Чернігівська міська рада проаналізує досвід Харкова щодо стимулювання будівельної галузі та доступності житла.
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко попросив підлеглих проаналізувати пакет документів від одного з державних банків щодо можливості запровадження програми доступного житла.
Як приклад, мер навів програму, яка діє в Харкові, де людина при купівлі квартири в кредит частину відсотків банку компенсує забудовник (фактично – це знижка), а ще частину – міська влада.
– У Харкові від 3 до 5 % банку при наданні кредиту покупцю компенсує будівельник, а 10 % – компенсує місто. Ми 10 відсотків не можемо… Я би ставив ті самі 3 %. На це можемо піти, – сказав міський голова.
За його словами, місто може виграти на цьому за рахунок стимулювання галузі і виставлення вимог до забудовника, який претендує на участь в програмі, платити зарплату працівника не нижче середньої по області/галузі.
– Якщо будівельник захоче скористатися програмою – змушений буде підняти зарплату. Те, що додатково надійде до бюджету – компенсуємо, – пояснив Владислав Атрошенко.
За його підрахунками, якщо стандартна кредитна ставка – 15 % і забудовник та місто компенсують покупцю по 3 %, то ставка впаде до 9 %. У разі, якщо орієнтуватися на 10 тисяч метрів житла на рік за ціною по 12 тисяч гривень за метр – міському бюджету це обійдеться у 6 мільйонів.
Потенційні ризики у разі запровадження такої програми – зростання ціни на житло, зауважив міський голова.
– Зараз у людей немає коштів, менше будується квартир – відбувається охолодження галузі і, через зменшення зарплат, падіння надходжень до бюджету. Якщо розігріємо ситуацію – треба дивитися, щоб не було підняття ціни, яка зараз впала.