“Працювати з пияками, або віддати частину заробленого”: студентка тернопільського училища розповіла про вимагання коштів

Проходити практику у барі з алкоголіками за 25 гривень в день, або сплатити училищу 50% заробітньої плати, пропонують студентам ТВПУ ресторанного сервісу і торгівлі у місті Тернополі.

У редакцію 0352.ua звернулась студентка ТВПУ ресторанного сервісу і торгівлі. Дівчина розповіла про ситуацію, яка виникла у неї та її одногрупників під час проходження практики.
За її словами, студентів училища змушують працювати безкоштовно, або ж відправляють у заклади харчування, в яких основний контингент – алкозалежні люди. У таких закладах студентам за робочий день платять 25 гривень. У разі ж, якщо студент самостійно знайде собі місце для проходження практики, 50% своєї заробітньої плати він повинен віддати училищу.
“Училище надає мені практику в барі, де основний контенгент – пияки, там я повинна працювати за 25 грн в день, з 10:00 до 22:00. Практика не відповідає нормам щоденника. Інший варіант – робота БЕЗКОШТОВНО в їдальні училища, пекарні та Торжку (магазин в училищі, що знаходиться на 3 поверсі). Тобто при проходженні практики в училищі мені не платять і я не плачу”, – розповідає студентка.

За словами студентки, тих студентів, які самостійно знайшли місце для проходження практики і отримують за роботу в закладі заробітню платню, змушують віддати її частину (50%). Як пояснює дівчина ця сума залежить від віку студента і курсу на якому навчається. Зараз вона повнолітня і закладу має сплатити половину зароблених коштів.

“Якщо у мене зарплата 6 тис грн, а училище забере свої 50%, то у мене залишиться лише 3 тисячі, яких зовсім не вистачить для того, аби прожити місяць. На 2 курсі, коли я була НЕПОВНОЛІТНЬОЮ також вимагали кошти. Під час практики, коли мені було 16 років, з моєї зарплати забрали 2 тис грн, в той час, як одногрупники платили 500 грн. На 3 курсі ціна за практику – 800 грн в місяць. На 4 курсі вимагають 2 тис, аргументують це тим, що я вже повноліттня. Але в мене не збільшилась зарплата через те, що мені виповнилось 18 років” , – розповідає студентка.

Дівчина розповідає, що за третій курс її група сплатила училищу 20 тисяч гривень за місяць практики. Цього ж року – практика у студентів 5 місяців, а сума яку група має сплатити навчальному закладу – близько 250 тисяч гривень.
“Якщо підрахувати всі групи та кількість учнів, виходить шалена сума! Я хочу знати на що йдуть наші гроші. В училищі немає нормального туалету. Є дирка в підлозі, яка періодично забивається і все що було в ній, виливається на землю. Двох кабінок не вистачає на таку кількість учнів, в дівчачому туалеті на перерві завжди черги, саме тому учні відпрошуються на парі, але не всі вчителі відпускають. Немає теплої води, туалетного паперу та рідкого мила. Є облізлий вологий шматок господарського, який стоїть на умивальнику і збирає мікроби всіх учнів.
Немає нормального спортзалу, в якому можна було б займатись, є підвал в якому вміщається один тенісний стіл та один заржавілий тренажер. Немає тенісних ракеток та м’ячиків, немає гантельок для вправ, саме тому, ми використовували бутилки з водою та піском. Є металевий кривий, заржавілий обруч. У класах крейду, швабру, віник, відро для миття підлоги та сміття купляють студенти, тому що училище не виділяє на це кошти”, – продовжує дівчина.

Окрім того студентка розповідає про жахливе ставлення викладачів та дирекції до студентів.

“Коли я забула бейджик в кабінеті і без нього піднялась на 3 поверх в магазин за водою, бо мені було погано. По дорозі мене зустріла викладачка і з криками, перегородила прохід біля сходової клітки. Я сказала, що мені потрібно в магазин, спочатку вона взяла мене за руку, щоб не дозволити пройти далі, а потім почала штовхати з верхньої сходинки вниз. Я сказала, щоб негайно забрала руки і більше не доторкалась до мене. Її це настільки розізлило, що через 10 хв, вона прибігла в мій кабінет і почала кричати, за все що могла придумати і вкінці пригозила дипломом, в той момент коли був присутній майстер та більша частина групи”, – розповідає студентка.

Дівчина розповідає, що в мороз студентів змушували виходити на лінійки на вулицю. А ті хто, відмовлявся – мили коридори. Окрім того, за словами студентки, у  них забирають особисті речі, телефони і “закривають їх на ключ” до кінця пар.

Дівчина і раніше зверталась у ЗМІ. Після публікації статті в училищі проводили перевірку.

“На одній з зустрічі з поліцейським, я прямо запитала чи законні дії училища по відношенню до студентів, на що слідчий відповів: «якби я займав вищу посаду, я б відкрив кримінальну справу, тому що це грубе порушення». Вкінці розмови мене ще раз запевнили, що правда на моїй стороні. Я ходила у різні органи, які займаються цим питанням, неодноразово писала заяви і знаєте що я чула у відповідь? – «ти права, але марно заварила цю кашу, тобі диплом ніхто не дасть», «з дирекцією краще не входити в конфлікт, вона не дасть закінчити училище»” – розповідає студентка.

За словами дівчини, справу таки було закрито по причині – непорозуміння майстра з студентом і відсутністю правопорушення у діях викладачів та дирекції.

Сьогодні, студентку не допускають до дипломної роботи, через те, через те, що вона не пройшла практику.
“Практики училище не надало, а це їхній обов‘язок. В результаті через недопуск до захисту, я не отримаю диплом”, – каже дівчина.
Студентка не втрачає надії на те, що ситуація вирішиться і всі причетні до цієї справи, понесуть відповідальність за свої вчинки. Вона просить Міністерство освіти та науки звернути увагу на цю ситуацію і прокоментувати законність дій викладачів училища.

Источник