Перерозподіл ПДФО військових: як це може вплинути на життя територіальних громад Вінниччини

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Агрономічна ТГ. Фото: Суспільне Вінниця

12 вересня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про внесення змін до Бюджетного кодексу, який пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових із місцевих бюджетів у державний. Кабмін хоче використати ці гроші для виробництва зброї та закупівлі техніки. Про те, як таке рішення може вплинути на життя територіальних громад, Суспільне показує на прикладі Агрономічної.

12 мільйонів гривень втратить бюджет Агрономічної територіальної громади, якщо держава забере податки військових. Про це Суспільному розповів очільник громади Сергій Сітарський.

"Це в мене ПДФО 20% від надходжень, а в когось 60%. Ці кошти закладені в доходах і вони мають бути в видатках. А ці видатки і утримання дитячих садочків, утримання шкіл, бо освітня субвенція тільки на зарплату освітянам, а технічні працівники, енергоносії, харчування це все місцеві бюджети. А якщо це заплановано, а не буде надходити, то буде потрібно закривати садочки, або не харчувати дітей, урізати заробітну плату", – говорить Сергій Сітарський.

Фото: Суспільне Вінниця

За його словами, до початку повномасштабного вторгнення надходження до місцевого бюджету від військового податку становило 3 мільйони гривень. Після 24 лютого 2022 року – 12 мільйонів гривень. Їх витратили не лише на соціальну сферу, а й, зокрема, на ремонт доріг та допомогу військовим.

"Ми виділили на сьогодні 1,7 мільйонів гривень поліцейським, СБУ, двом частинам, плюс Нацгвардія. Вони визначали, на які потреби. У відсотках приблизно 19% від ПДФО військових ми віддали військовим", – каже Сітарський.

Фото: Суспільне Вінниця

Очільник громади не проти, аби податки військових йшли до держбюджету, але робити такі зміни посеред року вважає недоречним:

"Так обороноздатність воно покращить, якщо направлять на ті цілі, які потрібно. Але не можна знекровлювати громади. Кошти – це життя громади. Бюджет – це баланс. Він уже спланований. І якщо взяти цілий квартал – жовтень, листопад і грудень. Кошти уже заплановані громадою".

На боці громад і Асоціація Міст України, каже виконавчий директор регіонального відділення Владислав Філатов. Вони, зокрема, пропонують два законопроєкти, які передбачають внесення змін до бюджетного кодексу в частині про місцеве самоврядування.

"З того ПДФО, яке буде надходити в громаду (якщо це залишиться), 70% зробити цільовий фонд на підтримку безпеки і оборони. І ці кошти може напряму використовувати територіальна громада на підтримку Сил оборони. Бюджети громад можуть проводити закупки і передавати те чи інше майно у використання військовим частинам. І другий законопроєкт – це внесення змін в закон про місцеве самоврядування в Україні в розділ делеговані повноваження. Де ОМС буде надано право використовувати ці кошти, аби допомагати цим частинам", – говорить Владислав Філатов

Зараз військовий податок втратять громади на території яких розташовані силові структури, каже народна депутатка з Вінниччини Лариса Білозір. У себе на фейсбук-сторінці парламентарка запропонувала ще один варіант перерозподілу військового податку.

"Правильно було б нарешті прийняти концепцію реформування сплати ПДФО і направити його не за місцем реєстрації військових частин та юридичних осіб, а за місцем реєстрації (проживання) працівників, тоді не буде шалених перекосів між громадами", – вважає Лариса Білозір.

Новости Украины