Потрапити в ТЦК встигли не всі охочі: текстовий репортаж із черги 16 липня у Чернігові

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Черга до ТЦК та СП в Києві 2 травня 2024 року. Getty Images

16 липня 2024 року пекуче сонце в Чернігові зійшло о 4:57. Вже за дві години під металевим парканом міського ТЦК збираються люди. Вони йдуть пішки, їдуть автівками, самокатами, велосипедами й навіть на візку колісному. Так починається останній день, який держава дала військовозобов’язаним, аби оновити свої дані в ТЦК.

Хто ці люди, яка атмосфера панує в черзі, як загалом проходить процес та чи вийшло його цифровізувати, – далі у текстовому репортажі*.

*З міркувань безпеки журналістка Суспільного не фотографувала місцевість та людей, які погодилися дати коментарі, і не називає їхні прізвища. Також варто розуміти, що цей текст – ілюстрація подій виключно частини одного дня з 8:30 до 12-ї години.

Хто прийшов оновлювати дані

8:30 ранку. Під металевим парканом ТЦК вже стоять зо два десятки людей. Територія закрита, зайти можна лише через прохідну. Відтак всі охочі "оновитися" збираються перед нею. Тут існує декілька умовних черг, які з-за паркану корегують чергові ТЦК. Так, час від часу вони кличуть тих, хто зареєструвався в електронній черзі. Більш масово пропускають людей з повістками. Без черги заходять військові. По двоє-троє запрошують хлопців до 25 років. Періодично кличуть працівників підприємств, яким того дня наказали прибути до ТЦК на дев'яту годину "за розпорядженням". А ще зранку вдається потрапити всередину тим, хто прийшов оновити дані чи стати на облік в порядку "живої" черги: їх теж запускають по кілька людей.

Під ТЦК зібралися люди різного віку. Є студенти, що прийшли за довідкою для університету. Стоять молоді чоловіки, в яких не підтягнулися дані в застосунку "Резерв+". Медики. Жінки, які прийшли в надії зайняти чергу своїм чоловікам. Старші люди, які не користуються смартфонами, але ще не мають 60 років…

За парканом ТЦК люди перебувають щонайменше по 40-50 хвилин: в будівлі під кабінетами також черги. Відтак надворі постійно перебуває 30-50 чоловіків та жінок. Умови для перебування тут складні, тим більше у спеку. Присісти можна лише на маленькій лавочці чи вкопаному гумовому колесі на майданчику неподалік. Зрештою, вже за пів години й це місце "перепочинку" опиняється під сонцем.

Настрої в черзі різні: хтось жартує, а хтось навпаки має сумний вигляд. Ця черга виглядає як пункт зустрічі знайомих, стихійне джерело "народної" інформації й місце обміну досвідом оновлення даних.

"Жива" черга

Збоку під деревом на кріслі колісному чекає своєї черги Олександр. Чоловік не має ніг, але за віком підпадає в категорію "60 мінус".

"Я то й не збирався йти, в мене ж інвалідність. Жінка наполягла. Ми переживаємо, щоб штрафу не було. Бо знаєте, буде складнувато жити, якщо з пенсії зніматимуть гроші", – ділиться чоловік.

До ТЦК він приїхав на таксі після сьомої ранку. Але дістатися сюди виявилося непростим завданням. Везти його погодилася лише водійка, бо, з його слів, чоловіки відмовлялися їхати до цього пункту призначення.

Олександр не завантажував "Резерв+", не реєструвався в електронній черзі. Каже, не розбирається в цьому. Як доказ, демонструє кнопковий телефон. Ближче до 9-ї ранку знайомий з черги підвіз Олександра на візку ближче до входу на територію. Його пропустили.

Читати ще

Читати ще Мобілізація на Чернігівщині: ВІН-код військового, електронна черга, бойові повістки та штрафи

58-річний Олег теж має інвалідність. Він стоїть неподалік, чекає своєї черги. Про реєстрацію на сайті нічого не чув. А ось "Резерв +" завантажив два тижні тому. В застосунку прийшло повідомлення: дані не повні, треба звернутися до ТЦК. Вівторок 16 липня – це його третя спроба потрапити всередину. Досі не вдавалося, бо людей було багато. Сподівається, цього разу пощастить. Через нестачу документів в застосунку прийшов і ще один Олександр. Каже, що намагався зареєструватися "на прийом" на сайті, але це не вдалося.

"Кажуть, сьогодні пускатимуть «незареєстрованих». Бо вчора переважно запрошували людей, яким прийшли повістки, та тих, хто записався на конкретний час. З «живої» черги мало хто пройшов. Тут такий аншлаг був: автівки нескінченно під’їжджали. Я не розумію, як воно працює. Я от хочу оновитися, сам приходжу, а зайти не можу. Я ж не один такий. Вчора, поки в черзі стояв, багато чого наслухався від людей… Зараз сонце вище підніметься, тут така спека буде. А стояти невідомо скільки, та й чи буде результат. Тому настрій такий собі", – зауважує чоловік.

