Акція-нагадування про військовополонених відбулася у Києві, 14 липня 2024 року. Суспільне Новини/Нікіта Галка
14 липня 2024 року на столичному Подолі відбулася акція на підтримку військовополонених. Такі демонстрації вже стали традиційними. Кожні вихідні родичі та друзі збираються на різних локаціях і вимагають пришвидшити звільнення захисників, які перебувають у неволі вже понад 2 роки.
Про це повідомляє кореспондент Суспільного з місця події.
За його словами, учасники зібралися на вулиці Нижній Вал. Прийшло більше тисячі людей. Здебільшого, це родичі й друзі бранців.
Акція-нагадування про військовополонених відбулася у Києві, 14 липня 2024 року. Суспільне Новини/Нікіта Галка
У руках учасники акції тримали плакати із надписами: "Не мовчи — будь їхнім голосом", "У них одна мрія — бути вільним"", "Поверніть АЗОВ", "Полон вбиває".
Акція-нагадування про військовополонених відбулася у Києві, 14 липня 2024 року. Суспільне Новини/Нікіта Галка
Учасниця акції Світлана 20 місяців чекає свого чоловіка з полону Світлана. Кожної неділі вона ходить на акції. Раніше нашим кореспондентам розповідала, що це їй дає сили не втрачати оптимізму і віри. Зустріли її й сьогодні. У руках традиційно тримає плакат, на якому фото чоловіка і його побратима. Розповіла, що зазвичай ходить на акцію з дівчиною побратима, але сьогодні їй завадили прийти нагальні справи.
"Намагаємося не просто говорити, а кричати про полонених, бо це важливо для нас. Нам важливо бачити підтримку суспільства. Ми хочемо достукатися до міжнародних організацій. До Червоного Хреста чомусь це важко. Тому покладаємо надію на інші організації, які мають вплив на Росію", — зазначила Світлана.
Учасниця акції Світлана. Суспільне Новини/Нікіта Галка
Водночас усе більше до таких демонстрацій долучається людей, які не мають серед свого близького оточення військовополонених, але хочуть підтримати сім'ї тих, хто чекає визволення з полону своїх рідних. З вересня постійним учасником акції є Святослав. Він студент. За словами хлопця, для нього такі акції — це маніфест-звернення до усіх людей, про те що війна триває і люди залишаються у полоні.
"Спонукає колективна свідомість і національна єдність. Коли ти бачиш, що подібні акції, об'єднують серця і душі людей. Це дуже мотивує приходити на акції й витупати за людей, які жертвують життям і пожертвували свої життя за нашу свободу, за нашу єдність, за наш комфорт", — сказав Святослав.
Кілька днів тому, 12 липня, також родичі та близькі військовополонених з 501-го окремого батальйону морської піхоти вийшли на мирний пікет в Києві біля Маріїнського парку.
Що відомо про обміни військовополоненими
Останній обмін військовополоненими відбувся 25 червня. Тоді з російського полону вдалося повернути ще 90 військових Збройних сил України. Зокрема додому приїхали захисники Маріуполя, ЧАЕС, тероборонівці та прикордонники.
9 липня Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець анонсував великий обмін, яким повернуть жінок-військовополонених. Він сказав, що є дві категорії військовополонених, пріоритетні для повернення в Україну. Це важкопоранені та жінки. Однак Росія їх не повертає.
29 травня в офісі уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця спростували заяви Уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової про те, що нібито “обміни полоненими з Україною призупинені через надумані вимоги української сторони”, не відповідають дійсності. Москалькова заявила, що "обмін військовополоненими між Росією та Україною призупинено на кілька місяців". При цьому вона звинуватила Київ у "неправдивих вимогах".
За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що не виключає обміну полонених "всіх на всіх" до закінчення війни.