Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян наробив галасу заявою про Нагірний Карабах

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян наробив галасу заявою про Нагірний Карабах

Уряд Вірменії готовий підписати мирний договір з Азербайджаном, якщо обидві країни відмовляться від територіальних претензій одна до одної. Про це заявив прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян під час виступу у парламенті, передає вірменська служба «Радіо Свобода».

— Мирний договір між Вірменією та Азербайджаном стане реальним, якщо обидві країни чітко, без двозначностей та хитрощів визнають територіальну цілісність одна одної і зобов’язуються не пред’являти одна одній територіальних претензій ні сьогодні, ні будь-коли. Зараз я хочу підтвердити, що Республіка Вірменія повноцінно визнає територіальну цілісність Азербайджану, і ми очікуємо, що Азербайджан зробить те саме, визнавши всю територію Вірменської РСР Республікою Вірменія, — заявив Пашинян. 

Пашинян заявив про кордони Вірменської та Азербайджанської РСР, коли Нагірний Карабах входив до складу останньої. Він не дав чіткої відповіді про статус Карабаху, через який у 1988 році почався конфлікт між Азербайджаном і Вірменією, коли населена переважно вірменами Нагірно-Карабаська автономна область заявила про вихід з Азербайджанської РСР. Тобто фактично Пашинян визнав готовність Вірменії відмовитися від територіальних претензій на Нагірний Карабах, але чи передбачає мирний договір визнання Нагірного Карабаху територією Азербайджану незрозуміло.

За словами Пашиняна, перш ніж обговорювати «статус Б», тобто незалежність Нагірного Карабаху, потрібно «закріпити статус А», тобто визнання Нагірного Карабаху частиною Азербайджану. В питанні Нагірного Карабаху Вірменія, за словами Пашиняна, «ніколи публічно не приймала статус А», чим «обдурила себе, народ Вірменії та народ Нагірного Карабаху».

— Протягом усього періоду карабахського конфлікту принципи права на самовизначення та територіальну цілісність стояли пліч-о-пліч. Якщо говорити про питання самовизначення, то це передбачає частину певної території. І цю філософію вірменська сторона не тільки створила, а й усіляко цементувала, тим самим обманюючи себе і народ Нагірного Карабаху, — сказав Пашинян.

Паралельно із заявою Пашиняня вийшло інтерв’ю президента Азербайджану Ільхама Алієва. Він потребував чітко заявити, що «Карабах — це Азербайджан». Алієв також сказав, що вірмени, які мешкають у Карабаху, повинні або прийняти азербайджанське громадянство, або знайти інше місце проживання.

На заяву Пашиняна відреагувала так звана влада самопроголошеної республіки Арцах. Радник «президента Арцаху» у коментарі виданню Panorama.am сказав, що Арцах давно самовизначився і не визначає себе частиною Азербайджану.

Більшість країн, включно з Україною, визнає Нагірний Карабах територією Азербайджану. При цьому частину території Нагірного Карабаху контролює самопроголошена республіка Арцах, проголошена 2 вересня 1991 року. Офіційна позиція Вірменії багато років зводилася до того, що жителі Нагірного Карабаху мають право на самовизначення.

У Нагірному Карабасі час від часу активізуються бойові дії між арміями Вірменії та Азербайджану. Останнє загострення ситуації відбулося у 2020 році, у результаті якого Вірменія втратила частину контрольованії раніше території. 9 листопада Вірменія, Азербайджан та Росія підписали тристоронній договір про повне припинення вогню та бойових дій. Договір передбачав введенння на територію Нагірного Карабаху російських «миротворців» сроком на 5 років. Статус Нагірного Карабаху цим договором не регулювався.

Джерело

Новости Украины