Генеральний прокурор України Андрій Костін. Фото: УНІАН
Видані ордени на арешт Міжнародним кримінальним судом у Гаазі для командувача дальньої авіації Росії Сергія Кобилаша та начальника Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова важливі, бо це сигнал, що міжнародне правосуддя стає швидшим.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав Генпрокурор України Андрій Костін.
Він підкреслив, що у цьому випадку, правосуддя є не відкладеним, адже злочини щодо яких видані ордери, вчинялися лише рік тому.
"Це другий випадок безпрецедентно швидкого реагування міжнародно-правових механізмів. Перший — це були ордери проти Путіна та Львової-Бєлової, яким передувало 5 місяців нашої співпраці з Міжнародним кримінальним судом".
Це перші ордери, які стосуються злочинів проти людяності
На думку Генпрокурора, це унікальний випадок, адже це перші ордери на арешт у справах щодо злочинів РФ проти України, які стосуються злочинів проти людяності. Йдеться про статті 7 Римського статуту — це інші нелюдські діяння, що спричинили нелюдські страждання або серйозні тілесні ушкодження.
"Злочини проти людяності — це новий рівень притягнення Росії до відповідальності. Якщо воєнні злочини можуть бути одиничними актами, то злочини проти людяності завжди включають планування та ієрархію, сприяння та заохочення на найвищому рівні. Дуже важливо, що МКС публічно повідомив про ці ордери, в тому числі як запобіжник вчиненню таких злочинів у майбутньому", — зауважив Костін.
Костін підкреслив, що командувача дальньої авіації Росії Сергія Кобилаша та начальника Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова підозрюють у здійсненні систематичних обстрілів української енергосистеми, що спричинили значну шкоду цивільному населенню.
Йдеться про умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти, умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам.
"Тобто вони атакували, свідомо завдаючи шкоди цивільному населенню. І не лише через прямі влучання, а через наслідки, коли без електроенергії та тепла залишалися лікарні та інші критично важливі об’єкти", — наголосив генпрокурор.
Справа про викрадення українських дітей
Щодо справи про викрадення українських дітей українські слідчі об'єднали зусилля у двох напрямах. Перший напрямок доводить, що цей злочин був організований безпосередньо за участі керівництва країни-агресорки, саме президента Путіна, який вже отримав ордер на арешт від МКС.
"Такого злочину — масової депортації дітей — Європа не бачила з часів другої світової війни. Навіть під час війн та конфліктів на території колишньої Югославії, де були скоєні масові воєнні злочини, включно зі злочином геноциду, але це не включало злочину щодо депортації дітей", — сказав Костін.
Другий напрямок — створення міжнародної коаліції для повернення українських дітей за співголовування України та Канади.
"Наше завдання створити міжнародні механізми, яких не існує у світі. Існуючі не працюють. Йдеться про понад 19,5 тис. українських дітей", — наголосив генпрокурор.
5 березня Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт командувача дальньої авіації Росії Сергія Кобилаша та начальника Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова.