Напередодні переговорів у Стамбулі: хто і про що там може говорити

Напередодні переговорів у Стамбулі: хто і про що там може говорити

Фото: gettyimages.com

Туреччина, Стамбул, 15 травня, двостороння зустріч – те, про що голосно говорять у всьому світі, але з нотками сумніву в голосі. За добу до зустрічі досі невідомо, з ким зустрічатиметься президент України і чи взагалі буде. Всі питання – в галузі допустимих, але неконкретних. Поведінка Росії у цій ситуації – непередбачувана, при цьому ми пам’ятаємо, що Путін сам запропонував українській стороні прямі переговори у Стамбулі, а коли Володимир Зеленський погодився, російський президент «злився». Коротко про – про спроби розібратися, що ж чекає на нас у четвер.

Хто і з ким приїде?

Опівдні в середу ще навіть було невідомо, чи буде у Стамбулі сам Володимир Зеленський. Путін, як і раніше, мовчить, його адміністрація роздразнює громадськість, вкидаючи в мережу приблизний склад делегацій (на рівні міністрів та радників) або інтригує (то зустрічі немає в президентському графіку, то він подумає).

«Відповідь на запитання «Хто поїде від Росії на переговори до Стамбула?» буде найближчим часом. І для багатьох вона буде несподіваною», — смакують російські ЗМІ.

Так само поводиться і президент США Дональд Трамп, який то летить до Стамбула, то не летить, то, можливо, прибуде, якщо Путін приїде, а якщо ні – то у нього графік на четвер вже розписаний… Американські ЗМІ повідомляють, що до Стамбула можуть прибути спецпосланці Дональда Трампа — Кіт Келлог і Стів Віткофф. Очолить делегацію США у Стамбулі держсекретар Марко Рубіо. Правда, чомусь американці планують приїхати 16 травня. 

— Делегація РФ буде 15 травня у Стамбулі і чекатиме там на українську сторону, — заявив прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.

Схоже, слова Зеленського, що він спілкуватиметься лише з президентом РФ, пройшли повз вуха Пєскова та його делегації. Або Росія робитиме гарну міну при поганій грі – мовляв, ми приїхали, а український президент не захотів з ними говорити.

— Зустріч лідерів Росії та України у Стамбулі була б гарним кроком, але навряд чи Володимир Путін на це наважиться, — заявила голова дипломатії ЄС Кая Каллас у кулуарах Копенгагенського саміту демократії. – Росія явно тягне час, сподіваючись, що він працює на неї. Ми не бачимо жодних позитивних зусиль чи добрих знаків з їхнього боку.

«Уламувати» президента Росії приїхати до Стамбула вирішив президент Бразилії Луїс Лула да Сілва. Він перебував з візитом у Китаї, але обіцяв по дорозі назад з Пекіна заскочити до Москви, щоб спробувати поговорити з Путіним. Прилетів до Москви Да Сілва вже в другій половині дня у середу.

А про що говорити?

Президент України Володимир Зеленський має намір під час можливої ​​зустрічі у Стамбулі з Володимиром Путіним обговорити з ним повне припинення вогню та звільнення всіх полонених.

— Якщо зустрінуся з ним, ми маємо вийти з політичною перемогою — припиненням вогню, обміном полоненими за принципом «усіх на всіх» або чимось таким, — заявив Володимир Зеленський в інтерв’ю французькій газеті Libération.

За його словами, домовитися про все сьогодні неможливо, «але ми маємо знайти якийсь формат, щоб покласти край війні», — заявив український президент.

— Якщо Путін не приїде, це виглядатиме для нього як повна поразка, — додав він.

Президент США Дональд Трамп, як розповів голова Офісу президента України Андрій Єрмак в інтерв’ю французькій газеті Le Monde, вже сказав: «Якщо Путін відмовиться укласти мирну угоду, я дам Україні більше, ніж вона може собі уявити».

— Мені дуже подобається ця фраза, — підсумував Єрмак.

Чого хоче Росія?

Росіяни ж говорять про обговорення «першопричин війни», якими бачать прагнення України до НАТО, та свої спроби «денацифікації» нашої країни. Також хотіли б обговорити «територіальні питання» та «визнання поточних реалій на фронті».

Мабуть, першим і єдиним доказом України на всіх таких переговорах могла б стати її Конституція, до якої ще 30 років тому внесено Донецьку, Луганську, Запорізьку, Херсонську області та Крим як частину України, а також вектор руху в НАТО та нагадування про те, що Україна – незалежна держава (яка сама вирішує, куди їй вступати і для чого).

Росія бажає, щоб світ визнав окуповані нею території (Крим, частини Донбасу, Запоріжжя, Херсона). Щоб Україна гарантувала невступ до НАТО. Щоб у світі зникли санкції та припинилися судові позови проти Росії. І щоби від Росії ніхто нічого не вимагав. І не питав, навіщо РФ використовує переговори для затягування часу та зміцнення своїх позицій на фронті.

Євросоюз уже почав посилювати санкції

Не чекаючи від РФ нічого доброго, в ЄС уже почали потроху рухатися у бік посилення санкцій. У новий список (17-й за рахунком пакет санкцій проти РФ) внесуть 200 суден російського «тіньового флоту», що перевозить нафту, на додаток до вже наявних 140. Також під удар потраплять 30 компаній, замішаних в ухиленні від санкцій, особливо щодо товарів подвійного призначення, а також 75 осіб. Як повідомляють німецькі ЗМІ, санкційний пакет не пов’язаний із новими вимогами про припинення вогню в Україні, а його офіційне ухвалення планується на засіданні Ради ЄС 20 травня. І до речі, цю порцію санкцій схвалили представники Угорщини та Словаччини – вони вважають їх за слабкі.

Також Комітет міністрів Ради Європи доручив генсеку об’єднання Алену Берсі очолити процес створення Спецтрибуналу за злочини агресії проти України. Це має підтвердити рішучість ЄС «забезпечити повернення українських дітей, незаконно депортованих чи примусово переміщених Росією», йдеться у пресрелізі організації.

А що Ердоган?

Все це, звісно, ​​чудово, але навряд чи зможе вплинути на закінчення російсько-української війни. Поки що росіяни використовують тему переговорів у Стамбулі виключно з метою маніпуляції та психологічних «гойдалок» для всіх зацікавлених сторін.

У будь-якому раз, у виграші буде лише одна людина – президент Туреччини Реджеп Ердоган. Його країна вже виступала посередником у 2022 році та має досвід організації подібних зустрічей. Нейтральність Туреччини робить її відповідним майданчиком для миротворчих ініціатив та підвищує її дипломатичний статус, а президент Ердоган стає головним посередником-миротворцем у світі. Ось тільки чи погодиться ще один «миротворець» — Дональд Трамп — поступитися Ердогану місцем на п’єдесталі?

Джерело

Новости Украины