Геморой, також відомий як варикозне розширення вен заднього проходу, є поширеною проблемою зі здоров’ям, з якою знайомі як жінки, так і чоловіки. Хоча супутній дискомфорт може бути неприємним і болючим, все ж мало хто замислюється над причинами виникнення геморою. А шкода, адже ці знання вже могли б підштовхнути їх до профілактичних дій. Іноді достатньо невеликої зміни способу життя або дієти, щоб помітно знизити ризик виникнення цього захворювання [1]. Ось найважливіша інформація від чого з’являється геморой та ефективні способи його лікування.
Причини геморою
Основною причиною, що спричиняє появу уражень у вигляді геморою, є підвищення венозного тиску або застій крові в анальних венах. До цього можуть призвести, серед іншого, такі фактори [2 ]:
- Сидячий спосіб життя. Особливо той, що ведеться протягом тривалого часу, негативно впливає на багато ділянок вашого тіла. Окрім хребта та опорно-рухового апарату, він також негативно впливає на кровоносні судини. Це також є однією з можливих причин геморою, оскільки сприяє підвищенню кров’яного тиску в анальній ділянці. Гіподинамія також може бути пов’язана з ожирінням, яке нерідко посилює проблеми, спричинені вже наявними анальними вузлами, що кровоточать[1].
- Неправильне харчування. Причини геморою також можуть бути пов’язані з дієтою, бідною на розчинну і нерозчинну клітковину. Серед основних симптомів її нестачі — закрепи, які є ще одним фактором, що підвищує ризик виникнення геморою. Тож якщо у вашому раціоні не вистачає овочів, фруктів, вівсянки або висівок, бобових, круп (гречки, ячменю, пшона), коричневого або дикого рису, лляного насіння та горіхів, з часом це може сприяти появі кровоточивих вузликів в анальній ділянці. Тож якщо ви страждаєте на тривалі запори, знайте, що вони спричиняють підвищення тиску не лише в черевній порожнині, а й у кровоносних судинах. У тому числі і в тих, що розташовані в анальній ділянці [3].
- Вагітність і пологи. Під час вагітності в організмі жінки відбувається багато змін. Деякі з них сприяють утворенню геморою, який може бути викликаний, серед іншого, здавлюванням кровоносних судин маткою. Це перешкоджає відтоку крові з малого тазу і може спричинити застій. З іншого боку, прогестерон у великих кількостях розширює кровоносні судини і робить їх стінки набагато слабшими і менш еластичними. Якби цього було недостатньо, він також уповільнює травлення, що сприяє виникненню запорів. Також нерідко геморой виникає в результаті природних пологів, коли кровоносні судини ануса стають дуже напруженими. Якщо це сталося вперше, то після лікування геморой навряд чи повернеться [1].
- Процес старіння організму. Причини геморою також можуть бути пов’язані з вашим віком. Чим старше ви стаєте, тим слабшими стають тканини в анальній ділянці. Коли до цього додається все більш повільна перистальтика кишечника, ризик виникнення геморою значно зростає.
- Генетика. Якщо ваші предки або навіть близькі люди, які ще живі, страждали від геморою, і ви дивуєтеся, чому він з’явився у вас, причина може критися в генетиці. У цьому випадку ви можете успадкувати порушення в структурі колагену, який є одним з будівельних блоків стінок кровоносних судин. Ослаблені, вони можуть бути більш схильні до утворення геморою та частішої кровотечі вузлів, що утворюються [2].
Ці причини геморою лікарі діагностують найчастіше, але це не означає, що список вичерпний. Кровоточиві вузли також можуть з’являтися як один із симптомів інших захворювань, які у вас розвинулися в певний момент часу .
Література
1. Шмалій, Є. І., & Орловецька, Н. Ф. (2020). Фармацевтична композиція для лікування геморою.
2. Іванчов, П. В., Ліссов, О. І., Переш, Є. Є., & Біляков-Бєльський, О. Б. (2022). Трансанальна гемороїдальна деартеріалізація в хірургічному лікуванні ускладненого геморою.
3. Андрієць, В. С., Смовженко, В. І., Симоненко, С. О., Хмеляр, І. В., Лукянчук, І. П., Унгурян, І. С., … & Андрієць, Ю. В. (2018). Індивідуальний підхід у лікуванні хронічного геморрою. Хірургія України, (3), 88-90.