У цей час біля прохідної зчиняється галас. Молодий чоловік з явними ознаками сп’яніння намагається потрапити на територію ТЦК. Каже, втратив паспорт. Аби отримати новий, мусив їхати сюди. Його не пускають. Хтось із натовпу радить отримати повістку на блокпості, мовляв, так швидко і гарантовано можна потрапити всередину. Цей "лайфхак" чоловіки серйозно обговорюють у черзі. Мовляв, так штрафу не буде, бо точно впустять. Вислухавши їх, чоловік без паспорта голосно лається і йде геть.

А тим часом десь за пів години після того, як його пропустили, з території ТЦК на кріслі колісному виїхав Олександр. Він отримав направлення на ВЛК. Цей факт чоловік сприймає спокійно. Каже: така процедура.

"Дівчина там ввічлива приємна сидить. Взяла документи, поробила ксерокопії. Сказала, що треба пройти ВЛК, потім ці документи передадуть на Київ і там спишуть мене вже остаточно. Сказала, що штраф не прийде і слава Богу", – розповідає чоловік і потім телефоном ділиться новиною з дружиною.

Медики в очікуванні QR-кодів

До ТЦК прийшло кілька медичних працівниць. Людмила та Вікторія мали поставити QR-коди у військовому квитку. Жінки займали чергу наживо. Кажуть: в електронній не було вільних місць на 16 липня.

Вони стояли одні з перших, тож потрапили всередину. Але їхнім колегам пощастило менше. Зокрема, Інна тривалий час була на лікарняному. На роботі сказали, що має отримати постійний код, тому й прийшла до ТЦК.

"Я пройшла ВЛК ще в грудні 2023 року. Згодом зареєструвалася в «Резерв+», але там вимагають цей код… На роботі мені сказали, що його треба в посвідчення вклеїти обов’язково сьогодні (16 липня, — ред.). Це в ТЦК роблять. А я не знаю, як потрапити всередину… Нащо оце так людей тримати. Хіба не можна, щоб представник лікарні прийшов з документами персоналу і все відмітив? Нащо тут натовп збирати”, – дивується жінка.

Вчорашня студентка тернопільського медуніверситету Карина прийшла, щоб стати на облік. Дівчина має спеціалізацію невролога, але в неї попереду інтернатура.

Читати ще

Читати ще У чернігівському ЦНАПі почали видавати військово-облікові документи з QR-кодом: що відомо"Я ще навіть не лікарка повноцінно, в університеті тільки диплом у червні отримала. Зараз буде інтернатура, але я вже маю ставати на облік. Не знаю, як це тут зробити можна зараз. В електронну чергу записатися складно. Це якось нахабно давати штрафи вчорашнім студентам", – обурюється дівчина.

Через деякий час Людмила та Вікторія вийшли з ТЦК зі вклеєними QR-кодами. Інна, втративши надію, роздрукувала в ЦНАПі тимчасовий, який діє один рік. Сподівається, на роботі його приймуть. До обіду того дня вона точно не потрапила всередину. На прохідній оголосили: за живою чергою людей не пропускатимуть. Відтак Карина теж не стала на облік. Сказала, якщо прийде штраф, то оскаржуватиме його з адвокатом.

Інша лікарка, зчинивши скандал на прохідній і пригрозивши, що буде скаржитися, всередину таки потрапила. Згодом, аби пришвидшити процес, її прикладом скористалася ще одна категорія людей – працівники підприємств, які прийшли за розпорядженням ТЦК.

"Наказую прибути всім військовозобов’язаним на дев'яту годину"

Такі розпорядження від ТЦК на 16 липня отримали деякі підприємства.

"Я оновив дані у ЦНАПі. Потім на роботу прийшло розпорядження, що всі працівники мають прибути до ТЦК 16 липня на 9:00. Я не знаю, що тут будуть робити. Ми прийшли, однак уже майже 11-та, а зайшла лише половина наших колег. А ще ж он люди з інших фірм стоять", – розказує 22-річний Юрій. Він працює в компанії, яка виготовляє двері.

Час від часу хлопець ходить сховатися в тіні дерев. Та зрештою обирає лишатися на сонці, аби не пропустити, коли викликатимуть всередину.

Читати ще

Читати ще Як підприємству з Чернігівщини забронювати половину своїх працівників на рік та як отримати статус критично важливого

А тим часом сонце розжарюється все сильніше, біля металевого паркану стає спекотно. Ті, кому наказали прибути на дев'яту годину, починають сваритися з черговими на прохідній. Ситуацію загострюють четверо чоловіків у цивільному, які тільки-но підійшли до воріт і їх без черги пропускають всередину. На обурення натовпу відповідають: "Ми до майора".

Працівниця транспортної компанії супроводжує колег, які вже дві години чекають своєї черги. Втративши терпець, вона кричить вартовим:

"А можна було умови хоч якісь для людей тут створити? Ви забираєте наш час. Викликайте начальника, хай вийде до людей, постоїть з нами під сонцем і розкаже, чого у вас такий безлад. Нащо ви нас покликали на дев'яту годину, якщо вже 11-та, а ми тут стоїмо. Зробіть відмітку, що не можете прийняти фірму, якщо не виходить".

