Погода в Карпатах мінлива, навіть влітку. Часто всі плани туристів змінюються в лічені хвилини з настанням похолодання чи опадів. Якщо ви націлилися на засмагу і басейн, а хмари чи вітер змінили настрій або житло забронювали, а чим зайнятися не придумали, – розгляньте найближчі парки для пейзажних прогулянок, інстаграмних фотосесій та спілкування з природою, повною унікальності та приємних несподіванок.
Відео дня
Зазвичай, парки можна відвідувати самостійно, дотримуючись правил та ознайомившись із безпекою, та є місця, де краще найняти досвідченого провідника, так і безпечніше, і цікавіше. Національні природні парки Карпат – це найкраща терапія під час літньої відпустки в горах.
Національний природний парк «Зачарований край»
Розташований на Закарпатті, у Хустському районі, цей парк повністю виправдовує свою назву. «Зачарований край» – це царство старовікових лісів, химерних скельних утворень та кришталево чистих річок.
Головна візитівка парку – урочище Чорні Млаки, де розкинулося унікальне верхове сфагнове болото, що збереглося з льодовикового періоду. Серед найпопулярніших атракцій парку:
- Водоспад Гучало
- Мінеральне джерело
- Водоспад Кам’янка
- Водоспад Шумило
- Водоспад Ільничка
- Печера Скельна
Флора парку налічує понад 165 видів рослин, серед яких багато реліктових.Тваринний світ не менш багатий: бурі ведмеді, рисі, дикі кабани, олені, козулі. Ті, хто наділені вдачею і досвідом трапляються і чорні лелеки, занесені до Червоної книги.
На території парку є кілька маркованих туристичних маршрутів. Для любителів історії будуть цікаві залишки оборонних споруд та старовинні дерев’яні церкви. Парк має інформаційний центр, облаштовані бесідки для відпочинку та місця для пікніків. Вбиральні є в адміністративних будівлях та поблизу популярних локацій. У навколишніх селах є гостьові будинки та садиби.
Ужанський національний природний парк
Розташований на кордоні з Польщею та Словаччиною, у Великоберезнянському районі Закарпатської області, Ужанський НПП є частиною першого у світі тристороннього міжнародного біосферного резервату «Східні Карпати».
Парк відомий своїми пралісами та місцем, яке ідентифікується, як слід від падіння метеорита. Є на території й історичні та архітектурні об’єкти, що робить прогуляну не просто фантастичною, але й пізнавальною.
Тут мешкає велика кількість великих хижаків: ведмідь бурий, рись, вовк. Також тут можна зустріти оленів, козуль, диких кабанів. Парк є важливою територією для міграції птахів. Ті, хто доходять до Ужанського перевалу й оглядового майданчика «збирають вершки». Неймовірні краєвиди та мальовничі картини довкола пливуть до обрію, а повітря набуває неповторних трав’яних ароматів.
Різноманітні скельні утворення мають свої фігурні назви та ведуть лабіринтами утворених проходів і майданів. Парк пропонує пішохідні, кінні та велосипедні маршрути. Є інформаційний центр та облаштовані місця для відпочинку.
Парк графа Шенборна
Розташований у селі Карпати Мукачівського району Закарпатської області, Парк графа Шенборна – це справжній шедевр садово–паркового мистецтва, що оточує величний мисливський палац Шенборнів.
Особливістю місцевості є численні екзотичні дерева та кущі, привезені з різних куточків світу, наприклад, сакура, магнолія. Тут можна зустріти дрібних лісових тварин: білок, їжаків, різноманітних птахів. Рослинний світ – це колекція з понад 40 видів рідкісних рослин.
Головна атракція – це, безумовно, палац Шенборнів. Парк також має озеро у формі кордонів Австро-Угорщини, острівець кохання та численні містки. Є «Джерело краси». Природна зона є частиною санаторного комплексу «Карпати». Територія доглянута, є асфальтовані доріжки, лавочки. Вбиральні є на території санаторію. Оскільки парк знаходиться при санаторії, то тут є вся необхідна інфраструктура: готелі, ресторани, сувенірні лавки.
Парк Гуцул Ленд
Розташований поблизу села Поляниця, що біля Буковеля, Парк Гуцул Ленд – це етнографічний комплекс, який дозволяє зануритися у світ гуцульської культури. Хоча, «Гуцул Ленд» – це переважно етнографічний парк, він гармонійно вписаний у мальовничий карпатський ландшафт.
На території є контактний зоопарк, де можна поспілкуватися з свійськими тваринами: козами, вівцями, кроликами. Тут відтворені традиційні гуцульські хати з автентичним інтер’єром. Можна побачити, як жили гуцули, спробувати їхні страви, дізнатися про ремесла. Приміть участь у майстер–класах з виготовлення сиру та ліжникарства, або випробуйте себе у мотузковому парку. Локація має добре розвинену інфраструктуру: ресторан з гуцульською кухнею, сувенірні крамниці тощо.
Національний природний парк «Синевир» та Центр реабілітації бурого ведмедя
Розташований у Міжгірському районі Закарпатської області, Національний природний парк «Синевир» – це справжня перлина Карпат, відома своїм однойменним озером.
Серцем парку є озеро Синевир – найбільше гірське озеро України. Його вода чиста та прозора, а навколо розкинулися прадавні ліси. Озеро має таємничий острівець посередині, схожий на зіницю ока. Флора та фауна парку настільки унікальні, що у озері Синевир купатися заборонено. Порушення екосистеми озера може призвести до вимирання багатьох видів тваринно-рослинного світу і мати негативні наслідки для найближчих поселень.
Ще однією унікальною родзинкою парку є Центр реабілітації бурого ведмедя. Відвідавши цю локацію, ви отримаєте можливість побачити коричневих та чорних велетнів у їх звичному середовищі, а також стати частиною допомоги у збереженні виду та допомоги тваринам, які були вилучені з цирків чи приватних володінь.
Парк «Синевир» один з найпопулярніших місць серед карпатських туристів, тож тут інфраструктура зі всіма необхідними зручностями т можливостями відпочинку, наскільки це можливо в заповідній зоні.
Відпочинок у Карпатах – це не просто подорож, це занурення в атмосферу давнини, єднання з природою. Варто налаштуватися на тривалі прогулянки та походи, які варті кожної витраченої калорії.
Раніше OBOZ.UA розповідав про відпочинок у Бережанах та новітню петфрендлі мапу в Києві.