Перехід від МСЕК до експертних команд: уряд ухвалив постанову
Уряд ухвалив постанову про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій та передачу їх функцій експертним командам. З 1 січня 2025 року оцінювання інвалідності проводитимуть у кластерних лікарнях.
Кабінет міністрів на засіданні 15 листопада ухвалив постанову, яка регулює ліквідацію медико-соціальних експертиз та передачу їх повноважень до експертних команд оцінки функціональності. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в ефірі телемарафону, передає УНН.
За місяць вдалося зробити багато речей. Було розроблено законопроєкт про медичну частину реформування МСЕК. Він урядом направлений до парламенту, комітет з питань здоров’я нації схвалив його до розгляду у парламенті. Очікуємо наступного тижня у порядку денному, що він буде розглядатися. (…) Сьогодні ми прийняли постанову «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», де розписані деталі того, що буде запроваджено з 1 січня 2025 року, з якого МСЕКи перестануть існувати
— сказав Ляшко.
Постанова затверджує:
- положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
- порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;
- критерії для направлення особи на оцінювання повсякденного функціонування особи;
- порядок функціонування електронної системи для оцінювання повсякденного функціонування особи;
- критерії встановлення інвалідності.
Згідно постанови, з 1 січня 2025 року експертиза, яка проводиться для встановлення інвалідності, буде проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи. До складу команд можуть входити лікарі або фахівці з реабілітації, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування.
Проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організовується в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.
Чому все не так просто із ліквідацією МСЕК і чи потрібне було рішення РНБО? Пояснення юристки25 жовт. 2024, 08:44 • 244547 переглядiв
Документ також передбачає, що оцінювання буде проводитися з використанням електронної системи.
«Повноваження, права і обов’язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обовʼязки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ припиняються 31 грудня 2024 року», — йдеться в постанові.
Після ліквідації МСЕКів, розгляд направлень, що не завершений до моменту припинення повноважень комісій, припиняється.
Окрім того, якщо постанова буде ухвалена урядом до 25 грудня, то до 31 грудня МСЕКи не починатимуть розгляд направлень ЛКК для проведення медико-соціальної експертизи. Зазначені направлення готуються для передачі до відповідного закладу охорони здоров’я.
Також Кабмін рекомендуватиме НАЗК внести зміни до переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, додавши лікарів та фахівців з реабілітації, які раніше займали посади членів МСЕК, та які будуть працювати в складі експертних команд.
Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи
Відповідно до постанови, планується змінити порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Зокрема, оцінювання осіб, які направлені для проходження експертної комісії у зв’язку із тривалою тимчасовою непрацездатністю, проводиться з метою визначення необхідності продовження тимчасової непрацездатності або встановлення інвалідності.
Проведення оцінювання організовується в закладі охорони здоров’я, в якому затверджено перелік лікарів та фахівців з реабілітації, які мають право проводити оцінювання. Перелік лікарів буде погоджуватися із МОЗ.
Оцінювання проводиться експертними командами, склад яких формується індивідуально для кожного випадку.
До складу вказаних комісій входять лікарі, які:
- здійснюють медичну практику або надають реабілітаційну допомогу в сфері охорони здоров’я;
- відповідають іншим вимогам, встановленим законом.
«Оцінювання осіб з числа діючих або колишніх військовослужбовців СБУ або розвідувальних органів проводиться Центром оцінювання функціонального стану осіб», — йдеться в постанові.
Не мають права входити до експертних команд та проводити оцінювання повсякденного функціонування лікарі та фахівці з реабілітації, які:
- обіймали посади голів медико-соціальних експертних комісій;
- вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;
- мають судимість за вчинення будь-якого умисного кримінального правопорушення, незалежно від зняття чи погашення такої судимості.
Ляшко розповів про перші звільнення посадовців МСЕК 23 жовт. 2024, 03:56 • 116148 переглядiв
Інформація про лікарів та фахівців з реабілітації, які мають право проводити оцінювання, оприлюднюється на офіційному веб — сайті відповідного закладу охорони здоровʼя.
