Намальована на тканині: у музей подарували карту чеських земель на Рівненщині ХІХ століття

За інформацією: Суспільне Рівне.

Фото: Галини Данильчук

План чеської землі на Рівненщині другої половини ХІХ століття поповнив фондову збірку обласного краєзнавчого музею. Карту, виготовлену вручну на тканині, 28 вересня передав колекціонер Вадим Пономаренко.

Цей подарунок займе почесне місце в музейних експозиціях після завершення воєнного стану, зазначив Суспільному старший науковий співробітник музею, заслужений працівник культури України Віктор Луц. При цьому додав, що такі карти не лише історичний документ.

Карта дає зображення Урвенни і частини Гульчі, сучасна Гільча, станом на 1875 рік. Тоді, як зазначено в підписі, це були чеські землі Волинської губернії Острозького повіту.

"Там є перелік земель, урочища намальовані — те, що відображає цю територію на другу половину ХІХ століття. Ми тільки її отримали і вона потребує вивчення — тоді зможемо сказати щось точніше. Хоча карту цю знаємо досить давно, бо ми з Вадимом Пономаренком, який передав її в музей, багато років дружимо. І він раніше надавав нам цю карту для використання у виданнях Олени Прищепи", — зазначив Віктор Луц.

Колекціонер Вадим Пономаренко передає карту 1875 року у Рівненський обласний краєзнавчий музей. Фото: Галини Данильчук

Цей індивідуальний план не друкований, а виготовлений вручну на тканині.

"Це своєрідний документ на володіння, тому такі карти люди цінували. На папері це може пропасти чи знищитися, а на тканині збереженість значно краща. Це дуже цінний подарунок і експонат, який характеризує Волинь другої половини ХІХ століття. Власне кажучи, не так багато подібних карт збереглося, ще й розмір досить великий", — повідомив старший науковий співробітник музею.

Розмір мапи — орієнтовно метр на 90 сантиметрів. Також Віктор Луц зазначив, що такі карти становлять не лише історичну цінність.

"Так, це історичний документ, але кожна людина по-своєму на неї дивиться. Бо я дивлюся на неї як краєзнавець. Той, хто живе в Урвенні, буде дивитися, що тут таке то село, такі то дерева вказані, вже зниклі. А ще у моїй музейній практиці років 15 тому був випадок, коли зверталися люди з картою початку ХХ століття, ще Російської імперії. І я робив експертизу на достовірність цієї карти, і це допомогло людині відстояти те, що земля належала їхній родині. Тому ніколи не можемо знати, коли ця карта знадобиться", — пояснив Віктор Луц.

Фото: Галини Данильчук

Найближчими днями науковець планує зробити опис карти.

"На таких картах зазвичай пишуть ім'я того, хто її складав. На цій теж є, але ще маю його вичитати. Не готовий сказати поки і за матеріали, якими вона зроблена, аналіз тих фарб навряд чи ми найближчим часом зробимо, але все досить читабельне. Крім того, ця карта має ще й мистецьку цінність", — зауважив старший науковий співробітник музею.

Фото: Галини Данильчук

З його слів, подарована музею карта займе місце в експозиції, коли в Україні закінчиться воєнний стан.

Читайте також

  • Рівненський колекціонер передав музею українську енциклопедію і тридцять срібних хрестів
  • Дубенський замок на Рівненщині відзначив 530-річчя. Чим він цікавий
  • "Шевченківську" хату в Ладомирії на Рівненщині утеплили за давньою технологією

Ми у Twitter

Новости Украины