Фото: З відкритих джерел | Королева Єлизавета ІІ контактувала зі шпигуном КДБ (ілюстративне фото)
Британська розвідка побоювалась, що королева Єлизавета II дізнається від журналістів про шпигуна, який діяв у королівському палаці. Інформацію про шпигуна приховували навіть після зізнання. Як з'ясувалось, його завербували до Другої світової війни, почали підозрювати у 50-х роках, а викрили — у 60-х. Про обставини, за яких Єлизаветі II розповіли про КДБ-іста, написало видання Guardian.
Видання розповіло про фрагменти звіту британської розвідки MI5 про діяльність радянських шпигунів, декотрі з яких діяли прямо у Букінгемському палаці. Одним з цих шпигунів був Ентоні Блант — мистецтвознавець і "топограф фотографій королеви". Блант добровільно визнав роботу на СРСР у 1964 році та отримав завдяки цьому імунітет. Розкриті документи показали, що MI5 дійсно ретельно зберігали таємниці. Зокрема, у статті Guardian пояснили, що Єлизавета ІІ дізналась про шпигуна лише через десятиліття — у 1973 році. Також розповіли про реакцію королеви, яка навіть не здивувалась, оскільки пам'ятала, що ця особа вже була під підозрою.
"Вона сприйняла все це дуже спокійно і без подиву: вона пам’ятала, що він був під підозрою ще після справи Берджеса/Макліна. Очевидно, хтось згадав їй щось на початку 1950-х років", — ідеться у документах розвідки.
Також пояснюється, чому медіа цікавить факт, що королева не знала про викриття. З одного боку, журналісти пригадали, що Бланта посвятили в лицарі після того, як він зізнався спецслужбам у роботі на КДБ. З іншого, королева "неохоче з ним контактувала", а її секретар в цілому знав про допити, але не знав про зізнання. Окремо наголошується, що про шпигуна не поінформували навіть тодішнього прем'єр-міністра Алек Дуглас-Хоума (жовтень 1963 — жовтень 1964), якому про це розповіла Маргарет Тетчер.
BBC опублікувало фрагмент зізнання Бланта та його фото у молодості. Видання також уточнило, що королеві розповіли лише тому, що шпигун хворів на рак, очікувалось, що він помре і тоді вона про все дізнається зі ЗМІ.
У звіті MI5, який почали публікувати британські медіа, ідеться про діяльність радянських спецслужб та про викриття так званої Кембридзької п’ятірки. До складу угрупування входили британці Ентоні Блант, Кім Філбі, Дональд Маклін, Гай Берджесс і Джон Кернкросс. Усіх завербували у 30-х рр., а викриття сталось через три десятиліття — у 60 рр.
https://focus.ua/uk/world/688396-skandal-v-britaniji-yelizaveta-ii-ne-znala-pro-shpiguna-kdb-detali