Лікар, який направив особу на оцінювання, не може входити до складу експертної команди, однак він може бути присутнім за заявою пацієнта.
Оцінювання людей буде проводитися за електронним направленням, яке сформоване:
- лікуючим лікарем після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів;
- головою військово-лікарської комісії.
У разі відсутності технічної можливості використовувати електронну систему, направлення буде відбуватися за паперовими документами.
Зазначається, що деякі справи пацієнтів будуть направлятися до різних лікарень. Зокрема, справи пацієнтів, що хворіють на туберкульоз направляються на розгляд експертних команд, створених на базі регіональних фтизіопульмонологічних центрів/надкластерних закладах охорони здоров’я за фтизіопульмонологічним напрямом.
Справи пацієнтів, що хворіють на розлади психіки та поведінки направляються на розгляд експертних команд, створених на базі надкластерних закладів охорони здоров’я за психіатричним напрямом.
Справи пацієнтів, що хворіють на новоутворення направляються на розгляд експертних команд, створених на базі надкластерних закладів охорони здоров’я за онкологічним напрямом.
З нового року функції МСЕК будуть виконувати кластерні та надкластерні лікарні — Ляшко 23 жовт. 2024, 09:26 • 13767 переглядiв
«Електронне направлення формується та направляється до закладу охорони здоров’я, в якому проводиться оцінювання, з урахуванням його завантаженості, а також побажань особи, щодо якої формується направлення, з приводу територіальної доступності та географічного розташування в електронній формі за допомогою функціоналу електронної системи», — йдеться в документі.
Електронне направлення, має містити таку інформацію:
- інформація про особу, яка направляється на проведення оцінювання (прізвище, ім’я, по батькові; стать; ідентифікаційний код; дату народження; адресу проживання; відомості щодо наявності або відсутності інвалідності; номер телефону);
- історію захворювання;
- стан особи при направленні на оцінювання;
- діагноз при направленні на оцінювання; підстава для направлення на оцінювання;
- інформацію про лікаря, який направив.
До електронного направлення необхідно надати копії документів:
- паспорта та ідентифікаційного коду;
- військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, або приписне;
- медичних документів, що стосуються захворювання чи стану здоров’я, відповідно до якого особу направлено на проведення оцінювання.
Переоглядів під час реорганізації МСЕК не має бути — Ляшко29 жовт. 2024, 12:15 • 12159 переглядiв
Розгляд електронних направлень
Після отримання закладом охорони здоров’я електронного направлення, воно розглядається адміністратором. У закладі охорони здоров’я може бути уповноважено декількох осіб для виконання функцій адміністратора.
Після отримання направлення, адміністратор здійснює їх перевірку на предмет повноти наданої інформації; визначає необхідний перелік спеціальностей лікарів та/або фахівців з реабілітації експертної команди, а також визначає можливу форму розгляду експертною командою — очно, заочно, з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи).
Після прийняття адміністратором електронного направлення до розгляду, інформація про форму, дату та час розгляду надсилається людині на електронну пошту (за наявності), а також відображатиметься в електронній системі для лікаря, який направив.
В електронній системі лікар не буде бачити склад експертної команди.
Адміністратор може повернути направлення назад, якщо в ньому є помилки в інформації, відсутні необхідні документи, або погана якість копій документів, що унеможливлює ознайомлення з ними.
Процедура проведення оцінювання
До дня розгляду справи члени експертної команди не мають доступу до справи в електронній системі. Особа, яку направили на оцінювання, не має доступу до персонального складу експертної команди, яка здійснюватиме оцінювання.
Розгляд справи має бути проведений не пізніше 30 календарних днів з дня електронного направлення. Рішення приймаються експертною командою у день розгляду справи, окрім випадків необхідності проведення додаткового обстеження.
Під час розгляду члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров’я особи, що містяться в електронній системі охорони здоров’я.
