Володимир Зеленський та Роберта Метсола (Фото: пресслужба Європарламенту)
Президентка Європейського парламенту Роберта Метсола запропонувала, щоб законодавці України й Молдови отримали можливість приєднатися до роботи парламенту ще до офіційного повноцінного вступу до ЄС як «члени-спостерігачі». Про це повідомляє Politico.
Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube
Метсола сказала виданню, що «якщо країни прагнуть до Європи, то Європа має широко відчинити перед ними двері», і що державам-кандидатам, які активно працюють для приєднання до Євросоюзу, може бути запропоновано низку політичних та економічних переваг.
«Ми навіть можемо піти далі, давши їм можливість направляти депутатів-спостерігачів до (Європейського) парламенту – це речі, які важливі для громадян», – сказала Метсола.
Вона також зазначила, що така можливість «залежить від того, що станеться у грудні».
На саміті Євросоюзу 14-15 грудня можуть бути ухвалені рішення щодо початку офіційних переговорів з Україною та Молдовою про вступ.
Метсола пояснила, що у статусі спостерігачів у Європейському парламенті у депутатів від країн-кандидатів буде можливість налагоджувати та підтримувати зв’язки з парламентськими політичними групами.
Депутатів-спостерігачів можуть висувати парламенти їхніх країн (тоді як депутати від країн-членів ЄС до Європарламенту обираються), вони не матимуть права голосу, але у них з’являться місця у цьому інституті, який у будь-якому випадку зросте з 705 до 720 членів після європейських виборів у червні 2024 року.
Разом з тим повноцінні мандати депутатів Європарламенту представники України та Молдови зможуть отримати лише після підписання їхніми державами офіційного договору про вступ до Євросоюзу.
24 жовтня повідомлялося, що звіт виконавчих структур ЄС, у якому буде надано оцінку прогресу України щодо виконання умов вступу до Євросоюзу, з’явиться 8 листопада.
Очікується, що Україна «отримає позитивну рекомендацію» у разі виконання низки умов, пов’язаних із боротьбою з корупцією та дотриманням прав меншин (на розгляді останнього питання наполягає Угорщина).
Аналогічне рішення про початок переговорів про вступ може одночасно отримати Молдова.
Україна набула статусу країни-кандидата на вступ до Євросоюзу 2022 року. Тоді ж Єврокомісія надала Україні план дій, який потрібно виконати для початку переговорів щодо вступу до ЄС. За даними Politico, Євросоюз готується офіційно оголосити про початок переговорів щодо вступу у грудні 2023 року.
- Україна розраховує, що зможе стати членом Євросоюзу найближчими роками.
- Підтримка вступу до ЄС серед українців зараз перебуває на рекордно високому рівні.
Читайте також: Глава МЗС Німеччини: Євросоюз невдовзі розшириться до Луганська. Це майбутнє України