«Показник – недостатній». Як вакцинуються від правця на Буковині

За інформацією: Суспільне Чернівці.

ФОТО: Getty Images

Загальний рівень вакцинації від правця у Чернівецькій області – недостатній. Через це у невакцинованих дорослих є високий ризик інфікування. Водночас люди, які отримали щеплення, навіть у разі захворювання матимуть легший перебіг.

Про це Суспільному розповіла гендиректорка обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталя Гопко.

Який рівень вакцинації

В області є вакцини від правця – щепитися ними можна безплатно в медзакладах, каже Гопко. У деяких центрах первинної медичної допомоги рівень вакцинації серед дорослих становить 95%, водночас є й такі, де обсяг щеплень вкрай низький. Через це загальні показники вакцинації від правця в області – недостатні.

"Щеплення серед дорослих – проблема, бо, якщо про дітей турбуються більше, то дорослі не дуже уважні до свого здоров'я й не дбають про щеплення.Частина з них переконані, що всі планові щеплення закінчуються у дитячому віці. Це не так. Після щеплення у 16 років – слід вакцинуватися кожні 10 років для профілактики правця та дифтерії", – каже Гопко.

За її словами, вакцинація від правця забезпечує індивідуальний імунітет, а не колективний. Вакцинована людина теж може інфікуватися правцем, але хворітиме у легкій формі.

Якщо людина не має щеплення, то ризик смерті у такому разі становить до 70%. Якщо це літня людина або дитина, яка не отримала інтенсивного стаціонарного лікування, – смертність може становити 100%.

Як часто реєструють правець в області

На Буковині інфікування правцем фіксують нечасто, каже Гопко. У січні 2024 року підтвердили шостий з 2000 року випадок захворювання і третій випадок, коли інфікована людина померла.

Що відомо про правець

Правець – захворювання, яке не передається від людини до людини. Воно виникає у разі пошкодження шкіри чи слизової оболонки, бо у рану можуть потрапити спори бактерій, які викликають хворобу.

Перші симптоми з'являються впродовж 5-21 дня після інфікування. Йдеться про:

  • судоми м'язів;
  • людині стає важко ковтати;
  • головний біль;
  • лихоманка;
  • надмірне потовиділення.

Якщо з'являються ці симптоми, у центрі радять відразу звертатися до лікаря. Смертність від правця становить від 10 до 70% – це залежить від своєчасного лікування, а також віку та стану здоров'я людини.

Щоб запобігти інфікуванню правцем, радять вакцинуватися. Згідно з календарем щеплень, вакцинацію від правця проводять дитині у 2, 4, 6 та 18 місяців. Потім у 6 та 16 років має бути ревакцинація.

За інформацією центру, дорослі від 26 років мають ревакцинуватися кожні 10 років.

Читати ще

Читати ще Помер 45-річний буковинець, який захворів на правець

Новости Украины