержавного значення ― Малоперещепинський. Його площа 640 гектарів. Згоріли деякі червонокнижні рослини та рідкісні види тварин.

Пошкоджений лісовий масив у селі Балівка. Суспільне Полтава

"Збитки нами не обраховувались, оскільки це заказник загальнодержавного значення. Дуже сподіваємось, що природа може самовідновлюватись", — повідомив Геннадій Супрун.

За словами Геннадія Супруна, востаннє пожежа подібного масштабу у громаді була більше 20 років тому. Тоді вогонь будинки не зачепив.

Читати ще

Читати ще

У Полтаві 2024-го винесли 12 земельних ділянок на торги: який дохід отримав бюджет

Читати ще

На Полтавщині підгодовують птахів під час прямої трансляції

Новости Украины