Рішення приймаються колегіально більшістю голосів членів експертної команди. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого по цій справі.
МОЗ має близько 3 тис. скарг від громадян на роботу МСЕК — Ляшко 10 жовт. 2024, 17:03 • 15726 переглядiв
Розгляд експертної команди фіксується у відповідному протоколі, який підписується в електронній системі кожним членом команди шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису.
Протокол розгляду експертної команди повинен містити наступну інформацію:
- дата та місце проведення розгляду;
- форма проведення розгляду;
- прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) кожного члена експертної команди, який здійснює оцінювання з відміткою, хто є головуючим;
- прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) особи, щодо якої здійснюється оцінювання;
- прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) інших осіб, які присутні при розгляді;
- спосіб участі кожної особи в розгляді;
- перелік рішень, що мають бути прийняті згідно з направленням;
- результати огляду особи у випадку очного або виїзного розгляду;
- короткий опис виступів кожної особи під час розгляду щодо кожного пункту рішень, які приймаються;
- думка кожного члена експертної команди щодо кінцевого рішення, яке має бути прийнято за результатами проведення оцінювання;
- відомості щодо голосування членів експертної команди за результатами проведення оцінювання;
- рішення, яке прийнято експертною командою за результатами проведення оцінювання, що в тому числі містить мотивувальну частину.
Аргументована позиція члена експертної команди, який не згоден з рішенням експертної команди має бути викладена в протоколі розгляду експертної команди.
Заочно може проводитися оцінювання, якщо особа має злоякісні новоутворення, що мають ІІІ – IV стадію, хвороби крові та кровотворних органів, цереброваскулярні хвороби, що ускладнені геміплегією, параплегією або тетраплегією, з відсутністю кінцівок, а також з хворобами печінки, вроджені вади розвитку.
Результати проведення оцінювання
За результатами проведення оцінювання експертна команда може прийняти рішення, в якому буде встановлюватись:
- ступінь обмеження життєдіяльності особи;
- визначення потреби в продовженні тимчасової непрацездатності;
- інвалідність, фіксування причин та часу її настання відповідно до документів, що це підтверджують;
- ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках);
- потреба в постійному догляді.
Після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі, витяг із рішенням надсилається на електронну пошту особі, а також рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності). Витяг з прийнятого рішення також відображається в електронній системі для лікаря, який направив.
Також рішення про встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності буде направлятися до ТЦК та СП.
Оскарження рішень
Рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені. Скарга повинна подаватися людиною у паперовій формі до Центру оцінювання функціонального стану осіб, або в електронній формі через електронну систему шляхом звернення до лікаря скаржника.
Коли необхідно проходити оцінювання
Відповідно до постанови, люди будуть направлятися на проведення оцінювання у разі:
- настання строку повторного огляду, встановленого МСЕК або повторного оцінювання експертною командою із зазначенням термінів проведення повторного огляду/оцінювання;
- у разі наявності в пацієнта стійкого чи необоротного характеру захворювання (хвороба триває не менше 12 місяців, або очікується, що вона триватиме щонайменше 12 місяців або призведе до передчасної смерті особи).
Критерії встановлення інвалідності
Підставою для визнання особи особою з інвалідністю є наявність таких обов’язкових умов:
- стійкі порушення функцій організму – хвороба триває не менше 12 місяців, або очікується, що вона триватиме щонайменше 12 місяців або призведе до смерті особи, а також існують мінімальні шанси на значне покращення стану навіть за умов застосування найкращого доступного лікування;
- обмеження життєдіяльності – особа має помірний (1 ступінь), виражений (2 ступінь) або значний (3 ступінь) ступінь обмеження здатності до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності;
- необхідність вжиття заходів соціального захисту — особа має потребу в підтримці в повсякденному житті, а саме отримані послуг з реабілітації, паліативної допомоги, забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітації, забезпечені лікарськими засобами для використання в амбулаторних умовах та/або медичними виробами для використання в амбулаторних та побутових умовах.
