Не союзник і вже майже не посередник: до чого може привести вихід США з перемовин

Не союзник і вже майже не посередник: до чого може привести вихід США з перемовин

Фото: gettyimages.com/

США де-факто виходять із мирних перемовин в Україні. У Держдепі США заявили, що більше не відіграватимуть роль посередника у переговорах з Росією та Україною. Вихід США із переговорного процесу може мати серйозні наслідки для війни в Україні. Варіанти розвитку подій у найближчому майбутньому прораховував журналіст Коротко про.

Ескалація війни та можливе припинення постачання зброї

По-перше, це може призвести до погіршення ситуації на фронті і подальшої ескалації війни. Російський диктатор Путін відчує, що в нього розв’язані руки, і може посилити наступ в Україні та ще й залучаючи допомогу з Північної Кореї. Reuters повідомляє, якщо Вашингтон дійсно відмовиться від ролі посередника, перспектива миру стане ще більш примарною. Адже більше немає у світі країн, які можуть вплинути і на Україну, і на Росію.

Влада України, пише Financial Times, почала готуватися до того, щоб діяти самостійно: збільшила внутрішнє виробництво зброї та активізувала переговори з союзниками в Європі про майбутню допомогу.

Окрім цього, вихід США із мирного процесу може призвести до повного припинення постачання американської зброї Україні. Видання The Times пише, що на це варто очікувати у найближчі пів року. Україна не матиме доступу до новітніх систем, зокрема Patriot або ATACMS. Нині їм немає повноцінної заміни.

Однак Україна вже пережила зупинку американської допомоги, яка тривала кілька місяців. І з того моменту Україна стала набагато менш залежною від США у постачанні на фронт більшості видів зброї. За деякими оцінками, до 70% усіх російських втрат спричинено безпілотниками, які Україна виробляє сама.

Але є й інша версія, яка припускає, що вихід США з переговорів не означає автоматичної зупинки військової допомоги. Мовляв, Трамп боїться поразки України під час своєї каденції, бо це виглядатиме прямою паралеллю з хаотичним виходом США з Афганістану за часів Байдена, який Трамп раніше називав одним із найганебніших в історії Америки. І який, до речі, розпочато ще в першу каденцію Трампа, Байден просто завершив розпочате.

Санкції залишаться і можуть бути посилені

Позитивним сигналом є те, що США не мають наміру знімати санкції з Росії.

«Однак США не планують знімати вже введені санкції проти Росії. Більше того, Вашингтон залишає за собою право запровадження нових обмежень у разі потреби», — заявила представник Державного департаменту США Теммі Брюс.

А ще американці готові їх багаторазово посилити. Агентство Bloomberg повідомляє, що США можуть запровадити 500% мита для країн, які купують російську нафту. Законопроєкт про нові санкції США проти Росії та країн, які купують російську нафту, підтримують 72 сенатори (із 100), повідомив сенатор-республіканець з Південної Кароліни Ліндсі Грем. «Ці санкції доводять, що Сенат бачить головним винуватцем війни Росію», — зазначив сенатор.

Євросоюз готує «план Б»

У разі виходу США з мирних переговорів Європейський Союз також готує «план Б» для збереження санкцій проти Росії. Глава європейської дипломатії Кая Каллас заявила, що Європа зможе фінансово допомогти Україні, якщо США відступлять, але можуть виникнути труднощі з військовою підтримкою.

За її словами, у Європі побоюються, що США можуть «покинути Україну» і спробувати укласти угоду з Росією, оскільки переговорний процес виявився надто складним. Каллас повідомила, що «план Б» спрямований на продовження економічного тиску на Росію, навіть якщо Угорщина заблокує продовження санкцій ЄС у липні.

ЄС та Київ сподіваються переконати Трампа

У низці європейських столиць обговорюють, чи слід слідувати за США, якщо ті «відмовляться» від України і перезавантажать відносини з РФ. Кая Каллас назвала це хибною надією і підкреслила, що Кремль витрачає понад дев’ять відсотків ВВП Росії на армію і «захоче використати її знову».

Паралельно з цим Європа продовжує спроби переконати США у тому, що «результат цієї війни відповідає їх інтересам».

«У руках американців є інструменти, які вони можуть використати для тиску на Росію, щоб зупинити цю війну. Президент Трамп сказав, що хоче, щоби вбивства припинилися. Він має чинити тиск на того, хто вбиває», — сказала Каллас.

Видання The Economist повідомляє, що президент України Володимир Зеленський під час короткої зустрічі з президентом США Дональдом Трампом у Ватикані 26 квітня попросив того не виходити з переговорів щодо завершення російсько-української війни. Він використав відведені 15 хвилин зустрічі, щоб донести свою позицію: Україна готова до безумовного припинення вогню, Росія – ні, але Трамп не повинен через це відмовлятися від миру, який може забезпечити лише він.

Думка експерта

Тарас Загородній, політолог:

— Значною мірою вихід США з мирних переговорів істотно не вплине на поточну ситуацію. Якщо говорити про постачання зброї з боку Америки, то вона готова якщо не постачати нам її безкоштовно, то хоча б продавати. Окрім цього, Україна і так стала менш залежною від західної зброї. Санкції проти Росії Білий дім збереже.

Щодо впливу на бойові дії, то тут теж жодної різниці не відчуватиметься. Як і під час мирних переговорів, усі ці місяці ніщо не заважало Путіну атакувати Україну дронами та ракетами і намагатися наступати на фронті. Він хотів у такий спосіб «пов’язати кров’ю» Трампа, той це зрозумів, і на горизонті замаячив вихід американців із перемовин.

Джерело

Новости Украины