Національний мультипредметний тест (НМТ) у 2024 році заплановано провести протягом 14 травня — 19 липня. Такий період визначено наказом Міністерства освіти і науки України. Про це інформує Український центр оцінювання якості освіти.
Окрім цього, зазначеним наказом затверджено перелік навчальних предметів, із яких відбудеться тестування. Також передбачено, що НМТ міститиме два блоки: основний, до якого увійдуть три обов’язкові навчальні предмети, і додатковий, що міститиме завдання з одного навчального предмета на вибір. Обов’язкові — українська мова, математика та історія України, на вибір — українська література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька, французька), біологія, фізика, хімія та географія.
Для кожного учасника тестування проходитиме в один день у два етапи. Під час першого етапу, який триватиме 120 хвилин, потрібно буде виконати завдання з української мови та математики, а під час другого, теж тривалістю 120 хвилин, — з історії України та навчального предмета на вибір, вказаного під час реєстрації для участі в НМТ. Між етапами буде 20-хвилинна перерва.
Український центр оцінювання якості освіти затвердив загальні характеристики предметних тестів основного й додаткового блоків національного мультипредметного тесту 2024 року та схеми нарахування балів за виконання їх завдань.
Також визначено кількість і форми тестових завдань із кожного предмета та час на їх виконання.
Так, тести з української мови, української літератури, історії України, біології, хімії та географії міститимуть по 30 завдань, із математики й фізики – 22 і 20 відповідно, а з іноземних мов (англійської, іспанської, німецької, французької) – по 32.
Учасник зможе самостійно обирати порядок виконання предметів у межах одного 120-хвилинного блоку. Про це повідомила директор Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко, пише портал «Освіта».
За її словами, під час виконання першого блоку тестів з української мови та математики, а також другого блоку тестів з історії України та предмета за вибором учасники НМТ зможуть самостійно обирати у межах блоку порядок виконання предметних тестів.
Тобто учасник зможе виконати спочатку завдання з математики, а потім завдання з української мови, якщо йому так зручніше. Те ж стосується і другого блоку – спочатку вступник може виконати завдання предмета за вибором, а потім повернутись до виконання тесту з історії України.
При цьому учасники НМТ зможуть у межах блоку пропускати питання, відповіді на які не знають, а потім повертатись до них, якщо матимуть час, або виконувати їх не по порядку.
Також у межах одного блоку учасники зможуть перерозподіляти час на виконання завдань різних предметів. Це значить, що, виконавши швидше, ніж за 60 хвилин, завдання з одного предмета, учасник матиме більше часу для виконання завдань з іншого предмета у межах 120 хвилин. Водночас змінювати порядок виконання предметних тестів або перерозподіляти час між двома блоками учасники НМТ не зможуть.
Завдання НМТ 2024 року міститимуть певну частку завдань ЗНО минулих років. На думку директора УЦОЯО, це нормальна і прийнятна практика.
«Саме тому радимо вам розв’язувати ці завдання, тренуватися, практикуватися, нема нічого поганого в тому, що людина, яка готується, отримує вищі результати, ніж ті учасники, які не приділяють цьому належної уваги», – підкреслила Вакуленко.
В УЦОЯО планують, що впродовж проходження оцінювання за кожною аудиторією буде вестися відеоспостереження. У зв’язку з цим директор УЦОЯО радить учасникам не намагатись списати, адже у 2023 році вже були зафіксовані скасування результатів учасників через те, що у різні способи було з’ясовано, що учасник списував.
Директор УЦОЯО підкреслила, що минулого і позаминулого року дати тестувань з міркувань безпеки для широкої аудиторії теж не повідомлялись. «Я попрошу такого підходу дотримуватись і учасників, не повідомляти в соцмережах про дату і місце, де і коли вони проходитимуть оцінювання», – звернулась Вакуленко до майбутніх учасників тестування.