Повернення акцизу на паливо: як зміняться ціни на заправках та в магазинах

Повернення акцизу на паливо: як зміняться ціни на заправках та в магазинах

Фото: УНІАН

Український Кабмін не сидить без діла навіть у неділю. 14 серпня на сайті Верховної Ради було зареєстровано законопроект №7668, який пропонує повернути акцизи на паливо, скасовані у березні, за ставкою 100 євро за 1000 л на бензин, дизель та газ.

Що у документі

Автори законопроекту №7668 за традицією поскаржилися на нестачу грошей і нагадали: акцизний податок був основним джерелом формування державного дорожнього фонду, тож наразі грошей немає навіть на ремонт доріг, не кажучи про щось масштабніше. Для того щоб виправити ситуацію, документ пропонує повернути акциз на паливо та встановити його у розмірі 100 євро за 1000 літрів.

«Реалізація положень проекту закону дозволить, зокрема, збільшити надходження до Держбюджету України акцизного податку щонайменше на 2 млрд грн щомісяця, виходячи з нинішніх темпів імпорту», ​​- йдеться у пояснювальній записці до документа.

Слід зазначити, що «зрада» у соцмережах почала розганятися ще до появи тексту документа. Воно й зрозуміло: чергове зростання цінників не хочеться нікому бачити. Більше того: деякі нардепи вважали за потрібне висловитися на кшталт «це не ми – це уряд хоче підняти податки!». Українці почали лякати один одного злетом цін і потихеньку панікувати.

Водночас експерти нагадують: 100 євро на тонні – це значно менше, ніж було раніше, до скасування акцизу (загалом 135 євро). Тобто це близько 4 грн/л із ПДВ на всі види палива.

«За» та «проти»

«КП в Україні» з’ясувала, що про цю ініціативу думають економісти, і виявилося, що більшість виступають все ж таки за повернення акцизу. Але думки різні.

Так, аналітик Данило Монін вважає, що український уряд бачить лише один спосіб запуску економіки – піднімати податки. Таке враження, що мета Кабміну – постійно погіршувати бізнес-середовище.

Водночас президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко переконаний, що акцизи потрібно підвищувати до довоєнного рівня, оскільки експеримент зі зниженням податків на паливо повністю провалився.

– Коли запроваджували нульові акцизи, продавці обіцяли дешеве паливо, але українці його так і не побачили, – нагадав експерт у розмові з «КП в Україні». — Дешевше бензин та дизель не стали, зате маржа продавців зросла чи не до 100%.

Абсолютно правильною ініціативою вважає повернення акцизів й аналітик Олексій Кущ.

— Справа в тому, що паливо — це специфічний за еластичністю товар, у якому зміна ціни не призводить до пропорційної зміни попиту, — пояснює експерт. — Продавці сьогодні продають паливо за максимально можливою ціною на ринку, і податки тут ні до чого. Тобто якби рівень податків був позамежним, це вплинуло б на ціни, але середній рівень оподаткування на цьому ринку погоду не робить. Ціна залишиться незмінною, оскільки її обмежує платоспроможність населення, але питання в тому, чи піде частина цих грошей до скарбниці у вигляді податків або ж у кишенях трейдерів осяде додатковий наддохід.

На думку аналітика, 100 євро на тонні – це мінімальний рівень акцизу, який трейдерам цілком під силу. До того ж, нагадує Кущ, на паливному ринку діє пільгова ставка ПДВ у 7%, і поки що її не піднімають.

– Я, до речі, вважаю, що це правильне рішення – переконаний, що ставки ПДВ треба диференціювати, – каже Кущ. – Зокрема, ПДВ має бути знижено на соціальні продукти, паливо, комуналку, газ для населення.

Що буде з цінами

На думку Моніна, паливний акциз 100 євро на тонні призведе до зросту цін на заправках на 4-5 грн на літрі, що у свою чергу стане однією з причин розкручування інфляції.

У той же час, на думку Охріменка, повернення старих податків суттєво не збільшить вартість бензину, просто маржа бензинових спекулянтів буде нижчою.

– Якби роботу АЗС контролювали, ціна на пальне взагалі б не зросла, – каже економіст. – Але й без контролю повернення акцизу призведе до зростання ціни максимум на 50 копійок на літрі.

Про те, що подорожчання бензину та дизпалива не буде, каже і директор консалтингової компанії «Група А-95» Сергій Куюн. За словами експерта, світові ціни останнім часом суттєво просіли, що створює потенціал для зниження цін в Україні на 3-4 грн. на літрі. Акциз просто «перекриє» це зниження, внаслідок чого ціни стабілізуються біля поточних позначок: бензин А-95 – 50-52 грн за літр, дизель – 51-53 грн за літр.

Олексій Кущ додає: якщо подорожчання і станеться, то із запровадженням акцизів воно буде пов’язане в останню чергу. Основними причинами може стати подорожчання палива на європейських ринках, логістичні проблеми, девальвація гривні.

— З податками чи без них, паливо продаватиметься за максимально можливою ціною для нашого попиту, — упевнений аналітик. – І я переконаний, що високомаржинальні бізнеси мають сплачувати податки – нехай кілька гривень з кожного літра підуть до бюджету, а отже, і на армію, а не розбіжаться по кількох кишенях.

Щодо цін на продукти, то, нагадує Олексій Кущ, у цінах різних товарів транспортна складова становить від 10 до 40%. Враховуючи, що транспортна складова – це не лише ціна палива, але й зарплата, інші витрати, можна говорити про те, що при подорожчанні палива, скажімо, на 10% ціни піднімуться на 1-2%.​

Джерело