Останнім трендом у TikTok став #LemonCoffee, і він швидко набирає обертів як швидкий засіб для схуднення – достатньо лише додати лимонний сік до ранкової кави.
Інфлюенсери оспівують цю так звану «чашку Джо», що спалює жир, полегшує інші недуги, як-от діарея та головний біль. Так чи справді цей напій діє? Перш ніж довіряти стрічці в TikTok, краще дізнатися, що з цього приводу думають експерти.
Користь кави та лимона для здоров’я
Окремо кава й лимон мають потенційну користь для здоров’я, але немає жодних доказів того, що їхнє змішування має магічний вплив на схуднення.
Кава є одним із найпопулярніших напоїв у світі: 75% американців споживають її щодня, переважно через вміст кофеїну. Як кофеїн, так і хлорогенова кислота, що виділяється під час обсмажування кавових зерен, є потужними антиоксидантами і знижують ризик кількох видів ракових захворювань. Кава також пов’язана зі зниженням ризику діабету 2-го типу, хвороб серця, хвороб Альцгеймера та Паркінсона.
Лимон і лимонний сік також приносять користь для здоров’я. Вони є чудовим джерелом вітаміну С і флавоноїдів, які відомі своїми антиоксидантними властивостями та пов’язані зі зниженням ризику раку. Вітамін С також відіграє важливу роль у міцній імунній системі та здатності вашого організму боротися з інфекціями, а також у здоров’ї серцево-судинної системи.
Але що станеться, якщо змішати каву й лимон?
Чи допоможе кава з лимоном схуднути?
Оскільки кофеїн є сечогінним засобом, популярним є твердження, що кава з лимоном очищає організм від шкідливих токсинів і надлишку води. Хоча вживання кофеїну може сприяти більшому виробленню сечі, немає жодних доказів того, що вживання лимона та кави разом робить щось для вашого організму, чого не робить ваша природна система виведення токсинів. Печінка відповідає за метаболізм поживних речовин і ліків та виведення будь-яких шкідливих для організму токсинів – жодна їжа чи напій не можуть допомогти або прискорити цей процес.
Крім того, є незліченна кількість тверджень, що кава з лимоном допомагає прискорити ваш метаболізм, що призводить до втрати ваги. Є переконливі докази того, що кофеїн може збільшити швидкість метаболізму в стані спокою або кількість спалених калорій у цьому ж стані.
Кофеїн глибоко впливає на нервову систему, що сприяє відчуттю заряду енергії від кофеїну, а також розщепленню жирових клітин. Кава також має ефект зниження апетиту, і деякі люди помічають зменшення споживання їжі, коли вони вживають кофеїн. Значна частина також залежить від негативного енергетичного балансу або споживання меншої кількості калорій, ніж ви спалюєте, фізичних вправ та інших факторів, які сприяють загальному здоровому і збалансованому способу життя.
Немає жодних наукових доказів того, що додавання лимона до кави покращує швидкість метаболізму чи має будь-який ефект спалювання калорій.
«Як би ми нам не хотілося миттєвого ефекту, чарівної таблетки не існує. Гідратація є важливою частиною втрати ваги та загального стану здоров’я, тому якщо додавання лимона у воду допомагає мотивувати вас підвищити гідратацію, це плюс для здоров’я», – пояснила дієтологиня Пейдж Мандел.
Чи зменшує кава з лимоном потяг до цукру?
Інше твердження, яке популяризує кава з лимоном, полягає в тому, що вітамін С, магній, кальцій і антиоксиданти, які вона містить, можуть допомогти зменшити потяг до цукру та бажання їсти солодощі.
Хоча це правда, що ваш організм може потребувати цукру, коли йому не вистачає певних поживних речовин, немає доказів прямого зв’язку між вживанням кави з лимоном і зниженням потягу до цукру. Ваш організм може бажати цукру та солодкої їжі, тому що йому потрібне джерело швидкої енергії, коли йому також може бракувати деяких основних поживних речовин.
Додавання більшої кількості поживних речовин може допомогти зменшити це бажання та рівень енергії, однак кількість лимонного соку, яку ви, ймовірно, додасте до кави, не матиме великого значення для вашого загального самопочуття.
Чи позбавляє кава з лимоном від головного болю й діареї?
Експерти не вважають каву засобом від головного болю. Кофеїн є судинозвужувальним засобом, тобто він звужує кровоносні судини та зменшує приплив крові до голови, знімаючи біль. З іншого боку, у деяких людей кофеїн викликає головний біль і мігрень.
Таким чином, залежно від людини, кава може полегшити або посилити головний біль, однак це пов’язано з кофеїном, а не конкретно з результатом поєднання лимона й кави.
Ще одне популярне твердження: кава з лимоном полегшує діарею.
«Додаткова кислотність у поєднанні з кофеїном – без уповільненого вивільнення білка, вуглеводів або жиру — може бути важкою для будь-кого з чутливим травленням», – пояснив дієтолог Морган Букгаймер.
Немає доказів того, що вживання кави з лимоном допомагає лікувати діарею, а кава стимулює роботу товстої кишки, що, можливо, призводить до діареї.
Негативні побічні ефекти вживання кави з лимоном
Хоча окремо кава та лимон мають користь для здоров’я, їх поєднання не прискорює метаболізм і не спалює жир. Насправді надмірне наслідування цієї нової тенденції може мати певні наслідки для здоров’я.
Пити або їсти будь-що з метою схуднення може бути червоним прапорцем для невпорядкованого харчування та деяких серйозних проблем зі здоров’ям. Це може бути ознакою того, що ви обмежуєте споживання їжі, не споживаєте достатньо калорій та поживних речовин і водночас не виробляєте стійких, здорових звичок. Як і будь-яка модна дієта, здатність підтримувати практику чи результати, ймовірно, не триватиме довго.
Букгаймер додав, що «поєднання лимона й кави може сильно впливати на зубну емаль і викликати плями або ерозію. Зубна емаль чутлива до надто кислих напоїв».
Люди, які мають проблеми з печією, також можуть триматися подалі від цієї тенденції. І кава, і лимон зазвичай входять до «обмеженого» списку для тих, хто страждає на печію, якщо їх споживати окремо, а тим більше разом. Поєднання цих двох речовин і споживання натщесерце потенційно може призвести до неприємної печії.
Мандель дійшла висновку, що «змішування кофеїну та лимонного соку є просто подвійним сечогінним засобом. Ймовірно, це зневоднює, а не зволожує».
https://tsn.ua/zdorovya/podviyniy-sechoginniy-zasib-chi-diysno-kava-z-limonom-dopomagaye-shudnuti-2315659.html