Психологічна травма в психології розглядається як особистісна (суб’єктивна) реакція людини на важку та стресову подію. Травма змінює те, як люди функціонують, і наслідки психологічної травми можуть проявлятися як фізично, так і психічно. Як впоратися з травмою і яке лікування краще вжити? В цьому можуть допомогти кваліфіковані спеціалісти платформи pleso. Робота психолога онлайн полягає в тому, щоби допомагати людям, розв’язувати їх проблеми.
Психологічні травми — що це таке і які симптоми
Травматичні переживання вважаються надзвичайно стресовими подіями, які порушують наше відчуття безпеки та похитують наш світ. Переживши травму, люди почувають себе безпорадними та втраченими. Психологічна травма найчастіше виникає в ситуації, коли ми відчуваємо, що щось або хтось загрожує нашому життю. Чи була подія травматичною, визначають не об’єктивні факти, а наше суб’єктивне переживання цієї події. Чим більше наляканих і безпорадних ми відчуваємо через ситуацію, тим більш травматичною сприймаємо її.
Психологічна травма може бути спричинена одноразовими ситуаціями, наприклад:
- нещасний випадок;
- серйозна травма;
- стихійне лихо.
Або це можуть бути обставини, які тривають роками:
- життя в неблагополучному районі;
- постійні конфлікти вдома;
- тривала боротьба зі смертельною хворобою та багато іншого.
Деякі люди також вважають психотравмою припинення стосунків із партнером, раптову смерть близької людини або перебування в лікарні (особливо у дітей це може спричинити травму).
Як вилікувати психологічну травму?
Травма може тривати кілька місяців, і іноді людям потрібна професійна допомога, щоби впоратися з нею. Кожен має прийняти рішення про сеанси терапії, коли страждає від сильної тривоги або депресії, не може нормально функціонувати в суспільстві чи на роботі. Лікування травми передбачає терапію, яка фокусується на почуттях пацієнта, а не на його думках і спогадах про травматичну подію. Пацієнт зосереджується на тому, що відбувається в його тілі, і вивільняє негативні емоції, які застрягли в ньому (плачем, тремтінням).
Людина, яка пережила психологічну травму, потребує підтримки близьких, рідних і друзів. Тому час загоєння травми є важким не лише для людини, яка її пережила, а й для чоловіка, дружини чи дітей. У цей нелегкий час найголовніше — бути терплячим, розуміючим і готовим вислухати.