Група інвалідності буде встановлюватися залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності та поділятимуться на:
- першу (I), яка поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров’я особами з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляд;
- другу (II);
- третю (III).
Перша група інвалідності встановлюється, якщо особа має значний ступінь (3 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини. До I групи належать особи з найважчим станом здоров’я, які повністю не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги, повністю залежні від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій або які частково здатні до виконання окремих елементів самообслуговування.
До підгрупи А I групи інвалідності належать особи з виключно високим ступенем втрати здоров’я, який спричиняє до виникнення потреби у постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі інших осіб і фактичну нездатність до самообслуговування.
До підгрупи Б I групи інвалідності належать особи з високим ступенем втрати здоров’я, який спричиняє значну залежність від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій і часткову нездатність до виконання окремих елементів самообслуговування.
Друга група інвалідності встановлюється, якщо особам має виражений ступінь (2 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини. До II групи інвалідності можуть належати також особи, які мають дві хвороби або більше, що призводять до інвалідності, наслідки травми або вроджені вади та їх комбінації, які в сукупності спричиняють виражене (2 ступінь) обмеження життєдіяльності особи та її працездатності.
Третя група інвалідності встановлюється особам мають помірний ступінь (1 ступінь) обмеження одного або кількох критеріїв життєдіяльності людини, що зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами.
Перевіряються факти щодо надання інвалідності рядовим працівникам у силових відомствах – МВС1 лист. 2024, 11:23 • 15929 переглядiв
Інвалідність встановлюється на такі терміни:
- для осіб, що мають анатомічні дефекти, інші необоротні порушення функцій органів і систем організму – безстроково;
- для осіб, що проходять переогляд і мають інвалідність 1 групи протягом 5 років – безстроково;
- для осіб, що мають онкологічні та онкогематологічні захворювання з несприятливим прогнозом – на 5 років;
- для осіб, що мають хронічні захворювання з тяжким перебігом – на 5 років;
- для осіб, яким вперше встановлюється 3 група інвалідності – 1 рік;
- для осіб, яким вперше встановлюється 2 група інвалідності – 2 роки;
- для осіб, що проходять переогляд інвалідність встановлюється на термін 1 – 3 роки.
В додатках до постанови вказується перелік анатомічних дефектів та захворювань, при яких група інвалідності встановлюється без строку переогляду. Зокрема, перелік містить 88 захворювань. Ознайомитися із переліком хвороб можна за посиланням.
Також інвалідність встановлюватиметься на 5 років, якщо людина має хвороби:
- органів дихання, тяжкий перебіг з хронічною респіраторною недостатністю 3 ступеня;
- системи кровообігу, хронічна серцева недостатність ІІБ – III стадії;
- хронічної хвороби нирок стадії 4 – 5;
- ВІЛ-інфекції;
- цукрового діабету типу 1 або 2;
- системного червоного вовчака з ураженням нирок;
- хворобу Альцгеймера;
- розсіяний склероз.
Функції центральної МСЕК передали до НДІ медико-соціальних проблем інвалідності: що передбачається28 жовт. 2024, 09:12 • 14307 переглядiв
Нагадаємо
Міністерство охорони здоров’я виставило на громадське обговорення законопроєкт про реформування медико-соціальної експертної комісії. Проєкт закону передбачає ліквідацію МСЕКів, запровадження проведення експертиз в кластерних та надкластерних лікарнях, зміни порядку направлення на комісії та багато іншого.
Кабінет міністрів подав у Верховну Раду анонсований законопроект про реформування (ліквідацію) МСЕК.
У коментарі УНН нардеп, заступник голови Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Оксана Дмитрієва розповіла, що, «враховуючи те, що його невідкладно було внесено на комітет з ціллю швидкого винесення до залу, то вважаю що на наступному засіданні ми його розглянемо».