Пенсії від меценатів, субсидії через ПФУ та надбавки 70-річним: усі пенсійні нововведення

Пенсії від меценатів, субсидії через ПФУ та надбавки 70-річним: усі пенсійні нововведення

Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Станом на 1 липня 2022 року кількість пенсіонерів в Україні становила 10 775 414 осіб. Тобто «пенсійні новини» безпосередньо турбують кожного четвертого мешканця країни. Якщо ж взяти до уваги, що в нинішніх воєнних умовах у багатьох сім’ях пенсії батьків, бабусь і дідусів є основним джерелом існування, можна без перебільшення сказати, що пенсійні нововведення цікавлять практично всіх.

Реформа солідарної пенсійної системи

Минулого тижня у Мінсоцполітики анонсували реформу солідарної пенсійної системи. За словами міністра соціальної політики України Оксани Жолнович, вже готовий законопроєкт щодо можливості самостійно сплатити за себе страховий внесок.

Як пояснила міністр, раніше страховий внесок міг сплатити роботодавець, а в окремих випадках можна було докупити страховий стаж «заднім числом», коли людина досягала пенсійного віку, але їй не вистачало стажу. Новий документ суттєво спрощує та цифровізує процедуру. Сплатити страховий внесок за себе можна буде просто через особистий пенсійний кабінет чи інші цифрові інструменти.

Дані новації розраховані на три категорії людей.

Перша – громадяни, які сьогодні живуть за кордоном. Вони там працюють, отримують якісь прибутки, а в Україні зберігають своє робоче місце, перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати. Тобто роботодавець наразі не робить відрахування страхового внеску за цього працівника, проте людина матиме можливість заплатити самостійно страхові внески, щоб її страховий стаж не втратився.

Друга категорія – це безробітні передпенсійного віку. Їм і раніше було важко працевлаштуватися, але за нинішніх умов ситуація ускладнилася ще більше. Законопроєкт дає можливість їм самим чи їхнім рідним сплатити страхові внески для того, щоб вони змогли вчасно вийти на пенсію.

Третя категорія – меценати. Законопроєкт пропонує людям, які готові підтримати пенсіонерів з невеликими пенсіями, адресно перерахувати кошти на збільшення пенсії конкретному пенсіонеру.

Новий розрахунок

На час воєнного стану в Україні правила розрахунку пенсій буде змінено. Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко у своєму Telegram.

До Закону «Про загальнообов’язкове державне страхування» буде внесено зміни, згідно з якими зарплату, занижену під час війни, можна не враховувати у розрахунку пенсій.

Нагадаємо, що через повномасштабне вторгнення Росії ринок праці пережив шок: зарплати знизилися, багато українців втратили роботу. Враховуючи, що для розрахунку пенсій використовується формула середньої зарплати за три роки, пенсійні виплати могли бути значно нижчими, ніж ті, що планувалися, але цю помилку виправлять.

При цьому страховий стаж під час воєнного стану продовжуватиме враховуватись.

Субсидії через ПФУ

Про те, що нині розробляється механізм виплати субсидій через Пенсійний фонд, минулого тижня розповіла Оксана Жолнович. За її словами, на Мінсоцполітики чекає приблизно така ж кількість субсидіантів, як і минулого року, — близько 2,6 млн осіб.

– Можливо, їх буде трохи більше, – зазначила міністр. — Гроші на виплату та збільшення субсидій закладені у бюджеті, тому вони виплачуватимуться у повному обсязі. Наразі ми опрацьовуємо механізми їхньої централізованої виплати, у тому числі через Пенсійний фонд. Щоб у такий спосіб кожен незахищений зміг пережити цю зиму.

Достроковий вихід на пенсію

В Україні деякі категорії громадян мають право вийти достроково на пенсію, але це можливо за таких умов:

— звільнення з ініціативи роботодавця або уповноваженого органу у зв’язку із скороченням штату працівників, а також у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією чи банкрутством підприємства;

якщо працівникові станом на день звільнення залишилося менше півтора року до досягнення пенсійного віку (60 років); якщо людина зареєстрована у Державній службі зайнятості України, але там для неї немає відповідної роботи; якщо страховий стаж становить 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Також достроково вийти на пенсію мають право:

батьки тяжко хворих дітей; учасники бойових дій (зокрема ветерани російсько-української війни); залізничники.

​ Пенсії з втрати годувальника

Тут все періодично змінюється, але сьогодні в Україні діють три програми, які гарантують пенсійні виплати через втрату годувальника:

традиційні виплати пенсії у разі втрати годувальника; програма пенсій у разі втрати годувальника для сімей загиблих військовослужбовців (7800 грн – на кожного з батьків та подружжя; 6100 грн – на кожну дитину); пенсії за втратою годувальника для родичів людей, що зникли безвісти.

Сім’ї зниклих безвісти отримують право на пенсію через місяць із дня внесення поліцією інформації про зникнення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Заяву слід подавати особисто з необхідними документами до територіального органу Пенсійного фонду України або через портал електронних послуг ПФУ, прикріпивши до заяви скановані копії оригіналів документів.

Пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу. Дітям дана пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.

Надбавки за вік

Незважаючи на війну та воєнні дії, країна продовжує виплачувати не лише соціальні виплати, а й вікові доплати.

Вікову доплату починають нараховувати з дня досягнення пенсіонером певного віку.

Пенсіонерам віком від 80 років з 1 квітня 2020 року встановлено доплату до пенсії у розмірі 500 гривень. Внаслідок весняної індексації та перерахунку у 2022 році ця доплата зросла до 579 гривень.

Пенсіонерам віком 75 років та старше вікову доплату у розмірі 400 грн почали виплачувати з 1 жовтня 2021 року. Після березневої індексації українці віком 75+ почали отримувати доплату 456 гривень.

Пенсіонери від 70 до 75 років мають почати отримувати доплати у розмірі 300 грн з жовтня 2022 року. Це підвищення торкнеться 1,7 млн. пенсіонерів.

Базовий пенсійний дохід

Не залишають чиновники й ідею базового доходу для пенсіонерів.

У Мінсоцполітики не втомлюються нагадувати, що страхові внески вже ніколи не будуть достатнім джерелом фінансування повноцінної роботи системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, тому без базового пенсійного доходу не обійтися.

Протестованими елементами такого базового доходу в міністерстві вважають «вікову лінійку» доплат до пенсії, про яку йшлося вище. Наступні кроки – базові гарантії для людей віком 70+, потім – 65+ та закріплення базового пенсійного доходу на рівні законодавства.

Впровадження базового пенсійного доходу планують завершити наступного року.

Джерело

Новости Украины