Згодом транспортників таки впустили всередину.

Як працює електронна черга і чи можна там зареєструватися

Андрій з товаришем Євгеном розповіли, що два тижні не могли зайти на сайт електронної черги, аби записатися. Це вдалося лише 10 липня: вільне віконце було на 16-те число. Чоловіки сподіваються отримати QR-код та згодом бронювання на роботі.

До натовпу підходить Ігор, він працює різноробом. Оновлювати дані прийшов уперше. Послухавши, що говорять в натовпі, вирішує:

"Я бачу, тут немає сенсу стояти, якщо ти завчасно не зареєструвався. Я не надто розбираюся в цих застосунках, сайтах… Зараз спробую зареєструватися на вільну дату чи місце, якщо є", – говорить Ігор, почувши, що за "живою" чергою сьогодні більше не прийматимуть.

Чоловік хвилюється за штрафи. Каже, 17 тисяч гривень, а тим більше 25 чи 50, ніде не знайде. Він не має броні, але й повістки не отримував. На паркані сканує QR-код, що веде на сайт реєстрації. Трохи нервує, бо не розбирається, як то зробити. Зрештою, намагається ввести дані. Однак система видає повідомлення: "Прізвище та ім’я введені невірно".

Читати ще

Читати ще Мобілізація: як підготуватися фізично та морально. Поради військового з Чернігівщини

Згодом таку ж спробу робить Олександр. Хлопець працює кухарем. Свої дані оновлював у ЦНАПі.

"Там все швидко було. Мама мене записала, я прийшов і за пів години все зробив. Але потім сказали, що не вистачає якогось документа, то треба йти дізнаватися в ТЦК. Я на роботу маю принести QR-код, щоб отримати бронь. Але як його отримати?", – бідкається хлопець.

Він намагається зареєструватися в електронній черзі, але нічого не виходить. На моніторі видає таке ж повідомлення про помилку в прізвищі.

На практиці це місце в черзі гарантує лише те, що людина зайде на територію ТЦК. Але це навряд чи відбудеться у зарезервований за людиною проміжок. Поки я стояла біля ТЦК, зареєстровані заходили на 30-50 хвилин пізніше свого часу.

Жіноча група підтримки

Також серед натовпу є чимало жінок. Хтось прийшов підтримати рідну людину, хтось зайняти місце в живій черзі, а хтось за інформацією. Як, наприклад, Олександра. Її брат Павло має III групу інвалідності через діабет. Він уже 10 років на інсуліні.

"Ми від знайомих дізналися, що люди, які сумарно за добу колють до 60 одиниць інсуліна, вважаються придатними і можуть воювати. Ті, що більше, – непридатні. А в Павла 60 одиниць, от я й прийшла дізнатися, що робити", – каже жінка.

І додає, що телефонувала за номерами, вказаними на офіційних сторінках ТЦК. Але додзвонитися не змогла, тому довелося йти особисто.

За словами Олександри, Павлу 25 років, він оновлював дані через "Резерв+", але не всі вони підтягнулися. Одного разу він вже приходив в ТЦК і навіть потрапив всередину. Але дані йому так і не оновили, натомість дали направлення на ВЛК. Олександра найняла юристку, яка відправляла листа із завіреними документами поштою. Однак їх також не прийняли: відповіді чекали два тижні. Відтак в родині вирішили, що наступного разу хлопця супроводжуватиме адвокат.

Чи буде брату штраф, жінка не знає. Але вважає, що два місяці – це дуже мало, аби охочі змогли оновитися.

Неподалік стоїть Світлана. Вона приїхала з чоловіком, бо йому часто стає зле, тим паче під спекою. Він уже зайшов всередину. Його звуть Сергій, працює в компанії, що надає ритуальні послуги. Йому 58 років і він знятий з обліку в середині 2010-х.

"Спочатку на роботі запевняли, що не треба нічого робити. А тиждень тому сказали йти оновитися. У ЦНАПі повідомили, що немає даних по ньому. Ми ж і пішли в ТЦК. Минулого разу тут була тьма людей. Нам сказали, що після 20-ї години можна пройти за живою чергою. Ми приїхали ввечері знову, тут нікого не було. Але черговий сказав, що вже не пропускають. Оце таке в нас було, як у інші дні, – не знаю", – говорить Світлана.

Після невдалої спроби Сергій попросив колегу зареєструвати його в електронній черзі. Це вдалося зробити. І хоч і з запізненням у 30 хвилин, він усе ж потрапив всередину. Ще через годину вийшов назовні із направленням на ВЛК.

***

Близько 11:45 у Чернігові оголосили повітряну тривогу. Під звуки сирен частина людей розходиться. Так само випускають тих, хто був на території ТЦК. З 13-ї до 14-ї тут буде обідня перерва. Тож прийом громадян відновився щонайменше за дві години.

Суспільне звернулося за коментарем до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та готове опублікувати їхню позицію. Проте на момент публікації матеріалу відповіді від ТЦК та СП не було.

Читати ще

Читати ще У чернігівському Центрі надання адмінпослуг за два місяці оновили дані понад 5,5 тис. військовозобов’язаних

Новости Украины